روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - طایفه های روستای سورگ اباد / قلعه

طایفه های روستای سورگ اباد / قلعه

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اقوام استان کرمان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1929860
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: پنجشنبه، 28 آذر ماه ، 1392 22:31:23    موضوع مطلب: طایفه های روستای سورگ اباد / قلعه پاسخ همراه با اعلان

طایفه ها در روستای سورگ اباد / قلعه گنج

از طایفهای مهم این روستا می توان به طایفه: شهرسانی (شهرستانی) - عزیزی پور -لشکری (آشوبی)-پور کرمی(جعفری) - بازگیر و... اشاره نمود.

افراد سرشناس آبادی :

شهرسانی : مشی موسی پایند که بزرگ این طایفه در این روستا می باشد و دلیل نامگذاری این طایفه به این نام بخاطراین بوده است که این طایفه در اوایل کوچ نشین بوده و بخاطر دارا بودن گله های بزرگ گاو و گوسفند و شتر و با وجود مشکلات نقل وانتقال این طایفه تصمیم به یکجا نشینی گرفته و در این روستا ساکن می شود. و طبق گفته بزرگان دیگر طوایف ،این قوم از شهرستان های مجاور به این روستا هجرت نموده اند و دلیل نامگذاری این قوم به این خاطر بوده است.و همچنان از دیر باز محبوبیت خاصی بخاطر دارا بودن صفا و صمیمیت و وفاداری و اتحاد در طایفه و دیگر طایفه های همردیف خود و بخاطر مهمان نوازی و غریب نوازی و ...در روستا و روستا های همجوار وطایفه ها داراست.

خدابخش پایند ، بعد از مش موسی پایند ایشان جایگاهی ویژه چه در ادارات دولتی و چه در دل مردم و اهالی روستا جا داده است. ایشان فرزند مش موسی پایند بوده و بخاطر اقدامات و نفوظی که در بین دیگر طوایف در روستا های همسایه و این روستا دارد باعث محبوبیت بیشمار و بسزایی از خود بجا گذاشته و کمتر کسی هست که در سرتاسر قلعه گنج ایشان را نشناسد.

حبیب پایند Sad یک حبیب و یک آبادی )-در وصف این عزیز و هم محلی همین کافیست بگوییم که توی آبادی خدا نکنه مشکلی شخصی یا خانوادگی یا اجتماعی یا هر گونه گرفتاری دچار شود اولین کسی که آستین همت را بالا می زند ایشان می باشند.

به طور کل ایشان اولین نفری است که در مراسمات فوت و یا جشن های عروسی و شادی در آبادی شرکت می کند.و محبوب کل آبادی می باشد.

هر کس داخل آبادی اسم حبیب پایند را بر زبان بیاورد، اولین چیزی که به ذهن اهالی خطور می کند.کارهای خیر و خداپسندانه و داوطلبانه ی ایشان می باشد.خلاصه از بزرگ تا کوچک ، پیر و جوان ایشان را می شناسند.

باید متذکر شوم که ایشان یکی از رزمنده های هشت سال دفاع مقدس نیز می باشند که باعث افتخار خانواده و این آبادی می باشد.

عزیزی پور: دادمحمد عزیزی که ضمن اینکه یکی از اهالی روستا بوده از سالهای اوایل تشکیل شوراها ،یکی از شوراهای مقتدر و در ادارات و تشکیلات دولتی یکی از بانفوظ ترین افراد می باشد.این سرشناسی باعث شده است که در دیگر عوامل و در دیگر روستا ها آوازه ای بسزا داشته باشد. و کمتر کسی هست که در سرتاسر قلعه گنج ایشان را نشناسد.

جهانبخش عزیزی پور فرزند دادمحمد عزیزی معلمی دلسوز در آبادی و شورایی مقتدر و فردی سرشناس در ادارات قلعه گنج می باشد.ایشان بعد از پدر بزرگوارشان نفراول و معتمد آبادی می باشد ، و مردم بخاطر حسن و نیتهای خیر و خاصی که ایشان در پی آبادانی روستا دارند، احترام خاص و متقابلانه ای نسبت به ایشان دارند.

و همچنین جهانگیر عزیزی پور و فریدون عزیزی پور که نفرات بعدی و نفوظی و مردم پسند آبادی می باشند که بعدها مختصرا درباره این عزیزان به بحث می پردازیم.

پیرداد پاکباز: شیرمردی از دیار نیکان ،معتمد و فردی غمخوار و طایفه دوست و شورایی با جذبه در وقت خویش یکی از افراد سر شناس و فعال آبادی می باش.ایشان در دوران خود در روستا از هیچ کمکی دریغ نکرد.به قول بزرگان آبادی تمام سرمایه و دارایی خود را وقف مردم و آبادانی روستا کرده است.از طرف مردم آبادی جای دارد که از ایشان تقدیر و تشکر نمایم.اگر چه الان شورا نمی باشد ولی عضوی مهم در آبادی می باشد.و جای دارد که در مورد ایشان گفته شود که در آن زمان که به فکر کسی نمی رسد.به سراغ مردم می آید ومانند گذشته کمکهای خود را جاری می کنند.همین دلیل کافیست که در بین مردم محبوبیت خاص خود را داشته باشد.

لشکری : رمضان آشوبی ، ايشان ساكن اين روستا در پاتلي گود مي باشد در وصف این هم روستایی عزیز همین کافیست که بگوییم از آنجا که پدر ایشان فردی امین و با غیرت و مورد قبول مردم روستا بوده است ، خود ایشان نیز به لحاظ مردم داري و اقتدار در امر شورايي (شوراي روستا) در سراسر قلعه گنج و روستا و روستا هاي اطراف امين و مورد اعتماد همگان مي باشد و در بين طوايف و ادارات نفوظ بسزايي دارد.

حمزه بازگیر آشوبی : از آنجا که مردم شناخت بسزایی از رمضان آشوبی دارند. ایشان که خواهر زاده رمضان آشوبی می باشد نیز نزد مردم عزت و احترام بسزایی دارد.از خصوصیات این عزیز و هم محلی می توان گفت ایشان فردی مومن و دلسوز با تدبیر و باسواد و مردمی می باشد.همین کافی است که مردم ایشان را برای شورایی محل انتخاب کنند. ایشان علاوه بر مردم داری در اجراعیات مذهبی توانسته اند نقش بسزایی را در آبادی از خود بجا بزارند. و همین اوامر باعث محبوبیت ایشان در بین مردم آبادی گردیده است.

کمتر کسی پیدا می شود که ایشان را بخاطر کارهای خیر خواهانه ای که بدون هیچ توقع و منتی برای مردم آبادی انجام داده است نشناسد.

شعار ایشان Sad کسی برارنتت که فکر کارنتت )= کسی دلسوزته که کاری برات انجام میده

پور کرمی : بلوچ پور کرمیان ، ایشان نیز راهگشایی یکه تاز و پشوانه و دلسوز مردم قوم خویش بوده وهمچنان محبوبیت خاصی در بین مردم روستا دارد.

بازگیر : اسلامی بازگیر ، ایشان از زمانی که عضو شوراء روستا بوده اند، کارهای زیادی ( از قبیل رسیدگی به امور روستایی روستای محل سکونتش"میانشهر" و بازسازی مسجد محل ) برای روستا و قومش انجام داده است محبوبیت خاصی در میان مردم وادارات برای خودش بدست آورده اند.

قابل ذکر است که قبل از ایشان پدر بزرگوارشان علی بازگیر شورای آبادی بوده اند . و نفوذ فوق العاده ای در ادارات و میان مردم داشته اند.همین کافیست که محبوبیت ایشان را دو چندان کند.

برای همه این عزیزان دعای خیر می کنیم. "آمین"

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اقوام استان کرمان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران