روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - ازدواج در ایلام

ازدواج در ایلام

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> ازدواج در ايلام

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: چهارشنبه، 14 دي ماه ، 1390 23:53:07    موضوع مطلب: ازدواج در ایلام پاسخ همراه با اعلان

ازدواج در ایلام

در گذشته که تعدد زوجات مرسوم بوده ایلات و عشایر در این زمینه آمادگی بسیار داشته اند. به همین مناسبت خوانین و سران عشایر و والیان، زنان متعدد گرفته و عموما دارای فرزندان زیادی بوده اند. به تدریج که زندگی ایلی و عشیره ای به زندگی شهری و شهرنشینی تبدیل گردیده، از میزان تعدد زوجات کاسته شده است. مسلما در زندگی شبانی و زراعی وجود زنان و فرزندان متعدد در پیشرفت وضعیت اقتصادی آن جامعه نقش اساسی را داشته است.

در سالیان گذشته در ایلام ازدواج جنبه طبقاتی و یکجانبه داشته است بدین معنی که طبقات خاص اجتماعی با افراد هم خانواده خود ازدواج می کرده اند، اما تفاوت در این بود که والیان و خوانین و سران عشایر می توانستند دخترانی از طبقات پایین را به عقد خود درآورند اما هرگز دختران خود را به افراد طبقات پایین تر نمی دادند.

مسأله عشق و عاشقی و دوست داشتن تا مرحله تصمیم گیری به ندرت میان پسر و دختر اتفاق می افتاد چون برحسب سنتهای محلی فقط پدر و مادر بودند که در مورد ازدواج پسر و دختر خود صاحب اختیار بودند و به همین مناسبت حق انتخاب همسر و اظهارنظر و ابراز عقیده راجع به ازدواج از پسر و دختر سلب شده و اگر پدر دختر و پدر پسر تصمیمی می گرفتند ازدواج میان آن دو نفر صورت می پذیرفت.

گاه اتفاق می افتاد که پسر و دختر تا شب زفاف همدیگر را نمی دیدند و احیانا قبل از مراسم زفاف نیز از دیدن یکدیگر قویا امتناع می ورزیدند.

در ایلام مراسم عقد و ازدواج دارای مراحلی به شرح زیر است:


الف ـ انتخاب والدین (پسینه

پسندیدن)

وقتی والدین پسر تشخیص دادند که دختری از لحاظ شؤون فامیلی با آنان برابری می کند و خود دختر نیز وجاهتی دارد، بدون کسب موافقت پسر چند نفر از ریش سفیدان و جوانان وابسته به خانواده پسر شبانه به خانه پدر دختر می روند. خانواده دختر نیز اقوام نزدیک خود را دعوت می کند که در این جلسه شرکت نمایند و معمولاً پس از صرف چای، بزرگ فامیل پسر پس از ذکر مقدمه ای از پدر دختر برای پسر مورد نظر، دختر او را خواستگاری می کند و اغلب خانواده دختر نیز با رعایت جوانب امر موافقت خود را به این خواستگاری اعلام می کنند.

پس از اعلام موافقت پدر دختر، یکی از مردان خانواده پسر که با او قرابت بیشتری دارد دست پدر دختر و یا احیانا دست یکی از مردان برجسته اقوام دختر را می بوسد. انجام مراسم دست بوسی قطعیت دادن به امر ازدواج را

می رساند و مخصوصا میان عشایر این کار اهمیت فراوانی دارد. حتی معروف است که در گذشته اگر کسی به قول خود عمل نمی کرد و از ازدواج دختر با آن پسر سر باز می زد دست بوسیده شده به علت امتناع از قول و خلف وعده قطع می شد.

سپس تحفه و هدایایی با حصول اطمینان از انجام وصلت داده می شود و آن هم به نسبت قدر و مقام اولیای دختر و نسبت به اهمیت میزان ثروت پدر و مادر و فامیل داماد که هر یک به قدر وسع خود یک مادیان و یا یک قاطر و چیزهای دیگر هدیه می دهند.


ب ـ شیرینی خورانی


پس از اتمام مراسم خواستگاری و قبول هدیه، در روزی معین زنان دو خانواده در منزل پدر دختر جمع می شوند و خانواده پسر یک شال و یک انگشتر و تعدادی پوشاک از قبیل پیراهن، کفش، سربند، گلبندی و مقداری شیرینی، قند، روغن، برنج برای خانواده دختر می برند. از این روز تا هر زمان که مراسم عروسی انجام شود، داماد موظف است به اولیای دختر از حیث درو و خرمن برداری و در مواقعی که مهمانی برای آنان می رسد خدمت و کمک نماید و همچنین تمام هزینه و مخارج زندگی دختر به عهده خانواده پسر می باشد.


ج ـ دستگیرانی


معمولاً دو سه روز قبل از این مراسم خانواده داماد مقدار کافی قند، چای، برنج و چند تایی گوسفند (بسته به تعداد میهمانان) و سایر مواد غذایی به منزل پدر عروس می فرستد و برای روز معین افراد و وابستگان دو خانواده را برای صرف ناهار دعوت می کنند. برای برگزاری این ناهار سعی می شود که وسایل ساز و دهل روبه راه باشد و پایکوبی از برنامه های اصلی و قطعی این مراسم است و پس از چند ساعتی که ناهار صرف شد، بزرگان خانواده با بحث و تبادل نظر میزان شیربها و شیرینی و نوع زینت آلاتی را که باید به عروس هدیه کرد تعیین می نمایند.


د ـ دامادچرانه


پس از اتمام مراسم دستگیرانی داماد به خانه عروس دعوت می شود. معمولاً برادر عروس داماد را تا منزل همراهی می کند و مرسوم است که داماد مبلغی پول به عنوان هدیه به خانواده دختر می دهد و باز هم رسم است که در موقع عزیمت داماد از خانه عروس، مبلغی بیش از مبلغ تأدیه شده به وسیله داماد از طرف خانواده عروس به داماد هدیه می شود.


ه··· ـ عقد و عروسی


1) عقد


روز عقد چند نفر از خانواده داماد به خانه عروس می روند و پس از اخذ شناسنامه دختر، همراه با یک یا دو وکیل از خانواده دختر به محضر و یا محل روحانی منطقه می روند و پس از جاری کردن خطبه عقد، دفاتر به امضای افراد ذی ربط می رسد.


2) عروسی


برای انجام عروسی پس از کسب اجازه پدر دختر، افراد خانواده طرفین برای شرکت در جشن عروسی دعوت می شوند. دعوت شدگان سوار بر اسب و قاطر و استر با جلال و شکوه خاصی ضمن شادی و سرور و ترتیب دادن مسابقه اسب دوانی، به منزل دختر می روند و اندکی در منزل توقف می نمایند. در این موقع زنان خانواده، دختر را برای حرکت آماده می نمایند. عروس را بر مادیانی سوار می کنند و با شکوه و شادی و در میان هلهله و خواندن آوازهای محلی و ساز و دهل او را به منزل داماد می برند.

در جلو در منزل فرش یا پارچه ای پهن می کنند و در کنار این فرش داماد یا برادر داماد ایستاده است. به محض ورود کاروان عروس یکی از آنان عروس را از بالای مادیان پایین می آورد و گوسفندی جلوی پای عروس قربانی می کند.

پس از صرف شام و انجام مراسم مقدماتی پدر داماد یا بزرگ خانواده داماد، دست داماد را می گیرد و او را به اطاق عروس می برد و دست آنان را در دست یکدیگر می گذارد. آنگاه مرسوم می باشد که داماد مبلغی به عنوان «راه شرمانه = روسرمانه» به دختر هدیه می کند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


منبع:


نگاهی به ایلام، ایرج افشار «سیستانی»، 162 ـ 164.
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
gidva(سه شنبه، 11 مهر ماه ، 1391 21:09:51), akhavi(شنبه، 22 تير ماه ، 1392 18:23:23),  
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> ازدواج در ايلام

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران