روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - چگونگی تهیه کره، کشک، تلف

چگونگی تهیه کره، کشک، تلف

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> فراورده های دامی

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

poorshamsoddin
کاربر جدید
کاربر جدید

وضعيت: آفلاين
4 مرداد ماه ، 1393
تعداد ارسالها: 7
امتياز: 2930
تشکر کرده: 0
تشکر شده 0 بار در 0 پست


ارسالارسال شده در: يكشنبه، 5 مرداد ماه ، 1393 16:04:38    موضوع مطلب: چگونگی تهیه کره، کشک، تلف پاسخ همراه با اعلان

چگونگی تهیه کره(مسکه)

ابتدا ماست را درون “مشک “ریخته و مشک را به سه پایه(وسیله ای از جنس چوب و دارای سه پایه) آویزان کرده و مشک را باید به مدت طولانی تکان داد و به مرور زمان به ماست درون مشک ، آب سرد اضافه مینماییم . این کار را آنقدر انجام می دهیم تا چربی ماست “کره” از خود ماست جدا شود .چگونگی تهیه کشک

دوغ را درون ظرفی می ریزیم و بر روی آتش قرار می دهیم و به وسیله ی بوته ایی خار دار ( اغلب از بوته قنسک ) آن را هم میزنیم . برای پیاده کردن دوغ از روی آتش زمانی مناسب است که دوغ کمی غلیظ شده باشد و از نشانه های غلظت دوغ چسبیدن به دیواره ظرف است. آنگاه به این مایع”توراق” گفته می شود. از همان ابتدا باید دوغ را هم زد، اگر دوغ را از همان ابتدا به هم نزنیم باعث پوک شدن کشک می شود و کشک هنگام گلوله کردن از هم می پاشد.پس از آنکه دوغ کمی غلیظ (توراق) شد آن را درون کیسه هایی آویزان شده میریزیم و وسط کیسه را به وسیله طناب می بندیم این کار باعث می شود تا آب (آب تلف یا آب زیر تربه) سریعتر خارج شود.زمانی که آب تلف توراق درون کیسه کاملا خارج شد کشک درون کیسه (اسپار) را تخلیه کرده و نمک و مقداری پونه، زیره و یا ادویه جات دیگری به آن می افزایم.(نمک برای جلوگیری از خراب شدن و ادویه جات برای طعم دادن به کشک ).سپس اسپار را به صورت گلوله هایی کوچک در می آوریم و درون ظرف میگذاریم تا آماده خشک شدن شود.

چگونگی تهیه تلف(قره قروت)

پس از آویزان کردن کشک و جدا شدن آب توراق ,آب حاصل شده را درون دیگ کوچکتری می ریزیم و بر روی آتش قرار می دهیم. هر از چند گاهی مقداری از آب تلف را با قاشق برداشته و روی زمین می ریزند، و به آن فوت می کنند، اگر آب تلف به زمین نچسبد به در هنگام فوت کردن به صورت گلوله به حرکت درآمد نشان از این میدهد که به مقدار کافی جوشیده شده زمان پیاده کردن آب تلف فرا می رسد.این فرایند حدود ۳ الی ۴ ساعت طول می کشد.
پس از پیاده کردن آب تلف از روی آتش و برای سفت شدن سریعتر قره قروت آن را باید هم بزنیم.پس از سفت شدن آب تلف را به صورت گلوله های کوچک در می آوریم.
منبع:zaminanjir.ir

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> فراورده های دامی

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران