روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - آبشارآبگرم فدامی - فرگ

آبشارآبگرم فدامی - فرگ

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماکن سیاحتی فارس

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: دوشنبه، 26 دي ماه ، 1390 19:55:33    موضوع مطلب: آبشارآبگرم فدامی - فرگ پاسخ همراه با اعلان

آبشارآبگرم فدامی - فرگ

آبشار فدامی در 130 کیلومتری جنوب شرق داراب ، و در مسر جاده ترانزیتی شیراز به بندرعباس واقع شده که با ارتفاع 800 متری از سطح دریاقرار گرفته است.

آبشار فدامی یکی از تفریگاههای زیباست که با منظره‌ای زیبا و دل انگیز روح هر انسان دوستدار طبیعت را نوازش می‌دهد . این آبشار در منطقه فرگ در فدامی واقع شده است که هرساله میزبان تعداد کثیری از علاقمندان به طبیعت است.اگر جاده داراب به طرف فرگ را ادامه دهیم جاده فرعی آبشار را سمت راست جاده می بینیم که هم برای آبشار تابلو دارد وهم تابلوی بزرگی اول جاده سمت چپ قرار دارد که نام تمامی بخشها و روستاهایی که از این جاده قابل دسترسی می باشند را مشخص می نمایدحدود15 دقیقه که در این جاده حرکت کنیم به اول جاده آبشار که سمت راست جاده است می رسیم.

اینجا فدامی است ابتدای جاده خاکی می باشد با دست اندازهای زیاد وپیچ های تند ، این جاده فقط نیسان رو بوده و هم اکنون با رسیدگی هایی که شده با مینی بوس و ماشین های سواری هم قابل دسترسی است بعد از 30دقیقه به انتهای جاده می رسیم که پارکینگ بزرگی است از این جا تا ابشار10 دقیقه راه است ، و پس رسیدن مشغول تماشای منظره ای زیبا و دل انگیز می شوید که روح هر انسان و دوستدار طبیعت را نوازش می دهد.در دل گرمای سوزان چشمه ای از دل کوه می جوشد و پیش می آید . چشمه ای که حدود یک متر مکعب در ثانیه آبدهی دارد . چشمه ی فدامی پس از آنکه حوضچه ای به عمق حدود 20متر را پر کرد سر ریز می کند.چشمه فدامی پس از عبور بستر یک کیلومتری به پرتگاهی می رسد که هنگام سقوط زیباترین آبشار منطقه را تشکیل می دهد.جالب تر از آن ،اینکه آب شیرین آبشار در تابستان بسیار خنک و گوارا و در زمستان گرم است و آب شور نیز حالتی برعکس آب شیرین دارد آب شیرین این ابشار در واقع آب شـُرب فدامی و روستاهای اطراف را تامین میکند.

در زیر آبشار حوضچه ای بزرگ پدید آمده و در بالای آن پوششی متراکم از گیاهان بلند و نیز دیده می شود. از ویژگی های ارزشمند این آبشار، دایمی و شیرین بودن آب آن است که با توجه به موسمی و شور بودن اکثر آب های جاری در این منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است .فدامی آبشار بسیار زیبایی دارد و رودخانه ای هم که از زیر آبشار می گذرد زیبایی آن را دو چندان کرده است به روایتی این آبشار تا چند سال پیش عریض ترین آبشار ایران بوده ولی در چند سال اخیر به خاطر کم آبی و پایین رفتن آبهای زیرزمینی قسمت هایی از عرض این آبشار از بین رفتهاست.

آبشار زیبا با ورود به رودخانه ای که زیر آبشار قرار گرفته وبه رودخانه شور معروف است به میزان قابل توجهی از شوری رودخانه می کاهد و آب شور رودخانه را برای 825 هکتارنخیلات و 650 هکتار اراضی کشاورزی پایین دست قابل استفاده می کند. رود شور تنها رودخانه دائمی فرگ است که از ارتفاعات و دشت های شهرستان داراب ، زرین دشت و آبشار آب گرم فدامی سرچشمه می گیرد و پس از مشروب کردن نخلیات و مزارع در دهستان آب رود شور و پیوستن به چندین چشمه آب معدنی وارد استان هرمزگان شده و در بندر خمیر به خلیج فارس سرازیر می شود .

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماکن سیاحتی فارس

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران