روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - عارف وارسته آقا طباطبایی / ساری

عارف وارسته آقا طباطبایی / ساری

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> چهره های ماندگار مازندران

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1929860
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: جمعه، 26 تير ماه ، 1394 09:12:59    موضوع مطلب: عارف وارسته آقا طباطبایی / ساری پاسخ همراه با اعلان

عارفی وارسته « آقا طباطبایی »

سال 1353 شمسی مردی سفید رو با کیسه ای بار بر دوش از دور پیاده می آمد به بچه های آبادی که رسید بر زمین زیر سایه درخت نشست و دمی تازه کرد و به هر کدام مشتی تنقلات همراه با لبخند نثار کرد ، یکی از بچه ها که اولین بار او را در محل دیده بود سئوال کرد شما به خانه چه کسی می روید ؟ او با لهجه شیرینش جواب داد تا شب فرصت زیاد است می روم خونه یکی که مرا بخواهد ، بلافاصله او از بچه ها سئوال نمود نماز بلدید ؟ بچه ها با خجالتی سر به زیر آوردند ، او گفت یکی از شماها بخواند ببینم ، همانجا در ذهنم آمد چرا نگفت آیا نماز می خوانید یا نه ؟ چرا واژه بلدید را آورد؟ بعد ها که با او بیشتر مانوس شدم جواب را در اعمال و رفتارش یافتم که کنکاش او یاددادن بود از راه یادگیری نه بازجویی و بازخواست . بیشتربچه ها اول خجالت می کشیدند اما پس از قرائت یکی دو نفر، بقیه هم مشتاق خواندن شدند بطوری که در جواب تقلای بیشتری از خود بروز می دادند ، در پایان هم قصه ای شیرین و دلنشین برای ما بازگو کرد و کیسه ی خود را به دوش گرفت و راهی مقصد شد . او در آن روزگاران که از ماشین در روستاها خبری نبود با فروش خشکبار، تامین زندگی پربرکت خود را مدیریت نموده و هم در تبلیغ دین و اسلام واقعی از هیچ کوششی دریغ نمی کرد او سعی می کرد اسلام رحمانی ، دین مهربانی ، اخلاق نیکوی بزرگان دین را در بین اهالی نشر دهد آنقدر عامل بود که در سال 56 در شهمیرزاد سمنان مغازه ای داشت قصد فروش آنرا کرد ، سرقفلی و مسئله شرعی فروش برایش سئوال بود او چند روز معطلی و پرس و جو تا درقم ازیکی از مراجع تقلید کسب تکیف نمود که در نهایت این پرس و جو در معامله حتی به ضررش تمام شد او اطاعت کرد .

سید علی محمد طباطبایی در استان مازندران و سمنان زبانزد عام و خاص بود در دفاع مقدس دو فرزندش را تقدیم نمود . آنقدر محبوب دلها بود که در محل سکونتش فقط اهالی و همسایه او نبودند که عاشق اخلاق و رفتارش بودند بلکه هر منطقه ای او را متعلق به خودش می دانست ؛ شهمیرزاد ، پل سفید ، فریدونکنار ، پاجی ، میانا ، فریم و بسیاری از مناطق همه دوست داشتند او را وابسته به خود بدانند . عالمی پرهیزگار، بدون ادعا ، خیری گشاده دست ، امانتداری مقتدر ، اهل مطالعه و تحقیق ، اهل تهجد و نمازشب ، مردمدار، خوشرو و مهربان که با هر غریبه ای هم کلام می شد او را شیفته خود می کرد ، بیانش آنقدر شیوا ، ساده ، پرمحتوا بدون ابهام بود که جای هیچ گونه شک و شبهه را بر آن نمی شد وارد کرد .

اکنون پیرمرد سفید روی ما نمی تواند بسان سال های دورتر، کیسه بر دوش بگیرد و با پای پیاده کیلومترها به روستاهای مختلف سرکشی کند تا هم از احوالات سیر و گرسنه با خبر شود ، در دوستی و صداقت و مودت به همدیگر، آنها را ارشاد کند ، صلح در میانه قهر و دعوا بر پا کند و هم جوانان و نوجوانان را با اخلاق و رفتارش به خلق الهی آشنا کند ، مسبب ازدواج آسان دختران و پسران دم بخت شود و دهها کار خیر در سر لوحه کار خود داشته باشد . آنقدر دوست داشتنی بود که ازدحام وحضور مردم در روز تشیع جنازه و مراسم ختمش در سال های اخیربی نظیربود ، مردم عزادار این پیر مرد دوست داشتنی ، در غم از دست دادن انسان وارسته اشک جاری می کردند و حسرت به رخ یکدیگر می کشیدند . هر چه از سید والامقام به لقب مردم « آقا طباطبایی » بگوییم کم گفته ایم ، خاطرات زیادی از سال های متمادی حشر و نشر با مردم منطقه بخصوص اهالی روستای پاجی و میانا بخش دودانگه وجود دارد که از مجال راوی خارج است ، شاید دیگرانی بتوانند از پدر دوشهید ، خاطراتی گهر بار را بازخوانی کنند.

او در خرداد ماه 94 جسمش را به زمین و خاک سپرد و روح بلندش به سرای باقی به دیدار معشوقش شتافت .

روحش قرین شادی مملو از معنویت باد

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> چهره های ماندگار مازندران

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران