روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - رسوم تولد نوزاد در قاضی جهان

رسوم تولد نوزاد در قاضی جهان

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> رسومات محلی آذربایجان شرقی

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: جمعه، 23 تير ماه ، 1391 11:27:08    موضوع مطلب: رسوم تولد نوزاد در قاضی جهان پاسخ همراه با اعلان

مراسم و رسوم تولد نوزاد در قاضی جهان- آذرشهر


تولد نوزاد و آمدن این مهمان تازه وارد به جمع خانواده در قاضی جهان با مراسمی همراه می باشد. گرچه برنامه هایی که در قدیم هنگام تولد نوزاد به اجرا در می آمده اینک به دلیل برخورد با پیشرفت زندگی و تغییر سنتها و زندگی مدرنیته با تغییرات محسوسی به اجرا در می آید ولی هنوز هم شالوده و روح آن را حفظ نموده است.

در قاضی جهان نوزادی که به دنیا می آید توسط بزرگ خانواده در درجه اول و در مراحل بعدی توسط پدر، عمو و دایی نوزاد اذان و اقامه به گوش چپ و راست وی خوانده می شود پس از اینکه نوزاد به دنیا آمد بلافاصله مراقبت از زائو تا ده روز اول با مادر و در غیاب او با خواهر و خویشاوندان نزدیک زائو می باشد. روز دهم تولد به نام " آدقویما" معروف است که این روز جشن گرفته می شود. در این مراسم تعدادی از بانوان اقوام به صرف غذا دعوت شده و میهمانان به فـراخـور حــال و قدرت توانــایی خویش هدایایی را تقدیم می کنند و هدایای حاضرین و مدعوین بوسیله مادر زائو که مراقب حال زائو بوده به حاضرین نشان داده شده و از فرد فرد افراد حاضر تشکر و قدردانی به عمل می آید.پس از این برنامه، بزرگتر خانواده و یا پدر و یا مادر نوزاد با بدست گرفتن یک قرآن و ذکر دعائی، هر اسمی را که از قرآن درآمد و یا نام یکی از ائمه اطهار را به قرعه برای بچه برمی گزینند و این مطلب را به حاضرین اعلام می دارند.


درگذشته تا روز چهلم تولد همچنانکه نوزاد را از بردن به بیرون از خانه امتناع می کردند به محض ورود تازه واردی به اطاق، نوزاد را بلند می کردند و واردین مجبور بودند تا از زیر قنداق طفل عبور کنندو معتقدبودنداین عمل، عکس العمل احتمالی دشمنان را نابود می کرد. روز دهم روز حمام زائو بود که او را به گرمابه می بردند و در بازگشت یک کاسه عسل با روغن حیوانی (ساری یاغ) به خوردش می دادند تا مغز استخوان تحلیل رفته اش تأمین شود.


هدیه مادرزائو که به سیسمونی شهرت یافته درروز «آدقویما» شامل رختخواب کامل نوزاد، لباس نوزاد، اسباب بازی و ... به زائو تقدیم می گردد. از مراسم خاص مذهبی اینکه به محض به دنیا آمدن طفل دهان کودک را با تربت حضرت سیدالشهدا (ع) یا حضرت امام رضا(ع) تبرک می کنند.منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
Mohammad5730(شنبه، 4 آذر ماه ، 1391 03:45:39),  
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> رسومات محلی آذربایجان شرقی

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
پاسخ سريع:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow
                 افزودن امضاء به مطلب ارسالي (امضاء كاربر در بخش ويرايش مشخصات كاربر قابل تغيير است .)


 

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران