روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - مسجد طوبی طیس - چابهار

مسجد طوبی طیس - چابهار

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماکن مذهبی سیستان و بلوچستان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1929860
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست

ارسالارسال شده در: پنجشنبه، 28 مهر ماه ، 1390 22:14:52    موضوع مطلب: مسجد طوبی طیس - چابهار پاسخ همراه با اعلان

مسجد طوبی طیس

این مسجد در حدود 40 سال پیش با همت والای مولانا محمد نور حسنی امام جمعه محترم تیس وبا همکاری شبانه روزی اهالی طیس اعم از زن ومرد توسط یک معمار پاکستانی ساخته شد که امروزه نظر جهانگردان وگردشگران زیادی را بسوی خود جذب نموده است

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

×××××××××××××

این همان مسجدی است که قدمتش به بیش از 40 سال میرسد که با همکاری همین جوانان و مردمان این روستا توسط استادو معمار پاکستانی بنا نهاده شده است.صاف و با کاشی کاری ساده گله به گله سوراخ هایی برای کفترها -عین تخم مرغ گنده ای- از ته بر سقف مسجد نشسته بود,نخراشیده و زمخت.وقتی که بچه بودیم خیلی دلمان می خواست که به اوج بلندی ها برویم یعنی سعود به گلدسته های مسجد چیز دیگری بود,که در ذهنمان دور میزد.راه پلهای که در تصورم بود و درهای ورودی که یکی در داخل مسجد و بیرون آن بود هر وقتی که می خواستم برم بالا مدام قفل بود و کلیدش هم لابد دست موذن مسجد بود یا دست خود متولی.باید یک جوری درش را باز میکردم و خودم را به بالا می رسانیدم، بالاخره بعد از مدتها انتظار و دل رنجی توانستم با هماهنگی ملا رحمت الله که متولی مسجد بود کلید را ازش گرفتم و رفتم بالا هر چند که پله های سعودی مار پیچ و سر گیج کننده بودند ولی شوق بالا رفتنم بیشتر بهم امید میداد.از اون بالا همه چیز قابل مشاهده و کاملا مشخص بود و دیدن غروب خیلی دل انگیز بود برام. اصلا دلم نمی خواست که بیام پایین یعنی هوس پایین رفتن را نمی کردم با این وجود که دیدم آفتاب کاملا غروب کرده بود دیگر چاره ای نداشتم و خودم رو به پایین رسانیدم و از متولی نهایت تشکر و سپاس را کردم جهت همکاریش. بله دوستان همه من و شما هر روز و یا کسانی که به تیس می آیند از کنار این مسجد زیبا که به قولی می توان نما و شان روستا فرض داد رد میشویم که می بینیم عکاسان و تحلیل گران و معماران زیادی می آیند بهش سر میزنند و همیشه می گویند عجب مسجدی،عجب کاشی کاریی،عجب معماری و... که نظر همگان رو به خاطر جلب کرده است.اکثر باستان شناسان معماری این اثر زیبا رو مربوط به دوران 1400 ساله اسلام دانسته اند که کاملا با مساجد آن دوران شبیه بود است.

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :

تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماکن مذهبی سیستان و بلوچستان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1

نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت