روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - رماز

رماز

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> بازیهای روستایی هرمزگان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1929860
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: سه شنبه، 16 خرداد ماه ، 1391 15:45:12    موضوع مطلب: رماز پاسخ همراه با اعلان

رماز در روستاي كسه - بندرخمير


این بازی به این دلیل رماز خوانده می شود که افراد یکی از پاهای خود را تا زانو خم می کنند و دست خود را به آن گره می زنند. این بازی از دو گروه مساوی تقسیم می شود و یک خان یا چیزی به عنوان (مالک) تعیین می شود و ترتیب قرار گرفتن افراد در صورتی که شش نفر باشد به شرح زیر است.

گروه الف در یک ردیف سه نفری که باید به صورت افقی با کمی فاصله از هم بایستند، قرار می گیرند و فاصله ی آن ها با گروه دوم در 7 یا 8 قدم بزرگ است. و گروه ب باید به همین طریق بایستند و افراد باید یک به یک در راست یکدیگر«با گروه الف» قرار گیرند.

ابتدا بازیکنی از گروه الف با رماز می آید و بازیکن هم راست خود در گروه ب را محاصره می کند و بازیکن بعدی از گروه الف نیز با همین حالت بازیکن هم راست خود را در گروه یکسره می کند و حالا فقط یک بازیکن در گروه الف و یکی نیز در گروه ب قرار دارد. بازیکن گروه الف به حالت رماز به سمت بازیکن گروه ب می آید و می تواند از راه دیگری نیز برود تا به مالک برسد اگر در میان راه پاهایش را پایین آورد یا افتاد بازی دوباره شروع می شود و افراد گروه به ترتیب این کار را انجام می دهند و بعد گروه ب جای آنها را می گیرند و آنها نیز همین عملیات را انجام می دهند.

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1929860
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: جمعه، 21 تير ماه ، 1392 10:02:07    موضوع مطلب: رَمازا (Ramāzā ) پاسخ همراه با اعلان

رَمازا (Ramāzā )اين بازي در زميني به اندازه ي نصف زمين فوتبال در حدود 75 × 50 متر بوده و به نسبت تعداد بازيكن ها بزرگتر يا كوچكتر نيز مي شود.

بازي رمازا بين دو گروه برگزار مي شود و تعداد بازيكن هاي هر گروه 6 نفر يا بيشتر و كمتر مي باشد. از هر گروه يك نفر به عنوان بُن بِل (Bonbel ) و يك نفر به عنوان بازيكن امتياز آور معرفي مي شود.

ابتدا دو گروه مبادرت به يارگيري مي كنند؛ بعد از آن گروه مهاجم (حمله كننده) و گروه مدافع (دفاع كننده) به قيد قرعه ( تر يا خشك، شير يا خط، شير يا شمشير )انتخاب مي شوند.

نحوه ي بازي به اين ترتيب است كه بازيكن ها پاي چپ خود را به پشت سر خم كرده، انگشت شست پاي چپ خود را با دست راست مي گيرند و روي يك پا ايستاده و با دست ديگر خود به رقيب ضربه مي زنند و از جهت معيني به سوي هدفي مشخص كه در گويش محلّي به آن هُو ( How ) يا مالَك (Mālak ) گفته مي شودپيش مي روند.

شكست بازيكن در اين بازي زماني است كه زمين بخورد يا انگشت گرفته شده از دستش رها شود؛ بازيكنان مهاجم در مسير هُو (How ) يا هدف با بازيكنان مدافع درگير مي شوند امّا در ابتدا دو سرگروه با هم به مبارزه مي پردازند و در صورت شكست هر كدام ياران يا بِل هاي (Bel ) او به كمكش مي آيند و اگر در اين مرحله بازيكن امتياز آور شكست بخورد؛ بازي بايستي با جابجايي دو گروه از نو آغاز گردد و به همين ترتيب بازي ادامه پيدا مي كند. در هر بازي رسيدن بازيكن امتياز آور به مالَك (Mālak ) يك امتياز محسوب مي شود و در پايان گروهي كه بيشتر از ديگري امتياز آورده باشد برنده محسوب مي شود. اين بازي كه از سرگرمي هاي قديمي روستائيان بوده در جشن ها و شب نشيني هاي روستايي متداول است.

با استفاده از كتاب فرهنگ مردم ميناب – سهراب سعيدي
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> بازیهای روستایی هرمزگان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران