روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - باورهاي مردم درسجين - ابهر

باورهاي مردم درسجين - ابهر

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> باورها و اعتقادات استان زنجان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: دوشنبه، 2 بهمن ماه ، 1391 20:36:57    موضوع مطلب: باورهاي مردم درسجين - ابهر پاسخ همراه با اعلان

باورهاي مردم درسجين - ابهر

مطلب جالبی در مورد یک نوع پرنده که نوعی کلاغ که زیر شکم و قسمتهای دیگر آن بصورت سیاه وسفید بود که به محلی می گفتند (كشگرك)گفته میشود زمانی که این پرنده روی در خانه کسی بنشیند یاروی درخت کسی سرو صداکند می گویند برای آن خانه مهمان خواهد آمد این مسئله تقریبا برای اهالی و این جانب ثابت شده ولی صددر صدقطعی نیست (كشگرك )
پرنده ای به نام جغد در اصطلاح محلی (بای قُوش )که روی هر بام یادرخت خانه ویا روی چیزی بنشیند وبه سمت خانه ای باشد اهالی یا هر کسی اورا ببیند می گوید بدیوم است و ممکن است برای اهالی خانواده اتفاقی بی افتد ولی صددرصد ثابت شده نیست.
یک سری صبحتهایی در قدیم وجود داشت که می گفتند زن زایمان کرده راتا چهلم نباید تنها گذاشت که (آل) یک موجودی است که جگر زن را در آورده وبا خود می برد ولی از لحاظ علمی این مسئله غیر قابل باور می باشد ولی مسئله این که زاهو ممکن است مسئله روانی وپریشانی برایش پیش آید وبر اثر آن مشکلی برایش پیش بیاید ممکن است و مورد هایی از این قبیله می گویند که مثلا آب داغ روی زمین ریختن باید بسم الله گفت که جنها ممکن است آسیب ببینند و آنها هم به ما آسیب برسانند . نباید زیر ناودان ریزش آب پشت بام ایستاد خوب نیست و ممکن است آسیبی وارد شود. یا شب ناخن گرفتن یا آینه در شب نگاه کردن و یا دَم در ایستادن وبا دو دست دو طرف در را گرفتن و ممکن است قرض دار بیاید واز این قبیل حرفها که از روزگاران قدیم مانده که درستی آن رابه این راحتیها نمی توان ثابت نمود.
دعا نویس های وجود داشتند که مثلا اگر بچه کسی می مرد می گفت شما برای بچه بعدی باید دعا بنویسید وگر نه بچه بدی نیز خواهد مرد . دعا برای ترس و وحشت و هر نوع دعا یی می
نوشتندو در قبال آن مقداری پول یا کالا دریافت می کردند . بعضی اوقات از جاهای دیگر به عنوان تازه مسلمان می آمدند و برای مردم دعا می نوشتند و مردم هم به علت نبود علم و آگاهی یاکتاب و تلویزیون به این جور مسائل اهمیت می دادند مخصوصا زنان که حساس تر هستند و زود مسائل را باور می کردند .
یک نوع ديگروجود داشت که اگر برای کسی مشکلی پیش می آمد می گفتند که( چشم زخم) خورده است یا اورا نظر زده اند پس یکی فالگیر را می آوردند مشخص کند چه کسی نظر زده است . فالگیریک تخم مرغ را آورده وبا دست کمی بالا تر از زمین قرار می داد وصاحب خانه در دل خود کسی را در نظر گرفته و فالگیر تخم مرغ رارها کرده هر زمانی که تخم مرغ شکست شخص مورد نظر معلوم می شد .
مسئله دیگر همانند مسائل بالا وجود داشت که اگر کف پا خارش کند مهمان خواهدآمد . اگر دست به خارش بی افتد داخل مشت می گویند پول گیر شما خواهد آمد . اگر کسی یک عطسه کند می گویند کمی صبرکن بعد کاری را که می خواستی انجام دهی انجام بده یا یک صلوات بفرست.مورد آخر راکه می توان به آن اشاره نمود مربوط به خانه می شود که نوزادی در آن خانه به دنیا بیاید . همسایه ها و فامیل وقتی به دیدن می آیند باید نوزاد رابلند کنند و روی دست بگیرند که بعدها مثلا صاحب بچه شوند که همگی موارد بالا نوعی خرافه بود که در میان مردم وجود داشته وهنوز هم وجود دارد.

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> باورها و اعتقادات استان زنجان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران