روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - امامزاده ابراهیم(ع) سوچلما / نکا

امامزاده ابراهیم(ع) سوچلما / نکا

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماکن مذهبی مازندران

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1929860
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: يكشنبه، 13 مهر ماه ، 1393 17:10:08    موضوع مطلب: امامزاده ابراهیم(ع) سوچلما / نکا پاسخ همراه با اعلان

امامزاده ابراهیم(ع) سوچلما / نکا


اين بقعه در چهل و پنچ کيلومترى جنوب شرقى شهر نکا ، در بالاى کوههاى روستاى سوچلما واقع شده و چشم انداز آن فوق العاده زيبا و ديدنى است. بيش از پانزده کيلومتر جاده خاکى دارد و در فصل زمستان تردد به آن امکان پذير نيست.

بناى قبلى که از خشت و گل بوده و بجاى آن بناى ساده با بلوک سيمانى در سال ۱۳۸۰ ه.ش ساخته اند . بام بقعه پشم سيمان (ايرانيت) و درب آن از جانب جنوب غربى باز مي شود. قبر امامزاده را در سه طبقه تعبيه نموده اند و دور آن را صندوقى به ابعاد دو در يک و بيست سانتيمتر به ارتفاع يک و ده سانتى متر گذاشته اند.

زوار زيادى به جهت بروز کرا مات به اين نقطه روى مى آورند. تصوير افراد زيادى که شفا يافتند در ديوار بقعه نصب است . تعداد ده واحد آلاچيق چوبى به وسيله کسانيکه شفا گرفته اند ساخته شده است. چهار زائر سرا که يکى از انها با بلوک به ابعاد۴×۵ متر و سه واحدديگر آنهابا چوب و به ابعاد۱۲×۴متر و ۳×۴متر،همگى توسط شفاگرفتگان،به اين آستانه تقديم شده است .


از آن مهمتر،فرد خيريکه ارادت خاص به اين بقعه و امامزاده داشت، چهار کيلومتر لوله کشى آب جهت رساندن به بقعه را از کوه مجاور متقبل شده و شخص ديگرى نيز موتور برق ديزلى بزرگى را به آستانه وقف نموده که همگى آن گوياى ارادت قلبى دوستداران اهل بيت(ع) به اين مزار دارد.

درباره شخصيت مدفون در بقعه ، گفته هاى مردم يکى است. آنها معتقدند که سيد ابراهيم پس از جراحت در جنگ ، از خوف دشمنان به اين منطقه پناه برده است. چوپانى آن حضرت را در اين مکان پيدا مي نمايد و پس از مراقبت آخر الامر سيد از جراحات زياد به شهادت نايل ميآيد.

داستان فوق با گزارشهاى تاريخى نيز سازگار ى دارد. زيرا در ارديبهشت سال ۲۶۰- ه.ق هنگامى که يعقوب بن ليث صفارى جهت سرنگونى دولت نوپاى علوى به منطقه طبرستان (سارى) لشکر کشيد. جنگ سختى بين سادات و مهاجمان درگرفت و در اين جنگ حسن عقيقى حسينى، حاکم سارى، حمزه اکبر و اصغر حسنى و جميع کثيرى از سادات به شهادت رسيدند و همراهان داعى کبيرکه تعداد آنان را پانصد تن و همه از سادات حسنى و حسينى و طيٌارى بودند از گرد وى پراکنده شدند و به کوههاى اطراف پناه بردند.

حسن بن زيد داعى نيز تاب مقاومت در مقابل انبوه سربازان يعقوب ليث نياورد و به آمل گريخت. در اين ميان بيشترين شجاعت و دليرى که از خود نشان دادند ، فرزندان على بن عبد الرحمن الشجرى، و برادرش حسين بدست سپاهان يعقوب افتادند و در حاليکه جراحات زيادى در بدن داشتند در راه طبرستان به نيشابور به شهادت رسيدند. به احتمال قوى پدر آنان ابراهيم در همين جنگ زخمى و به ارتفاعات سارى پناهنده شد و با زخمهاى فراوانى که به او رسيده بود به شهادت رسيد. نسب شريفش با پنج واسطه به امام حسن مجتبى(ع) منتهى ميشود که از قرار ذيل است:

ابراهيم بن على بن عبدالرحمن الشجرى بن قاسم بن حسن زيد بن امام حسن (ع).

وى سيدى جليل القدر، عظيم الشآن و بسيار بزرگوار بود او به عطار شهرت داشت و داراى سه فرزند به اسامى محمد ابوزيد که وزير دولت علوى طبرستان و اولين شخص پس از حسن بن داعى بود. عباس و حسن که بدست سربازان يعقوب ليث دستگير و به شهادت رسيدند. ابوالفرج اصفهانى فرزند چهارمى بنام حسين را ذکر نموده که او نيز بدست سربازان يعقوب به شهادت رسيده است.

پدر ابراهيم، على، سيدى محترم و فقيهى فاضل و بزرگوار در مدينه بود که در سال ۲۵۰ ه ق در همانجا وفات يافت. اکثر برادران سيد ابراهيم از شهداء و جهادگران بنام شيعه اند . برادر بزرگش سيد يحيى همان سدبزرگوارى است که در قزوين قيام نمود و در ورامين به شهادت رسيد و اينک آرامگاهى منسوب به او در روستاى کهنه گل ورامين وجود دارد.

برادرزاده اش يحيى بن زيد بن على بن عبدالرحمن الشجرى، از سوى دولت علويان، امارت گرگان را عهده دار بود که بدست سربازان يعقوب ليث در شهر گنبد فعلى به شهادت رسيدو اينک آرامگاه او به يحيى بن زيد شهرت دارد. ديگر نوادگان و فرزندان برادران او، همگى در سارى ، آمل ، گرگان، از بزرگان سادات ، و قضات و نقيب بوده اند و بالغ بر دويست سال رياست معنوى و اجتماعى طبرستان را بعهده داشته اند . شرح حال آنان در کتاب مزارات طبرستان به تفصيل نگاشته و اشاره به مرقد شان شده است.

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت


بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماکن مذهبی مازندران

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران