روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - نوروز در روستای قلتوق - زنجان

نوروز در روستای قلتوق - زنجان

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> مناسبتهای ملی زنجان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: يكشنبه، 18 فروردين ماه ، 1392 18:09:33    موضوع مطلب: نوروز در روستای قلتوق - زنجان پاسخ همراه با اعلان

نوروز در روستای قلتوق - زنجان

نوروز یا روز نو از زمانهای بسیار کهن مظهر فر و شکوه و زیبایی و پیام آور مهر و پیروزی برای مردم ایران زمین بوده است ایرانیان قدیم از روز اول تا دوازدهم فروردین به جشن و شادمانی می پرداختند و به دیدار اقوام و اشنایان می رفتند و روز سیزدهم برای سپاسگزاری از ایزد یکتا رو به دشت و دمن می آوردند و خود را به دست طبیعت سبز و زیبا می سپردند ، تا شب هنگام که نوروز پایان می گرفت . در ایام نوروز ایرانیان همان طور که خانه و کاشانه خود را از گرد و غبار می زدودند ، کینه ها و دشمنی ها را نیز از خود دور می کردند و به مهربانی و دوستی روی می آوردند .
پیک های نوروز در مناطق مختلف با شیوه های متفاوت آمدن نوروز را به مردم خبر می دادند. در مناطق مختلف آذر بایجان این پیک ها با عناوین و قالبهای مختلف از جمله تکمچی - نوروزداماچی و غیره... ، و در مناطق فارس نشین بصورت عمو نوروز - حاجی فیروز- آتش افروز و یا در دسته های مختلف که درآن یک نفر بعنوان پیشخوان یا سرخوان و یک دسته که به آنها واگیر می گفتند با خواندن ترانه ها و شعر هایی در وصف بهار و نوروز به عاشقان طبیعت بشارت آمدن نو روز را می دادند .لازم به یادآوری است که در روزگاران گذشته یکی ازمراسم زیبا در ایام نوروز، فرستادن شام «بایرام پایی» برای ارحام بوده است. بایرام پایی یعنی سهم و حصه عید، همواره از طرف کسان دختری که به خانه شوهر رفته بود، فرستاده می‌شد. شام ،عیدی دختر خانواده که معمولا پارچه رنگی و زیبا ،شیرینی ، میوه ، شمع ، تخم مرغ رنگ شده ، جوراب پشمی برای داماد و... را در سینی مسی بزرگی می‌چیدند، مقدار بایرام پایی، باتوجه به افراد خانواده‌ای که به آنجا فرستاده می‌شد،تعیین می‌شد. پلو را در بشقابهای چینی می‌کشیدند و هر کدام از غذاهای موردنظر را در ظرف‌های جداگانه در سینی بزرگ می‌گذاشتنند و بر روی سینیها هم، پارچه رنگی با رنگهای شاد ، مخملی یا ترمه یا زری بسیار زیبایی که به شکل دایره و با ریشه‌های طلایی و سیمین دوخته شده بود می‌کشیدند، و به خانه دختر خانواده که معمولا به همراه پدر و مادر داماد و در کنار هم زندگی می کردند، می بردند. و البته خانواده داماد نیز به فرا خور حال، هدیه و عیدی و خلعتی برای آورنده یا آورندگان مجمعی های عیدی ، می دادند.

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> مناسبتهای ملی زنجان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران