روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - کشتی سنتی ترکمنی / گوروش

کشتی سنتی ترکمنی / گوروش

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> بازيهاي روستايي استان گلستان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: چهارشنبه، 9 تير ماه ، 1395 00:08:58    موضوع مطلب: کشتی سنتی ترکمنی / گوروش پاسخ همراه با اعلان

مراسم کشتی سنتی ترکمنی (گوروش)

یکی از مراسم بسیار قدیمی در بین ترکمن ها برگزاری مسابقات کشتی ترکمنی(کشتی با شال)می باشد که در پایان مراسم عروسی در یک محوطه باز در حیاط صاحب جشن باحضور پهلوانان ترکمن صحرا برگزار می گردد.

در مسابقات کشتی ترکمنی کسی که زانوی رقیب یا دستT بدن یا سراو را به خاک برساند، برنده ی مسابقه است و از دست ریش سفیدان محل، جایزه می گیرد. به این جایزه بایراق گفته می شود. چنانچه دو کشتی گیر همزمان به زمین بخورند به آن چال می گویند یعنی مساوی.در این مراسم جمعیت به صورت دایره وار می نشینند و می ایستند وکشتی گیران درداخل دو سوی این فضای دایره وار روبروی هم می نشینندو داوران نیز که از کشتی گیرا پیش کسوت می باشند در 3 تا 4 نقطه فضای مسابقه مستقر می شوند..قبل از شروع مسابقات روحانیان و ریش سفیدان دعای خیر می کنند.وبا اجازه آنان مسابقه آغاز می گردد وکشتی گیران دو به دو و به تناسب شناخت از یکدیگر ابتدا شال دور کمر هم می بندند وسپس با هم کشتی می گیرند.و شرط وزن کشتی گیر ملاک نمی باشد.


چپه گوترمه،سوروشمه،یان باشا آلما،قاقمه،چوپان سالمه،ساغا گوترمه از مشهور ترین فنون در کشتی ترکمنی می باشد.
امروزه جوایز کشتی گیران که توسط صاحب جشن تهیه وتدارک دیده می شود معمولا برای کشتی گیران دور های اول و دوم حدود 1000000 ریال می باشد و برای سایر کشتی گیران بعدی این رقم کمتر می شود.
در زمانهای نه چندان دور مسابقات در زمین های خاکی بدون آماده سازی انجام می گرفت و در مواقعی باعث مصدوم شدن کشتی گیر می شدو بحر حال خطراتی برای کشتی گیر داشت ولی از ده پانزده سال به این ور قبل از برگزاری مسابقه زمین را خوب شخم می زنند و خوب آماده می کنند تا مبادا هیچ پهلوانی آسیب ببیند.
امروزه برای مسابقات کشتی ترکمنی در مراسم عروسی اطلاعیه های جداگانه ای چاپ و پخش می شود .ودر حال حاضر شاه ولی بازیار از روستای قورپلجه و ملا اترک خوجه از روستای یلمه سالیان از گویندگان بنام مسابقات کشتی ترکمنی در ترکمن صحرا می باشند.ودر جای جای ترکمن صحرا برگزاری مسابقات کشتی ترکمنی را مجری گری و گویندگی می کنند.

از پهلوانان دهه های پیشین می توان به مرحوم رحمان قلی پهلوان(قورپلجه) –اتک پهلوان –وقاب(عبدالوهاب ) پهلوان(حالی آخون ) -ارجان پهلوان (قرقی اومچلی)وعظیم جان قانقرمه را نام برد .در حال حاضر تاجی دازراد- امان قلی سخاوی –عظیم تراج از کشتی گیران خوب ترکمن صحرا هستند.
ارسال از:http://ghalehjygh.blogfa.com/

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> بازيهاي روستايي استان گلستان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران