روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - محرم در روستای چهاربید - جاجرم

محرم در روستای چهاربید - جاجرم

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> مناسبتهای مذهبی خراسان شمالی

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1929860
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست

ارسالارسال شده در: يكشنبه، 25 فروردين ماه ، 1392 21:50:07    موضوع مطلب: محرم در روستای چهاربید - جاجرم پاسخ همراه با اعلان

مراسم عزاداری ایام محرم در روستای چهاربید - جاجرم

یالثارات الحسین
از دوستان و عزیزان به خاطر تاخیر زیاد در به روز رسانی وبلاگ روستای چهاربید عذرخواهی می کنم. امیدوارم با تنظیم وقت بتوانم وقت بیشتری برای اهداف این وبلاگ صرف نمایم.
در هفته گذشته طبق رسم و آیین ارزشمندی که اهالی خراسان شمالی و به ویژه اهالی روستای چهاربید به آن پایبند هستند، به روستا برای شرکت در مراسم عزاداری امام حسین (ع) رفتم. خوشبختانه از سال قبل که حسینیه چهاربید به همت ا هالی روستا و دوستان محترم به خصوص حاج آقا معظمی (معلم و جانباز چهاربیدی) تاسیس گردید، دودستگی بین روستا به خاطر وجود دو مسجد در آن و در این اواخر سه مسجد از بین رفت و شاهد اتحاد و وحدت شکوهمند و زیبایی در روستا بودم.
علی رغم اینکه اکثر مردم روستا در وضعیت خوب مادی به سر نمی برند، اما دلبستگی اهالی روستا به امام حسین آنها را از کمک ها و نذورات مختلف در ایام محرم دور نمی سازد به طوریکه شاهد بودم خانواده هایی که شاید بتوان گفت به نان شب خود محتاج هستند نذورات و کمک های خود را به حسینیه اهدا می کردند و دیدن این صحنه ها برای حقیر لذت خاصی داشت.
در شب هایی که در حسینه بودم از سخنرانی روحانی جوان که مهمان روستا بود لذت بردم در شب آخر یعنی شب عاشورا نیز دو روحانی روستا یکی کاملا جوان که تا همین چند روز پیش پسرکی جوان بود که اکنون مایه افتخار روستاست و دیگری روحانی پیری که از اهالی با سابقه و عزیز روستاست در کنار روحانی مهمان به ایراد سخترانی پرداختند. در شب عاشورا نوحه سرایی حماسی آقای علی قلی زاده که خاطرات بسیاری با آن نوحه همیشگی ایشان (دستان علمدار حسین و ...) از زمان کودکی داشتم شور و حال خاصی به حسینیه داده بود و کمتر مراسمی تا کنون شرکت کرده بودم که چنین مراسم سینه زنی در آن شاهد بوده باشم.
یکی دیگر از رسوم این روستا پختن حلیم در روز عاشورا یا تاسوعا ست که امسال در روز عاشورا حلیم در حجم انبوهی پخته شد و در بین اهالی روستا توزیع گردید با مزه این حلیم خاطرات زیادی برایم زنده شد.
در روز عاشورا نیز اهالی روستا همراه با هیات عزاداران حسینی به سمت مزار روستا حرکت کردند و در سر مزار یگانه شهید روستا مراسم زیارت عاشورا با شوروحال خاصی برگزار گردید. هماهنگی و نظم و انضباط صورت گرفته از سوی بسیجیان روستا در کنترل جاده و ... برایم جالب و در خور توجه و تشکر بود.

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :

تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> مناسبتهای مذهبی خراسان شمالی

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1

نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت