روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - قلعه ی داسیران - بیساران - سروآباد

قلعه ی داسیران - بیساران - سروآباد

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماكن سياحتي كردستان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1929860
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: سه شنبه، 1 اسفند ماه ، 1391 13:36:15    موضوع مطلب: قلعه ی داسیران - بیساران - سروآباد پاسخ همراه با اعلان

قلعه ی داسیران - بیساران - سروآباد

این قلعه در فاصله ی حدود 4 کیلومتری ضلع غربی روستا و ارتفاع تقریبا هزار متری بلند تر از رودخانه جاری واقع است که بنا بر روایات مشهور محل زیست یک قوم قدیمی به نام (داسنی ها ) بوده است . این قلعه بر اساس نظریه کارشناسان میراث فرهنگی استان کردستان بعنوان یکی از آثار باستانی شناخته شده است و در سال 1353 در لیست مجموعه آثار باستانی ثبت وتحت مراقبت و نظارت پنهانی مسئولین ذیربط قرار دارد . به طوری که در تصویر مشاهده میشود این قلعه در زیر خروارها خاک مدفون است و آن را چنان پوشانده اند که بر روی آن پوشش گیاهی و درختچه های وحشی و نیمه وحشی روییده اند و شکل مخروطی ان از دور نمایان است و منظره خاصی را در ان محل به وجود آورده است .

آنچه به نظر میرسد این است که این قلعه سابقه ی بسیار دیرین و کهنی دارد ولی تاکنون هیچگونه عملیات حفاری واکتشافی بر روی آن صورت نگرفته است هر چند گاه گاهی و پراکنده توسط افرادی کنده کاری هایی در ان صورت گرفته ولی نتوانسته اند به درون آن راه یابند و چیزی به دست بیاورند چرا که دیواره ان چنان محکم است که از قدرت وسایل عادی همچون پتک و کلنگ و دیلم خارج است و در ساختن ان مواد محکم وغیر قابل شکستنی همچون ساروج به کار رفته است .

در مورد این قلعه اسطوره ها وافسانه های زیادی بر سر زبان پیرمردان و قدمای این روستا جاری است و حکایات بیشماری از آن دارند . در دهانه بالای این قلعه سوراخی وجود داشته به طوری که نقل می کنند در قدیم حیوانی را با طناب به داخل آن آویزان می کرده اند و آن را پایین می فرستا دند که هیچ اثری از آن نمی ماند ولی اکنون این سوراخ با بتون گرفته شده است . بدون شک در صورت انجام عملیات حفاری و اکتشافات این قلعه یکی از جاذبه های دیدنی و توریستی استان کردستان و روستای بیساران خواهد بود. این قلعه به طوریکه قبلا ذکر شد توسط ماموران مخفی و همچنین کشاورزان نزدیک آن موردمحافظت و مراقبت قرار می گیرد. به طوریکه پاسگاه قضایی محل چندین بار اقدام به دستگیری افراد حفار در آنجا نموده است . و آنها را تحت مجازات سخت قرار داده است.

در مقابل قلعه ی داسیران یعنی کوه مقابل آن و آنطرف رودخانه بزرگ نیز تپه باستانی دیگری به نام کو ته ک وجارگاه وجود دارد به نظر می رسد که در روزگاران قدیم در آنجا نیز قومی ساکن بوده اند . و با ساکنان داسیران درگیری هایی داشته اند به طوری که از ریش سفیدان محل چنان منقول است که پیش از ما کشاورزان موقع شخم زدن زمین تیرهایی به شکل پیکان یافته اند چنان به نظر میرسد که این دو قوم یعنی داسیرانی ها و کوته کی ها با هم مخامصه و دشمنی داشته و به سوی همدیگر تیرهایی شلیک کرده اند بعضی ها میگویند که داسنی ها ی قدیم پس از یک نبرد سخت با یک قوم مهاجم مجبور به مهاجرت به عراق شده اند و هر چه را که توانسته اند با خود بردهاند و بقیه را در زیر این قلعه دفن کرده اند و یکی از ریش سفیدان قدیمی نقل می کرد که در عراق به افرادی برخورد کرده ام که گفته از نسل همان قوم (داسنی ها) هستیم و تمام نام و نشان های آنجا (یعنی قلعه داسیران ) را ذکر کرده اند . این بیان چه اندازه صحت داشته باشد نیازمند به تحقیقات عمیق و گستر ده ای دارد فعلا از توان اینجانب خارج است و درآینده ان شا الله در این زمینه تحقیق خواهم نمود.

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماكن سياحتي كردستان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران