بهادران - مهریز - یزد تاریخ : ، -78 فروردين ماه ، -621
موضوع : سایتها و وبلاگها


سایتها و وبلاگهای روستای بهادران

شهرستان مهریز استان یزد

http://www.bahadoran.blogfa.com/

http://www.bahadoran.vgig.ir/ 

دهستان بهادران از توابع شهرستان مهریز استان یزد در ۸۵ کیلومتری جاده یزد -کرمان واقع است. از نظر آب وهوایی یکی از مناطق خشک و کویری استان با میزان بارندگی بسیار کم به شمار می رود و عمده فعالیت مردم کشاورزی است. جمعیت دهستان بهادران بالغ بر ۵۰۰۰ نفر است که ۹۰درصد افراد بالای ۷ سال با سواد هستند. 

محصولات:

عمده  محصول این منطقه پسته میباشد به گونه ای که در استان یزد مهمترین مرکز صادرات پسته می باشد وبعد از رفسنجان دومین مرکز بزرگ در کشوراست. اما  محصولات دیگری چون گندم، جو واندکی دانه های روغنی  در این ناحیه کشت میشود.

آب وهوا:

آن چیز که مسلم است گرم خشک بودن این منطقه است اما از مرکز استان بسیار خنک تر است. بارندگی در این منطقه حدود 70میلی متر می باشد. بهادران با فاصله ی 70 کیلومتری از شیر کوه  آب وهوای نسبتا ملایمی دارد.

صنعت در بهادران:

وجود بزرگترین معدن سرب وروی خاور میانه در این منطقه گویای رو به رشت بودن صنعت می باشد اما  اگر کم کاری ها وحمایت اندک دولت برطرف گردد اینده درانتظار این منطقه خواهد بود .

دشت بهادران:
دشت بهادران، دشت کوچکی است در دنباله دشت بزرگ یزد- اردکان با خاکی نسبتاً حاصلخیز که در حال حاضر یکی از مناطق عمده کشاورزی و پسته کاری در استان یزد به شمار می رود.سلسله ارتفاعاتی که اسامی مهمترین آنها عبارت است از : کوه بهادری، بدبخت کوه و کوه بافق، حدود شرقی آن را تشکیل می دهند که مجزا کننده دو شهرستان مهریز و بافق است

منطقه حفاظت شده كالمند بهادران :

منطقه كالمند - بهادران در سال 1355 به دلیل تخم گذاری پرنده با ارزش و كمیاب هوبره و همچنین برخورداری از وضعیت اكولوژیكی مناسب جهت ادامه حیات گونه های ارزشمند جانوری و گیاهی مختلف از جمله آهو و زاغ بور به عنوان منطقه شكار ممنوع و از تاریخ اول خرداد ماه سال 1370 با تصویب شورای عالی محیط زیست رسماً در زمره مناطق چهار گانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته و به عنوان حفاظت شده اعلام گردید.
این منطقه در حد فاصل 54 درجه و 20 دقیقه تا 55 درجه و 15 دقیقه طول جفرافیایی و 31 درجه و 5 دقیقه تا 31 درجه و 35 دقیقه عرض جفرافیایی واقع شده است.
كالمند در 20 كیلومتری شهرستان مهریز و 50 كیلومتری مركز استان و بهادران در 85 كیلومتری بزد قرار گرفته است.
وسعت این منطقه حدود 250000 هكتار برآورد شده كه بیش از نیمی از مساحت آن را نقاط دشتی و مابقی را ارتفاعات صعب العبور، كوهپایه ها و تپه ماهور ها تشكیل داده است. بلندترین نقطه منطقه مزبور در كوه مذوار با ارتفاع 3290 متر و پست ترین نقطه آن در كفه مهدی آباد 1400متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

 


سایتها و وبلاگهای روستای بهادران شهرستان مهریز استان یزدمنبع این مقاله : روستاهای ایران
http://iranvillage.ir

آدرس این مطلب :
http://iranvillage.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=660