روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - اکلیل کوهی

اکلیل کوهی

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> گیاهان دارویی

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: جمعه، 25 شهريور ماه ، 1390 20:52:13    موضوع مطلب: اکلیل کوهی پاسخ همراه با اعلان

اکلیل کوهی


نام محلی : ترم TERM نام علمی : ROSMARINUS OFFIEINALIS اکلیل کوهی یا رومارن که در محل ترم نامیده می شود گیاهی است پا یا ، بسیار معطر و دارای ساقه های چوبی به ارتفاع پنجاه سانتیمترتا یک متر که به حالت خودرو در منطقه مدیترانه خصوصاً نواحلی ساحلی آن تا آسیای صغیر می روید به علاوه چون دارای برگهای سبز دائمی است و زیبائی خاص و بویی مطبوع دارد از این رو در غالب نواحی پرورش می یابد . از ویژگیهای آن این است که برگهای متقابل به کناره برگشته ، باریک و دراز نوک تیز و نسبتاً خشن دارد .سطح فوقانی پهنک برگ آن نیز به علت فاقد بودن تار ، به رنگ سبز ولی سطح تحتا نی آن ، بر اثر پوشیده بودن از کرک به رنگ تقریباً سفید است . گل های آن که در ماههای اردیبهشت و خرداد در کناره برگها ظاهر می گردد ، رنگ آبی روشن ( بندرت سفید )دارد و در قسمت دا خلی آن لکه کوچک و بنفش رنگ دیده می شود . درون جام گل منحصراً دو پرچم جای دارد ، میوه اش چهار فندقه ای و قهوه ای رنگ است . گلهای آن نوش فراوان با بوی قوی و مطبوع دارد به طوری که عسل حاصل از آن ، عطری مخصوص دارد و بخوبی باز شناخته می شود . برگ سرشاخه های گلدار گیاه دارای مصرف های دارویی است ولی اگر منظور تهیه اسانس از آن باشد باید از آن باشد باید از گیاه گلدار و یا برگهای خشک آن استفاده کرد .برگ ترم ، دارای بو و طمع مخصوص ، معطر و کمی تند است .

خواص درما نی

رومارن دارای اثر مدر ، ضد تشنج ، صفرابر ، مقوی معده و نیرو دهنده ای بسیار قوی است . قابض و التیام دهنده نیز هست . مصرف رومارن چون موجب سهولت ترشح و دفع صفرا می شود از این رو ، از آن در بیماریهای یرقان و نارسایی اعمال کبد استفاده می کنند . تزریق دم کرده سرشاخه های گلدار آن در ورید سگ موجب می گردد که حجم ترشحات صفرا در جانور مضاغف شود ( آزمایش CHABROL ) مصرف رومارن در موارد صعف عمومی ، خستگی مفرط و بیحالی بیمار در دوره نقاهت – مفید تشخیص داده شده است . به علاوه آن را برای بیماران مبتلا به سوء هضم ناشی از ضعف عمل دستگاه گوارش و آنانکه بر اثر ابتلاء به تب های تیفو ئیدی و مخاطی ، تیفوس وگریپ ، ضعیف گردیده ا ند می توان تجویز کرد . در رفع نزله ها ی مزمن ، آسم ، سیاه سرفه ، سرفه های تشنج آور ، تأخیر و قطع قاعدگی ، ترشحات زنانگی ، خنازیر ، سرگیجه ، طپش قلب ، سردردهای یکطرفه ( MIGRAINE ) فلج ، آب آوردن انساج و غیره مصرف آن توصیه شده است . رومارن به علت دارا بودن اثر صفرا بر ، در ورم مزمن کیسه صفرا ، استسقای ناشی از بزرگ شدن حجم کبد ، تشمع کبدی ( تشمع LAENNEC ) که به علت مسمومیت های غذایی خصوصاً بر اثر مصرف نوشا به های الکلی پیش می آید و کبد کم حجم می شود و سختی مخصوص پیدا می کند ، اثر مفید دارد . به علاوه در رفع زردی ( JAVNISSE ) ، تورم کبد و ا نسداد مجاری آن ، موثر می باشد . در تمام این موارد باید رومارن و فراورده های آن را قبل از غذا مصرف کرد . برگ رومارن به حالت پخته در شراب ، در ورم مفاصل ناشی از جمع شدن آب ، تومور خنازیری گردن و خیز اندامها اثر دارد . ضمناً در دفع آماس ، کوفتگی ، ناراحتی های ناشی از ضربان وارده به بدن و پیچ خوردگی مفاصل مفید می باشد .شراب آن اگر به صورت لوسیون روی زخمها گذاشته شود ، آنرا ضد عفونی کرده بهبود می بخشد . جوشانده رقیق برگ های رومارن اگر در تنقیه بکار رود در رفع اسهالهای ساده اثر معالج دارد . به علاوه بکار بردن آن موجب رفع ترشحات زنانگی می گردد .استحمام جوشانده آن در رفع روماتیسم ، نرمی استخوان و غرغره کردن آن در رفع ورم مزمن لوزتین تأثیر مفید دارد .اسانس رومارن اگر در مصارف داخلی بکار رود ، بشدت ایجاد حالتی شبیه صرع می کند . اگر مقدار کم آن به حیوانات تزریق شود ،مسمومیتی بوجود می آورد که مانند اسانس رازیانه ، حالت ترس در جانور پدید می آورد . در حالی که اسانسهای مرزه ، مریم گلی و افسنطین ، حالت حمله و سبعیت در حیوانات ایجاد می کند . از معایب رومارن آن است که نه تنها ادامه مصرف دو تا سه قطره اسا نس آن چند مرتبه در روز و هم چنین مصرف مداوم برگ و سرشاخه های گلدار آن ایجاد گلسترو آنتریت و ورم کلیه می کند بلکه ممکن است موجب مرگ گردد .

صور دارویی

دم کرده پنج تا بیست گرم برگ یا سرشاخه گلدار گیاه در یک لیتر آب ( مقدار آن به تناسب نتیجه ای که در نظر داریم می توان تا شصت گرم در لیتر افزایش یابد . ) شراب رومارن ( این شراب از خیساندن یک مشت برگ یا سرشاخه خشک گیاه در یک لیتر شراب سفید در تاریکی ، به مدت بیست و چهار ساعت بدست می آید ) به مقدار سه تا چهار قاشق سوپخوری در صبح و شب به عنوان مدر و رفع خیز اندامها و استسقاء (DINAND ) . تنطور الکلی 5/1 اعضای تازه گیاه به مقدار پانزده تا بیست و پنج قطره پماد رومارن برای رفع درد (این پماد با افزودن چند قطره اسانس رومارن به مخلوط روغن رزین و موم زنبور عسل ، پس از ذوب شدن مجموع آنها بدست می آید )برگ تازه رومارن در فرمول الکلا و الکلاتور و ولزر و سرشاخه خشک آن در فرمول ا سپس و ولزر وارد می گردد .از اسانس رومارن در تهیه ادوکلن و بم ترانکی استفاده می شود . رومارن در ایران پرورش می یابد .


منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> گیاهان دارویی

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
پاسخ سريع:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow
                 افزودن امضاء به مطلب ارسالي (امضاء كاربر در بخش ويرايش مشخصات كاربر قابل تغيير است .)


 

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران