روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - گویش و لهجه مردم روستای دیوان

گویش و لهجه مردم روستای دیوان

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> فرهنگ لغات هرمزگان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1929860
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: شنبه، 20 اسفند ماه ، 1390 21:53:04    موضوع مطلب: گویش و لهجه مردم روستای دیوان پاسخ همراه با اعلان

گویش و لهجه مردم روستای دیوان

قبل از بررسی لهجه دیوانی ، باید گفت که هیچ زبان ولهجه ای در طول تاریخ ثابت نبوده و دائما ً در اثر مرور زمان،مهاجرتها،میزان باسوادها و عوامل دیگر مایه دستخوش قرار گرفته است.
تفاوت لهجه وزبان :
اصولا ً زبان به مجموعه کلمات و حروفی گفته می شود که در بین قوم خاص رایج است ومعمولا ً برای قوم دیگر کمتر قابل تفهیم می باشد. زبان ها دارای محدوده ی جغرافیایی می باشند .به عنوان مثال زبان و خط رسمی کشور ایران فارسی است.وزبان رسمی کشور مصر عربی است. اما در تعریف لهجه باید گفت لهجه ها شاخه های یک زبان می باشندکه زبان شناسان به آن گویش هم می گویند. مثلا ً بندری ،بستکی،بلوکی ،اوزی ولاری لهجه های زبان فارسی به حساب می آیند.اما ترکی، کردی، عربی هر کدام یک زبان مجزاودارای قواعد ودستور زبان خاص خود می باشند.اما اگر بخواهیم لهجه دیوانی را مورد بررسی قرار دهیم در نهایت به این نتیجه می رسیم که کلیه ساکنین این روستا از طوایف و اقوام متفاوت بوده که از جاهای مختلفی به این روستا مهاجرت نموده اند.در لهجه مردم دیوان کلماتی همچون یو (آب)وکلنج (انگشت)می شنویم که «یو» در رودان،گزیر و باورد هم کاربرد دارد. و« کلنج » در لهجه مردم بندر عباس. ویا کلمه منجل که در بین مردم بندر عباس و دژگان رایج است.« نی شَم » به معنای نمی روم که در لهجه بهده ای و بوچیری ها در بخش پارسیان به صورت « نی شُم »تکلم می شود.وهمچنین(کدی) به معنای هندوانه در روستاهای پارسیان کاربرد دارد. در حالیکه لهجه های مردم بندر لنگه (خوری،بلوکی، لاری) بستانه، مغویه ،ارمک،چارک و روستاهای بخش شیبکوه ، بالعسکر ، رستاق وغیره تقریبا ًاز یک چارچوب واحد برخوردار است.تکلم روستای دیوان منحصر به فرد است و به طور کلی از لهجه های روستاهای فوق الذکر متفاوت می باشد. واین امر باعث شد که مردم این روستا در مراودات ومعاشرات با روستاهای دیگر ،تابع گویش مخاطب خود باسند.وکمتر دیده شده که دیوانی ها با این لهجه بین مردم روستاهای دیگر صحبت کنند.با توجه به مطالب فوق می توان به این نتیجه رسید که ساکنین این روستا اقوام وطوایفی هستندکه از جاهای دیگر به این جا مهاجرت کرده اند. ومدتی در خانواده خود با لهجه مادری خود تکلم نموده وبه مرور زمان در بر خورد با اقوام دیگری که به این روستا مهاجرت کرده اندآرام آرام تمامی این اقوام لهجه های خود را از دست داده و به صورت دسته جمعی و ناخود آگاه لهجه دیوانی شکل گرفته و اکنون به صورت یکدست و یکنواخت به راحتی به این لهجه تکلم می کنند. به عنوان مثال شاید بتوان طایفه آقای(محمودی)را مثال زد. ریش سفیدان این روستا می گویند این قوم اخیرا ً به این روستا مهاجرت نموده و تاکنون بزرگان این قوم به لهجه اولیه خود صحبت می نمایند و فرزندان ایشان تابع لهجه دیوانی می باشند.

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 

mahyar
کاربر جدید
کاربر جدید

وضعيت: آفلاين
12 فروردين ماه ، 1394
تعداد ارسالها: 1
امتياز: 480
تشکر کرده: 1
تشکر شده 0 بار در 0 پست


ارسالارسال شده در: چهارشنبه، 12 فروردين ماه ، 1394 22:03:11    موضوع مطلب: گویش نه لهجه پاسخ همراه با اعلان

بهتر می بود که از عنوان درست گویش استفاده می کرد و باید خاطر نشان کرد که قریب به اتفاق روستاهای بندرلنگه به گروه گویشی جنوبی از زبان لارستانی صحبت می کنند که خود جز خانواده ی زبانهای ایرانی غربی جنوبی است. (ر.ک دبیر مقدم محمد، رده شناسی زبانهای ایرانی ج 1 ص 383 ،تهران، سمت،1392)

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> فرهنگ لغات هرمزگان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران