روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - امامزاده سلطان سید احمد-فرومد

امامزاده سلطان سید احمد-فرومد

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماکن مذهبی سمنان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: يكشنبه، 23 مهر ماه ، 1391 22:57:42    موضوع مطلب: امامزاده سلطان سید احمد-فرومد پاسخ همراه با اعلان

امامزاده سلطان سید احمد-فرومد


از برکات معنوی دهستان فرومد امامزاده سلطان سید احمد است که سالیان سال دل های عاشقان و عارفان را به تصرف خود آورده است این بزرگوار در روستای فرومد ودر جوار مزار شهدای گرانقدر روستا سر به آستان حضرت دوست نهاده است نسبت این امام بزرگوار به موسی بن جعفر می رسد مقبره این امام حدود 200مترمسافت دارد که در کتب بسیار زیادی از آن نام برده شده است از جمله در کتاب بیست هزار زیارتگاه جهان جلد پانزدهم صفحه 150 آمده است :امامزاده سلطان سید احمد در میامی (فرومد) دفن شده است به گفته یکی از هئیت امنای امامزاده حدود 20 سال پیش شجره نامه این بزرگوار پیدا شده و از روایاتی که از بزرگان قدیم نقل شد و این بزرگوار با امامزاده علی اکبر در علی آباد یکی از روستای سبزواربرادراست و هردو نسبشان به موسی بن جعفر با واسطه می رسد و کراماتی هم نقل می کند ساختمان این مکان مقدس در تاریخ 15 شوال 1416 هجری قمری مصادف با 15 اسفند 1374 هجری شمسی احداث گردیده است و با آن عاشقان و عارفانی است که برکه زلال قلبشان تصویرپر شکوه ایشان را دربرگرفته است

1 ـ کربلایی حسین ده ملّایی در سال 1296 [ کتابچه شاهرود و بسطام ] نوشته است : « بقعه شریف بر بالای قبر منوّر اطهر در عهد جلوس شاه طهماسب اوّل [930ـ 974 ق ] پسر شاه اسماعیل ساخته اند . »
مرحوم ایرج افشار در سال 1356 [ سفرنامچه ( گلگشت در وطن ) ، ص414 ] نوشته است : « در فریومد ... امامزاده احمد ابن موسی الرّضا از بناهای عصر شاه طهماسب است ... . »
عکس به جا مانده از کتیبه هم ، سال 932 هجری قمری را نشان می دهد . یعنی بقعه ، حدود500 سال پیش ساخته شده است . پس اینکه گفته شود : « ساختمان این مکان مقدس در تاریخ 15 شوال 1416 هجری قمری مصادف با 15 اسفند 1374 هجری شمسی احداث گردیده است . » درست نیست بلکه در سال 1374 با تخریب و تعمیر گنبد آن ( بدون مجوّز میراث فرهنگی ) ، کتیبه آن از بین رفته و روی قنات خانقاه ، مسجدی به جنب آن افزوده شده است .

2ـ اوّلین شهید مدفون آنجا علی خرّمی ( تاریخ شهادت : 22 / 12 / 1361) است بنایر این شهدا در جوار ایشان دفن شده اند نه آنکه گفته شود : « این بزرگوار در روستای فرومد و در جوار مزار شهدای گرانقدر روستا سر به آستان حضرت دوست نهاده است. »
3 ـ نوشته شده : « مقبره این امام حدود 200مترمسافت دارد » با کجا 200 متر مسافت دارد ؟!
4 ـ نوشته شده : « به گفته یکی از هئیت امنای امامزاده حدود 20 سال پیش شجره نامه این بزرگوار پیدا شده . » اگر شجره نامه اش پیدا شده ، کجاست ؟ چرا شجره نامه روی سنگ یا کتاب مورد استناد درج نشده است ؟!
5 ـ سنگ نصب شده بر جلو آرامگاه و کتاب مورد استنادش فاقد ارزش تاریخی و علمی به نظر می رسد .

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماکن مذهبی سمنان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران