روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - اسفناج وحشی ((بلقس)) / بلقست

اسفناج وحشی ((بلقس)) / بلقست

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> گیاهان دارویی

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: جمعه، 1 اسفند ماه ، 1393 19:18:54    موضوع مطلب: اسفناج وحشی ((بلقس)) / بلقست پاسخ همراه با اعلان

اسفناج وحشی ((بلقس)) / بلقستبرغست (اسفناج وحشی) :گیاهی بیابانی و خود رو است دارای برگ های درشت و گل های ریز سفید یا زرد رنگ که آن را مانند اسفناج در پختن برخی غذا ها بکار می برند یا آن را با مقداری شغار، آب پز کرده و آبش را کشیده و آن را با پیاز و روغن سرخ کرده که غذای بسیار خوشمزه ای درست می شود . گاهی به آن تخم مرغ اضافه می کنند.آن را درپختن آش هم استفاده می کنند.بلقس تا زمانی که گل ندارد و رنگ آن شفاف و سبز است خوردنی است و موقعی که گل می کند مزه ی آن تند است و برای خوردن مناسب نیست.در اوایل بهار یا آواخر زمستان یافت می شود

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: جمعه، 1 اسفند ماه ، 1393 19:22:25    موضوع مطلب: علف‌هايي كه هرز نيستند پاسخ همراه با اعلان

نگاهي دوباره به علف‌هايي كه هرز نيستند؛ بازخواني خواص چشمگير گياهان اطراف ما: گُل بلقیس (بلقست)

در ادامة سلسله‌‌مطالب مربوط به معرفي گونه‌هاي گياهي دارويي واقع در پرديس دانشگاه فردوسي مشهد، در اين بخش به بررسي گياه گل بلقیس مي‌پردازيم.

گياهشناسي و رويشگاه

گُل بلقیس، گياهي است علفي، چندساله و داراي ريزوم خزنده با ساقه‌هاي هوايي به‌طول 15تا70سانتي‌متر كه این ساقه‌ها در بالا منشعب می‌شوند و گُل‌هاي كوچك، سفيدرنگ و معطّر گیاه به‌صورت ديهيمي انبوه و زيبا در انتهای آن قرار مي‌گيرند. ‌برگ‌هاي این گیاه، بيضوي و ساقه‌آغوش هستند. ميوة آن خورجينك ناشكوفاست و حاوي چهار دانة سفيدرنگ و تندمزه مي‌باشد.

نام علمي گياه، Lepidium draba است كه پیش‌تر با نام Cardaria draba شناخته مي‌شد. اين گياه از خانوادة ‌‌گُل‌شب‌بو "Brassicaceae" مي‌باشد. نام‌های دیگر اين گياه در كُتب قديم و جديد و نواحي مختلف ايران عبارتند از: بَرغست، وَرغست، برغشت، گربست، گورغست، حُرف مشرقي، قُنابَري، قُنابِري، اُزمك، موچه، موچك، موكان، بِجِند، بِجيندك، سوندك، سبزي آشك، غملول، قملول، غلول و تُربَد. توضيح اين‌كه برخلاف نظر مؤلف "الأبنيه عن حقايق‌الأدويه" تُربَد نام درستي براي اين گياه نيست؛ زیرا در واقع، تُربَد در طبّ سنّتي به ريشة نوعي پيچك با نام علميOperculina turpethum مربوط می‌شود. بلقست يكي از علف‌هاي‌هرز رايج و با قدرت گسترش فراوان در مزارع، باغ‌ها، اراضي آيش، ‌‌حاشية مزارع، كنارة راه‌ها، جاده‌ها و پياده‌روهاست و به‌جُز نوار ساحلي جنوب ايران، در ساير مناطق كشور، پراكنش چشمگیری دارد. اين گياه، در پرديس دانشگاه فردوسي مشهد به‌صورت جمعيت‌هاي انبوهي قابل‌مشاهده است.

تركيبات شيميايي

براساس تحقيقي كه توسط پژوهشگران ايراني انجام شده است، در سرشاخه‌هاي گُلدار و ميوة اين گياه، برخي از تركيبات شيميايي با خواص ضدّميكروبي مؤثر شناسايي شده‌اند كه عبارتند از: اسيد هگزا دكانوئيك، ايزوبوتيل ايزوتيوسيانات، تري‌بوتنيل ايزوتيوسيانات و تترامتيل سولفينيل بوتيل ايزوتيوسيانات (سولفورافن).

خواص و كاربردها

مطابق نظر حكماي طب سنتي، طبيعت گُل بلقيس در درجة اول، گرم‌وخشك و لطيف است. دانة آن ضدّنفخ و ‌تُندمزه بوده و به‌جاي فلفل قابل‌استفاده می‌باشد. جوشاندة گياه، مُدرّ است. اگر آب ريشه (ريزوم خزنده) را در بيني بچكانند، موجب خروج و دفع رطوبت‌هاي غليظ از سينوس‌ها و مجاري تنفسي مي‌گردد. چنانچه كوبيدة آن را پس از خميركردن در محل نيش جانوران گزنده مانند كژدم، رتيل و عنكبوت گذارده و پانسمان نمایند، سبب كاهش اثر سم و عوارض آن خواهد شد. ماليدن آب گياه بر روي لكه‌هاي پوستيِ تيره‌رنگ موجب ازبين‌رفتن آنها مي‌شود. عوارض بواسير نیز توسط آن كنترل مي‌شود. این گياه، اندكي تلخ و تند است؛ اما قبل از به‌گُل‌نشستن، می‌توان برگ‌هاي بهارة آن را چيد و به‌عنوان سبزيِ آش استفاده کرد. در منطقة قاين، از برگ‌هاي تازة آن جوشبره درست مي‌كنند. در قوچان نیز آن را سينه‌كفتر نامیده و به‌همراه گزري، غازياقي و ترشك براي تهية آش سبزي صحرايي، مورد استفاده قرار مي‌دهند. گُل‌هاي معطر این گياه، زنبورعسل را به‌سمت خود جلب مي‌نمايند.

احتياط

در هنگامي‌كه گياه به گُل يا ميوه نشسته است، بايد از خوردن برگ‌هاي آن خودداري کرد.

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت


بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> گیاهان دارویی

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
پاسخ سريع:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow
                 افزودن امضاء به مطلب ارسالي (امضاء كاربر در بخش ويرايش مشخصات كاربر قابل تغيير است .)


 

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران