روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - سونگرد (فرفره)

سونگرد (فرفره)

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> بازيهاي محلي زنجان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: جمعه، 31 خرداد ماه ، 1392 08:21:14    موضوع مطلب: سونگرد (فرفره) پاسخ همراه با اعلان

سونگرد (فرفره)

یادمان هست که در موقعی که بچه بودیم آرزوی داشتن یک فرفره‌ای را داشتیم که با سرعت بسیار بالایی بچرخد و هرگز از چرخش نایستد. بر روی فرفره‌هایمان که از چوب به صورت مخروطی شکل ساخته می‌شد گاهاً زرورق می‌چسباندیم و بعضی وقتها برای ساخت فرفره، از چوبهایی استفاده می‌کردیم که در وسط تنه آنها رگه‌های تیره‌تر چوب وجود داشت. و در موقع چرخش این دو رنگی بیشتر مشخص می‌شد و فرفره زیباتر دیده می‌شد. با تکه پارچه‌ای از نوع "بشور بپوش" شلاقی درست می‌کردیم.

به این صورت که آن پارچه مخصوص را به طول نیم متر و عرض حدوداً زیر دو سانتیمتر انتخاب کرده و به سر چوب دستی‌ایی به طول حدوداً 50 سانتیمتر می‌بستیم. نوک پارچه شلاق را بر قاعده مخروط فرفره، گذاشته و در جهت حرکت عقربه‌های ساعت آن را می‌چرخاندیم به طوریکه در حین پیچیدن پارچه به حول قاعده مخروط نباید اجازه می‌دادیم تا پارچه شل شود. به انتها که می‌رسیدیم، یعنی درست موقعی که قاعده فرفره بر چوب شلاق مماس می‌شد، به آرامی و با دست چپ، نوک تیز فرفره و چوب شلاق را به زمین قرار می‌دادیم. و با دست راست، چوب شلاق را با سرعت در جهتی رو به جلو طوری می‌کشیدیم تا پارچه پیچیده شده در حین باز شدن سرعت اولیه‌ای به فرفره بدهد. و فرفره حول محورش شروع به چرخش کند. برای سرعت بخشیدن به آن ضرباتی با پارچه شلاق تحت زوایایی خاص، به آن وارد می‌کردیم. ضربات متناوب پارچه شلاق، ضمن تماس با سطوح جانبی فرفره در حین کشیده شدن، سرعت مضاعفی به فرفره می‌بخشید.

شلاق در ایده‌آل‌ترین وضعیت، صدایی شبیه نواخته شدن چک آبدار به صورت اشخاص، می‌داد. از این تن صدا بسیار لذت می‌بردیم.

بعضی وقتها هم فرفره‌هایمان را با هم به طعنه زدن وا می‌داشتیم. طبیعتاً فرفره‌ای که جرم بیشتر و سرعت بیشتری داشت، فرفره مقابل را از دور خارج می‌کرد.

فرفره بازی معمولاً بر روی پشت بامهای خاکی آن زمان انجام می‌شد. و کسانی که زر ورقی بر روی فرفره می‌زدند موقع چرخش سریع فرفره، از برق زرورق ذوق می‌کردند. و به دوستان خود درخشش روی فرفره را نشان می‌دادند. بعضی وقتها هم اگر بد شانس بودیم در حین فرفره بازی، اشتباهاً چوب شلاق، به فرفره برخورد می‌کرد. و فرفره را چندین متر پرتاب می‌کرد. و از کورس بازی خارج می‌کرد. حالا باید می‌گشتیم تا فرفره را پیدا کنیم.

همین بازی ساده ممکن بود ما را ساعتها یا روزها به خود مشغول کند. آن موقع خبری از این بازیهای پیشرفته این زمان نبود. عجب روزگار شیرینی بود. بچه‌اش به یک فرفره‌ای چوبی قانع بود. یادش به خیر!!!

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> بازيهاي محلي زنجان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران