روستای بيدوي / زاوه / خراسان رضوی تاریخ : ، -78 فروردين ماه ، -621
موضوع : سایتها و وبلاگها


سايتها و وبلاگهاي روستاي بيدوي
شهرستان زاوه - استان خراسان رضوی
bidvey.ir/
bidvay.blogfa.com/

bidab.parsiblog.com/روستای بیدوی در منتهی الیه جنوب شرقی شهرستان زاوه  و در مرز این شهرستان با شهرستان تایباد واقع شده است که با شهر دولت آباد (مرکز شهرستان زاوه) 65 کیلومتر فاصله دارد و از نظر اداری جزو بخش سلیمان (به مرکزیت روستای چخماق) شهرستان زاوه به حساب می آید . ( شهرستان زاوه قبلاً یکی از بخشهای شهرستان تربت حیدریه بوده است ) روستا به گونه ای زیبا در دامنه ی شمالی کوه باخرز بر روی تپه ای و در میان دره ای قرار دارد و دارای چشم اندازی بسیار زیباست که با یک شیب ملایم از سمت جنوب به طرف شمال ادامه می یابد .

در ابتدای شکل گرفتن روستا ، مردم خانه های مسکونی خود را بر روی تپه ای ساخته بودند و پای تپه و کنار رودخانه را به ایجاد باغهایشان اختصاص داده بودند ولی اکنون به علت افزایش جمعیت ، دره های اطراف و حتی قسمتی از باغها را نیز تبدیل به خانه های مسکونی نموده اند .

رویهمرفته منظره ی روستا با خانه های پلکانی و باغهای فراوان ، با در نظر گرفتن تپه ها و کوههای اطراف آن ، بسیار جالب و دیدنی است بطوری که امروزه آن را ماسوله ی زاوه می نامند . بخصوص در فصل بهار و تابستان که باغهای سرسبز و جوی آب که از وسط روستا می گذرد و بعضاً بهم آمیختن شرشر آب و نجوای بلبلان و آهنگ طربناک و دلربایی را به وجود می آورد ، خصوصاً به هنگام صبح که چشم و گوش هر بیننده ای را چنان نوازش می دهد که گویی از این منظره جان تازه ای می گیرد .

از نظر فرهنگی این روستا از فرهنگ نسبتاً بالایی بر خوردار است بطوری که جوانان تحصیلکرده ی آن نسبت به جمعیت روستا بالا بوده وتعداد زیادی از آنها در ادارات و نهادهای دولتی بخصوص شغل شریف معلمی و... مشغول به کار هستند . مسجد جامع ، مسجد المهدی (عج) ، مسجد فاطمیه ، حسینیه ، هیئت سینه زنی حضرت ابی عبدالله الحسین (ع) ، هیئت سینه زنی حضرت ابوالفضل (ع) ، جلسه ی تلاوت قرآن مجید و زیارت عاشورا ، جلسه ی دعای توسل ، دعای کمیل و دعای ندبه ، مدرسه ی ابتدایی شهید ابراهیم میرزابیگی ، مدرسه ی راهنمایی حکمت ، پایگاه بسیج برادران ، پایگاه بسیج خواهران ، با کمک شورای اسلامی و دهیاری روستا و بعضی افراد تحصیل کرده و افراد مشتاق و خیر ، فعالیتهای فرهنگی روستا را بر عهده دارند ،  همچنین  بیشتر جوانان روستا که به شهرها کوچ کرده اند ضمن حفظ ارتباط خود با روستا ، در شهرهای تهران ، تربت حیدریه و مشهد دارای جلسات  مذهبی و هیئت سینه زنی می باشند . تعداد افراد  سیگاری و معتاد و خلاف کار بسیار پائین و شاید انگشت شمار باشد بطوری که خوشبختانه در حال حاضر و اکثر مواقع هیچ زندانی از این روستا وجود ندارد .

از نظر اقتصادی روستایی متوسط است با مشاغلی نظیر : کشاورزی ، دامداری ، تولیدی کفش ، چاپ سیلک و ... که اخیراً با رواج کشت زعفران و بافتن قالیهای دیواری و صنایع دستی وضعیت اقتصادی روستا رونقی درخور توجه یافته است . جمعیت روستا حدود 220 خانوار و تقریباً 1200 نفر می باشند که همگی پیرو مذهب شیعه می باشند .  همچنین حدود 200 خانوار بخصوص از قشر جوان این روستا در سالهای اخیر با توجه به ضرورت کاری ساکن شهرهای مشهد ، تهران ، قم ، تربت حیدریه ، تایباد و ... شده اند .

برای رسیدن به روستا از جاده ی تربت حیدریه به تربت جام می باشد که در این جاده از دو مسیر می توان به بیدوی رسید . یکی از جاده ی قلعه ی آقاحسن ، که پس از رسیدن به قلعه ی اقا حسن ، در جهت شرق آن و طی 12 کیلومتر به بیدوی می رسیم و راه دیگر از روبروی روستای قلعه سرخ که باز هم از جاده ی اصلی تقریباً 16 کیلومتر در جهت جنوب و گذشتن از روستاهای کشکک و دولانه وارد بیدوی می شویم . با آسفالت نمودن جاده ی قلعه ی آقاحسن رفتن به روستا از این جاده راحتتر می باشد .

وجه تسمیه ی نام روستا نیز وجود درختان بید در کنار جویهای آب روستا بوده است که متأسفانه بعلت بدتدبیری مهندسینی از شهر در خشک سالیهای اخیراکثر این درختان را بریده اند . این درختان در گذشته  آنقدر زیاد بوده است که قبل از بوجود آمدن روستا ، این دره به تنگل درخت بید معروف بوده است .

 روستا ی بیدوی در دوران دفاع مقدس حدود 150 رزمنده بسیجی و سرباز به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام نموده و 3 شهید تقدیم انقلاب اسلامی و دفاع از میهن اسلامی نموده است . شهید ابراهیم میرزابیگی در 28 اردیبهشت 1361 در منطقه ی خرمشهر، شهید حاج مختار آقابیگی در آبانماه 1361 در منطقه ی سومار(شهید 72 ساله)  و شهید اصغر میرزابیگی در مرداد 1367 در عملیات مرصاد . باتوجه به سالروز فتح خرمشهر و شهادت شهید ابراهیم میرزابیگی در این ایام یاد این شهید عزیز و دیگر شهیدان دفاع مقدس و امام شهیدان را گرامی می داریم .  با تشکر حسین میرزابیگیروستاي بيدوي bidvayمنبع این مقاله : روستاهای ایران
http://iranvillage.ir

آدرس این مطلب :
http://iranvillage.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=5453