روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - ازدواج در روستای دستجرد / شاهرود

ازدواج در روستای دستجرد / شاهرود

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> ازدواج در سمنان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: سه شنبه، 12 اسفند ماه ، 1393 20:53:00    موضوع مطلب: ازدواج در روستای دستجرد / شاهرود پاسخ همراه با اعلان

ازدواج در روستای دستجرد / شاهرود
مثلاً اینکه چه کسی جمع آوری هیزم برای پخت نان و غذا را به عهده بگیرد، چه کسانی برای شام و نهار دعوت شوند و... روز بعد یک نفر از خانواده عروس و یک نفر از خانواده داماد که به عنوان نماینده این دو خانواده در شب صلاح انتخاب شده بودند به منزل اهالی روستا رفته و آنها را برای عروسی دعوت میکردند و اهالی نیز برای اینکه سهمی در این خوشحالی داشته باشند بشقابی از شکلات و یا پسته یا هر چیزی که در منزل داشته اند را به این نماینده ها میداده اند. پس از آن چند تن از جوان های روستا که برای چمع آوری هیزم مشخص شده بودند به صحرا رفته و هر کدام مقدار مشخصی هیزم ( در دستجرد معیار آن خَروار بوده است) برای منزل عروس و داماد می آوردند که در قبال انجام این کار یک دستمال گلدوزی شده هدیه میگرفتند.

بعضی از خانواده ها که دختر بزرگ داشتند از ظرف مادر عروس دعوت میشدند و به مادر دختر میگفتند که با اجازه شما میخواهیم دخترتان را برای مراسم عروسی به منزل خودمان ببریم. اگر مادر دختر مایل بود یک نفر از خانواده عروس به دنبال دختر رفته و تا چند روز در خانه مادر عروس می ماند. و دلیل آن این بود که هم در ایام عروسی در کنار عروس باشند و هم اینکه مادر عروس تنها نماند. در پایان این روز مراسم حنابندان برگذار میشده است. در این مراسم دو ظرف که در داخل آن حنای تزئین شده بوده یکی برای داماد و دیگری برای عروس داشته اند. اول به خانه داماد رفته و دست ها و پاهای داماد را حنا میزده و هنگام انجام این کار شعر زیر را میخواندند:

داماد حنا میبنده / میرزا حنا میبندهپس از پایان این مراسم در منزل داماد مهمانان پذیرایی شده و به منزل عروس میروند. در منزل عروس دست و پای عروس را حنا میبندد و هنگام حنا کردن دست و پای عروس شعر زیر را میخوانند و پس از پایان مراسم حنابندان میهمانان پذیرایی میشوند.

عروس حنا میبنده / نازنین حنا میبنده

حنای شهر کرمان / به دست و پا میبنده

اگ حنا نباشه / آب طلا میبنده

پس از انجام عروسی در دستجرد رسم بر این است که اهالی روستا که در این مراسم حضور داشته اند بعد از عروسی شامی تهیه میکردند و خانواده عروس و یا داماد را در جریان میگذاشتند که برای صرف شام به منزل آنها میروند. انجام این کار بخاطر این بوده است که خانواده عروس و یا داماد را از تنهایی در بیاورند. (* البته این کار در زمان مراسم عزا نیز انجام میشود و بخاطر اینکه صاحب غم تنها نباشد اهالی برای ابراز همدردی این کار را تا چهل روز انجام میدادند. )


منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> ازدواج در سمنان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران