روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - سوغات منطقه هنزا

سوغات منطقه هنزا

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> غذاهای محلی کرمان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

poorshams
کاربر جدید
کاربر جدید

وضعيت: آفلاين
5 مهر ماه ، 1392
تعداد ارسالها: 6
امتياز: 13760
تشکر کرده: 0
تشکر شده 0 بار در 0 پست


ارسالارسال شده در: پنجشنبه، 16 مرداد ماه ، 1393 21:23:43    موضوع مطلب: سوغات منطقه هنزا پاسخ همراه با اعلان

اگر گذرتان به منطقه هنزا خورد فراموش نکید این منطقه هم سوغات خاص خودش را دارد، سوغات این منطقه از گستره وسیعی برخوردار است از عسل و محصولات کشاورزی و لبنی گرفته تا گیاهان دارویی و صنایع دستی را شامل می شود.

سوغات و ره آورد سفر به منطقه هنزا زیره، گردو، عسل، کشک و محصولات لبنیاتی و داروهای گیاهی می باشد به سبب داشتن رودخانه ها و چشمه ها از محصولات کشاورزی متنوع و قابل توجهی برخوردار است. اما مهمترین محصولات کشاورزی این منطقه سیب، زردآلو، گیلاس، گردو، انگور، آلبالو و هلو است که گردوی منطقه هنزا زبانزد خاص و عام می باشد.بخش هنزا از سطح دريا در حدود 2800 متر ارتفاع دارد و آب و هواي آن در بهار و تابستان، مطبوع و خنک و در زمستان‌ها سرد است.

بخش هنزاء به دليل استقرار در محدوده کوهستاني، آب و هوايي مطبوع و مناظر و چشم‌اندازهاي زيبا و دلپذيري دارد. دره‌هاي خوش آب و هوا، سرسبز و کوه‌هاي مرتفع، این بخش را دربرگرفته‌اند. گذر رودخانه های متعدد از ميان روستاهای منطقه هنزا، سبب شادابي و طراوت آن شده است. حواشي رودخانه ها به ویژه رودخانه هنزا از درختان بلند، گل‌هاي رنگارنگ و گياهان طبيعي پوشيده شده است. دره کوهستاني بندر هنزا با درختان کهنسال گردو به ويژه در فصل‌هاي بهار و تابستان به تفرجگاهي زيبا تبديل مي‌شود. اين منطقه کوهستاني، با طبيعت بکر و زيبا، گردشگران بسياري را به سوي خود جلب مي‌کند.

در ادامه به ذکر مطالبی در مورد گیاهان دارویی، عسل، محصولات لبنی و کشاورزی منطقه می پردازیم:گیاهان دارویی:

اما با نو شدن طبیعت، قدم رنجه نمودن بهار، طبیعت دشت ها و مناطق کوهستانی منطقه هنزا پر می شود از گل گاو زبان، همیشه بهار، بابونه، دانه گشنیز، گل ختمی، زیره، دانه رازیانه، شیرین بیان، نعناع بیابانی(پونه)، کرفس، سمیسک، آویشن و صدها گیاه دیگر.

با آغاز فصل بهار، عرضه گیاهان خوراكی در مناطق هنزا رونق می گیرد و این استان به لحاظ داشتن ویژگی های خاص اقلیمی به خصوص آب و هوای مناسب برای رویش گونه های مختلف گیاهی، مستعد است.

دشت ها و دمن های منطقه هنزا، در بهار مانند قوطی عطارهاست كه سرشاز از گیاهان می باشد و مملو از شكوفه های بهاری گیاهان دارویی كه روح را نوازش می دهد.

پیرزن ها قدیمی كه یادت هست، تا سرفه می كردی، قوری جوشانده را بار می گذاشت تا دم بكشد و دو سه پیمانه از جوشیدنی ها مادربزرگ نفس كشیدن را برایت راحت تر می كرد.

مادر بزرگ گیاهان دارویی را خودش از كوهسار جمع می كرد یا در نهایت از عطاری شهر می خرید و در بقچه پر از بوی بهار می گذاشت تا به موقع استفاده كند.

مادر بزرگ ها آنقدر به گیاهان دارویی خود اعتقاد داشتند كه حتی در آبگوشت و غذاها نیز گیاهان دارویی می ریختند تا طمع خوش غذا در ایوان قدیمی خانه منتشر شود، حتی در پوست پنیز نیز' زیره ' می ریختند تا پنیر خوشبو تر و خوش طعم تر شود.

مناطق رابر و هنزا دارای منابع غنی گیاهان دارویی است برخی از گونه های گیاهی بومی و انحصاری این منطقه می باشد، گیاهان دارویی از ارزش و اهمیت خاصی در تأمین بهداشت و سلامتی جوامع هم به لحاظ درمان و هم پیشگیری از بیماریها برخوردار هستند.

تحقیقات وسیعی برای یافتن فرآورده ها و مواد طبیعی دارویی گیاهی در طول تاریخ انجام شده اما نكته حائز اهمیت اینجاست كه تنها كمتر از 10درصد از مجموع 250 هزار گونه گیاهی جهان برای بیش از یك عملكرد زیست شناختی، شناسایی و مورد استفاده قرار گرفته اند.

در حال حاضر، 25درصد از داروهای موجود، منشا گیاهی دارند و 12 درصد داروها نیز از منابع میكروبی ساخته شده اند.

در بعضی آمارها ارزش تجارت جهانی گیاهان دارویی بالغ بر 43 میلیارد دلار در سال برآورد شده و طی آمار منتشره در اینترنت فروش فرآورده های گیاهی در سال 1997 بالغ بر 3/24 میلیارد دلارآمریكا بوده است.

گرایش عمومی جامعه به استفاده از داروها و درمانهای گیاهی و به طور كلی فرآوردههای طبیعی به ویژه در طی سالهای اخیر روبه افزایش بوده و مهمترین علل آن، اثبات اثرات مخرب و جانبی داروهای شیمیایی از یك طرف و ایجاد آلودگی های زیست محیطی كه كره زمین را تهدید می كند از سوی دیگر بوده است.

اما با این حال در كشورهای توسعه بافته استفاده از گیاهان داروی در حال رشد است و بیش از 60 درصد مردم آلمان و بلژیك و 74 درصد انگلیسیها تمایل به استفاده از درمانهای طبیعی گیاهی دارند.

قبلاٌ در لینک برخی از گیاهان دارویی منطقه جواران و خواص آنها در باره
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
پرداخته ایممحصولات لبنی:

به علت وجود مراتع خوب و همچنین تامین علوفه دام ها توسط خود کشاورزان دامداری از رونق نسبتا خوبی برخوردار است و عمده دامهای روستا را بز و گوسفند و تعداد کمی گاو به صورت پروار بندی یا شیری تشکیل می دهد .

وجود کوهستانها و مراتع سرسبز باعث شده تا فراورده های شیری مناطق هنزا از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند. دوغ، ماست، کشک، خامه، سرشیر و دیگر لبنیات هنزا از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار است. برای مشاهده نحوه تولید برخی از محصولات لبنی منطقه به لینک
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
مطلب منتشر شده در سایت زمین انجیر بروید.

به غیر از گاو و گوشفند از انواع طیور ( مرغ – اردک – بوقلمون و…) نیز جهت تامین گوشت و تخم مرغ نگهداری می شود که معمولا نیاز روستا را تامین می کند.

محصولات کشاورزی و باغی:

شغل اصلی مردم روستاهای منطقه کشاورزی می باشد و در کنار آن به کار های دیگری از قبیل دآمداری تولید صنایع دستی و کار های خدماتی می پردازند .آب مورد نیاز جهت کشاورزی از طریق جوهای آب، رودخانه ها و چشمه ها تامین می شود .

سیب، به، آلو، زردآلو، گیلاس، گردو، بادام و انگور مهمترین میوه های باغهای هنزا هستند که در این میان گردو، بادام و سیب بسیار مرغوبند.

عمده فرآورده های کشاورزی روستاهای منطقه هنزا عبارتند از :

سیب :

که در حال حاضر طی سالهای گذشته به علت عدم برنامه ریزی صحیح جهاد کشاورزی و دولت بسیاری از درختان سیب برخی روستاها خشک شده اند ولی مجددا مردم شروع به کاشت درخت کرده اند که کم و بیش به بهره برداری رسیده اند .

انواع سیب که در این منطقه تولید می شود :

۱: سیب لبنانی ۲: سیب قرمز ۳: سیب شکری ۴: سیب ترش

انواع انگور :

از دیرباز کشت انواع انگور در این منطقه رواج داشته و به علت وجود آب و هوای مناسب این محصول با کیفیتی مطلوب تولید و عرضه می شود .

گردو و بادام:

به علت سردسیر و کوهستانی بودن منطقه این محصول در این منطقه با کیفیت عالی عرضه می گردد.

البته به غیر از سیب – انگور و گردو بادام که عمده محصولات سردرختی منطقه می باشد محصولات دیگری نیز کشت می شود که عبارتند از :

انواع آلو، انواع زردآلو، آلبالو، گیلاس و سنجد

انواع حبوبات :

انواع لوبیا – گندم- جو . نخود و… در منطقه کشت شده و عرضه می شود که حبوبات منطقه شهره عام می باشد .

انواع سبزی و صیفی جات:

محصولات دیگری نیز از قبیل انواع سبزی و صیفی جات و………. کشت می شود که معمولا نیاز منطقه را تامین می کند.

انواع خشکبار :

خشکباردر این منطقه به روش سنتی تهیه می شود و با کیفیت نسبتا خوبی تولید می شود که عبارتند از :

انواع قیسی ( پرزردآلو)

تخمه آفتاب گردان و کدو

گردو و بادامزنبورداری و عسل

همچنین زنبورداری نیز از دیرباز در منطقه وجود داشته ولی مدت نسبتا طولانی از رونق افتاده بود که طی چند سال اخیر مجدداّ رونق گرفته که جای امیدواری دارد . عسل کوهستانهای مناطق هنزا از بهترین عسلهای ایران است.

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> غذاهای محلی کرمان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران