روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - ابزارهاي درو در فرهنگ لغات زهان

ابزارهاي درو در فرهنگ لغات زهان

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> فرهنگ لغات خراسان رضوی

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: شنبه، 28 آبان ماه ، 1390 22:04:29    موضوع مطلب: ابزارهاي درو در فرهنگ لغات زهان پاسخ همراه با اعلان

ابزارهاي برداشت جو و گندم

قوده ( ghoade ) : دسته اي از خوشه هاي گندم كه براي حفظ نظم و سهولت در حمل و نقل با خوشه اي محكم و بلند بسته بندي شده اند ؛ كوچكترين واحد شمارش محصول گندم قبل از خرمن كوب كردن؛ در زهان فقط محصول گندم قوده بندي مي شود و محصول جو به خاطر كوتاهي قد خوشه هاي آن به طور فلّه اي جمع آوري و با گوال ( goval) حمل مي شود.

باري ( bari) : همان طور كه از اسمش برمي آيد مقداري از محصول درو شده گندم يا جو است كه در يك نوبت توسط چارپايان ( غالبا خر) جا به جا مي شود؛ حجم يك باري استاندارد بر اساس كوچك يا بزرگي قوده ها و عوامل ديگري مانند ميزان توانايي حيوان و ... از 14 تا 20 قوده متفاوت است . تعداد مي بايست لزوما زوج باشد و بر اساس فرمول خاصي با استفاده از ريسمان به صورت دو پله متناسب به صورت يك باري بسته مي شود. پس از سواركردن باري بر چارپا اگر تعادل بين دو پله برقرار نباشد با تعبيه چوبدستي بر يكي از دو طرف و آويزان كردن وسايل شخصي به آن تلاش مي شود تا تعادل برقرار شود. همچنين در صورتي كه حجم باري سبك باشد مي توان كودكان يا وسايل اضافي را در وسط آن سوار نمود.

انباره (onbareh) : پس از اينكه قوده ها با استفاده از باري يا با استفاده از وسايل حمل و نقل ديگر ( تريلي تراكتور و ..) به خرمن رسيد آنها را با نظم و ترتيب خاصي و با طرحي دايره اي شكل مي چينند تا انباره شكل بگيرد؛ معمولا قوده هاي محكم تر و سالم تر در ديواره ي انباره به كار گرفته مي شود ؛ در قديم ميزان تلاش و موفقيت هر کشاورز را معمولا پس از برداشت كامل محصول از روي حجم و بلندي انباره اش ارزيابي مي كرده اند در آن زمان معمولا تعداد زيادي از كشاورزان در يك خرمن انباره مي زدند و از اين رو مقايسه راحت بوده است؛ همچنين در سالهاي دور قحطي و كمبود گندم كسي را مسئول حفاظت از انباره ها مي كردند كه به طور شبانه روزي در خرمن اتراق مي كرده اما سالهاي نزديك به ما چنين پستي از بين رفته است.

دروازه (darvazeh) : نوعي از خرمن كوب كه در آن از نيروي دو چارپا ( دو خر يا يك خر و يك گاو) براي نرم كردن خوشه ها و تبديل آنها به كاه و دانه استفاده مي شود؛ كار با دروازه خيلي دشوار و فني است و از عهده هر كسي بر نمي آيد چه اينكه در ضرب المثل " كار هر بز نيست خرمن كوفتن ؛ گاو نر مي خواهد و مرد كهن!" منظور اين نوع از خرمن كوفتن است.

چك ( chak) : وسيله اي است دستي ( از نظر ساختار كلي شبيه بيل با اين تفاوت كه به جاي تيغه آهني بيل دندانه هاي چوبي دارد) كه براي جداسازي كاه از دانه استفاده مي شود ؛ استفاده از چك تنها در زماني ميسر است كه نسيم ملايمي درحال وزيدن باشد و ممكن است تا رسيدن چنين موعدي كشاورزان چند روز صبر كنند.

غلبر ( ghalber) : همان عربال است كه درلهجه زهاني بدين صورت درآمده است.

چغل( chaghal) : نوعي غربال با حفره هاي پهن تر .

كالي ( kali) : نوعي خمره بزرگ از جنس كاه گل كه در گوشه ي انباري تعبيه شده و جو و گندم هاي اضافي به منظور جلوگيري از رطوبت يا آفت در آن ذخيره مي شوند. از نكته هاي جالب توجه در مورد بسياري از كالي ها درخانه هاي قديمي زهان اين است كه اندازه ي آن از اندازه ي در ورودي انبار يا خانه اي كه در آن قرار دارد خيلي بزرگتر است و به نظر مي رسد در داخل خانه ساخته شده است. متاسفانه غالب اين كالي ها در زلزله از بين رفتند .منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> فرهنگ لغات خراسان رضوی

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
پاسخ سريع:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow
                 افزودن امضاء به مطلب ارسالي (امضاء كاربر در بخش ويرايش مشخصات كاربر قابل تغيير است .)


 

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران