روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - مراسم عید دیدنی / تویه دروار

مراسم عید دیدنی / تویه دروار

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> رسومات محلی سمنان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: دوشنبه، 21 مهر ماه ، 1393 20:49:48    موضوع مطلب: مراسم عید دیدنی / تویه دروار پاسخ همراه با اعلان

مراسم عید دیدنی وتخم مرغ جنگی

جشنواره یا مراسم عید دیدنی (همان دسته روی عید)

از دیر باز مرسوم بوده که پس از تحویل سال در اولین وعده دید و بازدید خانوادگی صورت می پذیرد که عموما کوچکتر های فامیل به دیدن بزرگتر های فامیل می روند و بزرگترها میزبان با سخاوتی برای کودکان باشند .حلوا گردویی و پنیر و سیرو (همان نان قندی تویه درواری) نیز به تزیین هفت سین اضافه میگردید.تخم مرغ آب پز رنگی نیز به عنوان عیدی درکنار سکه نقش بسزایی داشت.

پس از دید و بازدید خانوادگی نوبت به دید و بازدید یا محلی میرسد ,که در روز اول از سال جدید در سه محله ی 1- پاشاو نورا تپه 2- باغستان 3- گلر(گل آرا یا همان محله سراج) به صورت جداگانه برگزار میگردد.

نحوه برگزاری این جشنواره بدین صورت است که با هماهنگی قبلی و یا مانند سالهای گذشته تمامی اهل محل به منزل بزرگتر , ریش سفید و یا معتمد محل که در قسمتی از ابتدای محل قراردارد رفته و از همان خانه به دید و بازدید پرداخته و به خانه مجاور رفته تا به آخرین خانه موجود در آن محل برسند.

روز دوم ویا وعده دوم مردم ساکن در محل گل آرا به دیدار مردم باغستان میروند و به دید و بازدید با همه ی اهالی باغستان میپردازند.

در روز سوم اهالی گل آرا میزبان مردم باغستان هستند و اهالی باغستان بلا فاصله پس از خروج از محله سراج (گل آرا) وارد محله پاشا و نوراتپه میگردند.

در همان روزپشت سر دسته ی باغستان پس از ورود به محله پاشا دسته ی گل آرا نیز به دید و بازدید از اهالی پاشا میپردازند و تا آخرین منزل به دید باز دید ادامه میدهند

در روز چهارم و یا وعده ی چهارم نوبت به اهالی پاشا رسیده که در ابتدا به محله سراج (گلر) رفته و به دید و بازدید از اهالی آن پرداخته و سپس در ادامه به باغستان میروند و به دید و بازدید با اهالی آن میپردازند.واما تخم مرغ جنگی

در همه ی این روزها شخصی که از روابط عمومی بالا ,اخلاق خوش و نیز عدالت برخوردار است و اکثر افراد با وی موافق باشند وظیفه ی خطیر دستمال داری را به عهده میگیرد.

دستمال دار وظیفه دارد : از تعدادی تخم مرغ آب پز رنگی که از طرف اهل خانه های مورد دید و بازدید قرار گرفته به دسته هدیه داده شده است در دستمال خود سیانت نماید, تا تعداد آن ها به تعداد افراد دسته برسد سپس در منزلی که این اتفاق بیافتد عمل مهم تقسیم صورت میپذیرد بدینصورت که دستمال دار دست در دستمال خود نموده و تخم مرغی به صورت شانسی در آورده و به فردی که در حال خروج از منزل مذکور است میدهد تا آخرین فرد خارج شده و تخم مرغ خود را تحویل بگیرد.

زین پس جنگی در بین دسته در خواهد گرفت به نام مارغانه جنگی(تخم مرغ جنگی)

بدین صورت که دو نفر طرف های جنگ میباشند یکی از افراد به صورت توافقی تخم مرغ خود را به صورت ثابت در مشت خود نگه داشته و فقط سر مقاومتر آن از مشتش بیرون میباشد سپس فرد دوم جنگ میبایست با سر مقاوم تخم مرغ رنگی خود به تخم مرغ طرف دیگر دعوا حمله کند , در این دعوا یکی از تخم مرغ ها شکسته و بازی را میبازد که تخم مرغ مغلوب پس از جنگ متعلق به فرد برنده خواهد بود.گاهی در این جنگ تخم مرغی تا ده ها بار پیروز میدان خواهد بود که به هیجان جنگ میافزاید .

لازم به ذکر که این جشنواره به لطف اهالی این سه محله تا کنون برگزار گردیده است هرچند از تعداد افراد دسته هرساله کم میشود ولی همچنان این سنت بر قرار است.

این حقیر به نوبه خود تمامی اهالی محترم تویه دروار را به بر گزاری این جشن باشکوه دعوت مینمایم.

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> رسومات محلی سمنان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران