روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - قوم نگاری روستای رستاق/ بندرلنگه

قوم نگاری روستای رستاق/ بندرلنگه

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اقوام استان هرمزگان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1929860
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست

ارسالارسال شده در: چهارشنبه، 12 فروردين ماه ، 1394 12:55:30    موضوع مطلب: قوم نگاری روستای رستاق/ بندرلنگه پاسخ همراه با اعلان

قوم نگاری روستای رستاق/ بندرلنگه

طیق فرموده رب العالمین در قرآن کریم (سوره ی حجرات آیه ی 13 )هدف از اینکه الله متعال قبایل مختلف آفرید آشنایی انها با یکدیگر است. لذا بر طبق فرموده این آیه ی شریف در این پست قصد دارم شما را با اقوام مختلف این روستا آشنا کنم و قصد برتر دانستن هچکدام از این قبایل را ندارم چونکه خود الله در ادامه می فرمایند هر که با تقواتر بود برتر است و نه قوم قبیله یا نژادی خاص بعد از این مقدمه قصد دارم با اقوام رستاق شما را آشنا کنم:

ا- قوم پاسلار: این قوم که قومی بسیار بزرگ بوده ودر گستره ی سه استان فارس ،هرمزگان و بوشهر ساکن می باشند. از قدیم الایام ساکن رستاق بوده اند . دارای نام فامیلی زارعی و روستاقی می باشند.آرمش و خونسردی این قوم مثال زدنی است.

2-قوم بهمنی: این قوم نیز از اقوام قدیمی رستاق بوده عده ای از بزرگان این قوم معتقدند که اجداد آنها از فیشور در استان فارس به این جا مهاجرت کرده اند گروهی دیگر از آنها معتقدند که آنها بازمانده لشکر کشی شاه عباس به جنوب هستند و خود را آذری تبار می دانند. از ویژگی بارز این قوم میتوان انسجام درون قومی شان مثال زد. فامیل های رایج آنها عبارت است از پیمان،سلمانی،رستاقی،ملاح گزدانی

3- قوم رئیسی:این قوم نیز یکی از قوم های رستاق بوده که بنده تاریخچه دقیقی از آنها ندارم ولی از مقدار زمین های کشاورزی و اسناد قدیمی که که دارند می توان نتیجه گرفت که قدمت دیرینه ای در این روستا دارند. فامیل های رستاقی،رنجبر، روستاقی ،چرغند،رستم زاده(مرحوم علی رستم زاده که متاسفانه فرزند پسری نداشتند که فامیلشان ماندگار بماند. روحشان شاد) فامیلی رایج آنهاست.مهمان نوازی و شیک پوشی آنها زبانزد خاص و عام است.

4-قوم محمودی:این قوم نیز یکی از اقوام این روستا بوده که دارای فامیل های ملالی،زارعی،محمدزاده می باشد . خوش اخلاقی و آداب معاشرت آنها ستودنی است.

5-قوم سید:این قوم که یکی از اقوام قدیمی رستاق می باشند به مانند دیگر سادات جنوب و خراسان و بلوچستان وهندوستان از نوادگان سید قتال بوده که آرمگاه منسوب به وی در شهر عماده لارستان واقع شده سید قتال که خود زاده بغداد در سال578هجری قمری است و از نوادگان امام موسی کاظم (رض) می باشد در سال 656 چونکه با عده ای اختلاف پیدا می کند لذا تصمیم به مهاجرت می گیرد که طبق سه نظر مختلف از طریق بندر چیرو یا مقام یا نخیلو وارد جنوب شده واز آنجا در سرتاسر جنوب وشبه قاره هند نوادگان وی زندگی می کنند و اولین نقطه ی که بعد از سه بندر ذکر شده رحل اقامت می افکنند رستاق می باشد و محلی به نام سه چاه و ما امروز شاهد دو آرمگاه فرزندان وی در غرب رستاق می باشیم. قوم سید دارای فامیل های موسوی،قتالی رستاقی،چرغندو قتالی (مرحوم سید عبدالله قتالی معروف به سید عبدالله آخوند که ایشان فرزند پسری در ایران ندارند که فامیلشان ماندگار بماند آن بزرگوار سال ها پیش امام جمعه و مرجع دینی رستاق بوده اند روحشان شاد باد.) دینداری این قوم مانند دیگر اقوام رستاق شهره عام و خاص است.

6-قوم مادیسا: این قوم نیز از اقوام قدیمی رستاق می باشد که از بعضی از بزگان آنها شنیده ام که اصالتا اهل جایی به نام خرگو ملا بوده اند حالا اینجا کجاست من نمی دانم فامیل های آنها عبارتند از :روستاقی،رستاقی،زارعی،پیمان . امانتداری و کدخدا منشی آنها شایسته تقدیر است.

البته اقوام دیگری در رستاق ساکن هستند مانند عده ای که از روستای لشتانی به رستاق مهاجرت کرده اند ودارای فامیل های آبرود،آبروش،آبدریش،آبدرجوی،تاتوره،آبریزگان(امیدی زاده)،آبراهه می باشند مهربانی و بی غل و غش بودن آنها چشمگیر است.همینطور عزیزانی که اصالتا از روستای گلسرخ به این جا مهاجرت نموده اند و دارای فامیل های شفیقی،رشیدفر،روشن زاده می باشند صمیمیت و سخت کوشی آنها مثال زدنی است. این بود تاریخچه مختصری از اقوام رستاق در پایان از تمامی عزیزان استدعا دارم اگر در ذکر این تاریخچه اشتباه یا اطلاعات ناقصی ارایه نموده ام مرا مطلع نمایند.

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
کاربرانی که برای این ارسال از musaaskari تشکر کرده اند mahyar
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
mahyar(چهارشنبه، 12 فروردين ماه ، 1394 13:54:34),  
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اقوام استان هرمزگان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1

نام کاربري:      کلمه عبور: