روستای یمن / خمین / مرکزی تاریخ : ، -78 فروردين ماه ، -621
موضوع : سایتها و وبلاگها


سایتها و وبلاگهای روستای یمن

شهرستان خمین - استان مرکزی

http://yaman-v.blogfa.com  روستای یمن که یکی از روستاهای دهستان گله زن خمین می باشد . این روستا که درجنوب شرقی این شهرستان با فاصله حدود ده کیلومتر واقع شده است .

روستای یمن دارای آب هوای معتدل‌ كوهستاني‌ و زمستان‌هاي‌ سرد و تابستان‌هاي‌ معتدل‌ دارد. 

بر اسای سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1385 (بدون احتساب خانوارهاي موسسه اي و غيرساكن) این روستا در حال حاضر دارای 58 خانوار  به شرح زیر می باشد :

جمعيت

 

 

كل

مرد

زن

 

175

78

97

 

عمده فعالیتهای اهالی کشاورزی و دامداری میباشد . بافت سکونتی سنتی و بقایای آثار به جا مانده از گذشته نشان از قدمت تاریخی روستا می باشد.

روستای دارای امکانات خدماتی از جمله آب بهداشتی لوله کشی – برق – گاز – تلفن و جاده اسفالت و همچنین و دارای مسجد جامع – مدرسه ابتدائی – خانه بهداشت – تعاونی – دهیاری می باشد.

از چشم اندازهای این روستا وجود رودخانه ای در حاشیه این روستا بوده که محلی مناسب جهت تفریح و تفرج علی الخصوص جهت مراسم سیزه بدر مکانی مناسب و در تابستان چراگاهی مناسب جهت احشام می باشد. وجود مراتع در حاشیه روستا دشت های کشاورزی وسیع و زمینهای مرغوب و پربرکت کشاورزی در اطراف  . از سرمایه های قابل توجه روستا می باشد.

مردم روستای دارای گویشی خاص می باشد که در آینده فعالیت وبلاگ تعدادی از اصطلاحات پرکاربرد و رایج در این روستا ذکر خواهد شد.

روستا دارای همسایگانی به شرح زیر می باشد :

از شمال به روستاهای ازنوجان و زرقان 

از سمت جنوب به روستاهای احمدباد و امین آباد

از سمت غرب به روستاهای جعفر آباد و کرمو (بهدشت)

از شمال شرقی منتهی به روستاهای شهرمیزان و روستای فارسیجان (خالی از سکنه) می باشد. که نزدیکترین روستا و حدفاصل یک پل بر رودخانه واقع شده اند.   

از جنوب شرقی منتهی به روستای رباط مراد (شهکویه)  منتهی میگردد.

 

دیده ها در طلب لعل یمانی خون شد

يارب ان كوكب رخشان به يمن برسان

 

براساس یک تحقیق که اینجانب برای یک پروژه دانشگاهی ام در سال 68 داشتم در مورد تاریخچه یمن تحقیقاتی انجام دادم ولی متاسفانه اطلاعات مستند و ثبت شده ای بدست نیاوردم.وتنها مطالب قابل طرح، پرسش از افراد قدیمی و سالمندانی بود که به یک اجماع میرسید و آنهم این بود که قدمت یمن از شهر قم بیشتر است.آنهم به این استدلال که در زمانهای بسیار قدیم شهر قم با مشکل بی آبی مواجه گردیده بود و برای انتقال آب رودخانه خمین که از روستاهای زیادی از جمله یمن میگذردو این روستاها جهت تامین آب کشاورزی بر روی این رودخانه بندهای انحراف آب احداث میکردند که در آن  سال مسئولین شهر قم تصمیم به باز کردن این بندها و جاری کردن آب رودخانه و رسانیدن آن به قم میکنند که در این مسیر بند تمام روستاها باز مشود تا به یمن که میرسند اهالی آن زمان مدعی میشوند که ارجحیت استفاده از آب رود خانه با یمن است چون یمن قدمت بیشتری نسبت به قم دارد و با ارائه تاریخچه و مستندات میتوانند این ادعا را به اثبات رسانده و از باز کردن بند آب جلوگیری بعمل می آورند.

که این موضوع بصورت سینه به سینه از نیاکان یمن انتقال پیدا کرده است تا به امروز و اینجانب این مطلب را از مرحوم حاج حسین آقای نجفی که در آن زمان مسن ترین فرد روستا بود و در گذشته ایشان کدخدای یمن بودند.شنیدم و تنها مورد  تاریخچه یمن بود.البته در کتاب نامه کمره تالیف آقای مرتضی فرهادی نیز اینگونه آمده است که :"به احتمال زیاد پس از تسلط اعراب بر ایران اعرابی از یمن در این مکان ساکن شدند و به یاد وطن پیشین آنجا را یمن نامیده اند.ودر آبادیهای این ناحیه خانواده هایی هستند که خود را از اعقاب اعراب دانسته ونام خانوادگی عربی دارند."

حال میتوان تقریبا به حدود پیدایش یمن پی برد با توجه به تاریخ قم که در یک روایت گفته میشود قم بدست مهاجرانی که از کشور یمن به ایران مهاجرت کرده بودند تاسیس شده و روایت مستند دیگری حاکی است که قم قدمت 5000 ساله دارد که "دانشگاه آکسفورد با استناد به آزمایش کربن در این منطقه این مورد را تایید کرده است."مرکز آمار ایران-پایگاه اینترنتی

البته این دو با هم تفاوت دارد چون تسلط اعراب بر ایران به 5000 سال نمیرسد ولی آزمایشات مستند و قابل استناد میباشند.

بنابراین میتوان قدمتی بیش از 5000 سال برای پیدایش یمن در نظر گرفت.ولی متاسفانه هیچگونه مدرک یا سند تاریخی در دست نیست.

تهیه شده توسط : مهندس مجید محمدی


یمن yamanمنبع این مقاله : روستاهای ایران
http://iranvillage.ir

آدرس این مطلب :
http://iranvillage.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=1268