روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - توتن سازی

توتن سازی

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> صنایع و مشاغل سیستان و بلوچستان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: جمعه، 29 مهر ماه ، 1390 16:10:23    موضوع مطلب: توتن سازی پاسخ همراه با اعلان

توتن چیست؟
برای تعریف توتن باید اول از همه با نی ای که از آن ساخته میشود آشنا شد.
توتک:این نی تو خالی بوده وطول ان گاه به 5متر هم میرسید این خصایص باعث گردیده تا از ان برای ساخت توتن استفاده نمایند.این نی قابلیت سالها ذخیره کردن را داشته تا مردم بتوانند در فصولی که نی نمی روییده از ان برای ساخت توتن استفاده نمایند .دسته های نی را با 3 قسمت تقسیم میکردند و ابتدا و انتهای ان را با طنابی از جنس خود توتک می بستند و پس از ان این سه دسته را به هم محکم مینمودند دو دسته کوچکتر دیگر هم درست میکردند و گاه به عنوان کناره قایق از ان بهره میبردند سپس سر این دسته ها را به جهت بالا به هم محکم مینمودند و به ان سر توتن میگفتند.برای پیش راندن توتن هم از چوبی(پچو) صاف به طول 2متر یا بیشتر (بسته به عمق هامون)که معمولا از جنس درخت گز و یا سپیدار بود استفاده میکردند.
توتن
توتن(توتو) نام قایقی محلی ست که زمانی به وفور بر روی بستر دریاچه هامون به چشم میخورده و هنوز هم چشم انتطار حیات دوباره ان است تا باز به اغوش اب باز گردد.این قایق محلی از نی(توتک که نام توتن نیز از ان گرفته شده است) تهیه میشود که در نیزارهایی که در حاشیه دریاچه هامون میروید به میزان زیاد میروید. توتن جزو صنایع دستی سیستان محسوب میگردد و 2 نوع است یک نوع ان که 5متر طول دارد باریست و برای حمل دام مثل گاو ،گوسفند،و حتی شتر و وسایل مختلف از ان بهره میبردند نوع دیگر ان که تقریبا 2تا3متر است برای شکار و تردد بر روی دریاچه از ان استفاده میشده است.
چگونه این قایق روی آب می ماند؟
توتک(نی مخصوص ساخت توتن)بعد از خشک شدن داخلش و هوا میگیره و یک سطح چرمی روش و میپوشونه همین باعث میشه روی اب بمونه و اب داخلش نفوذ نکنه
منبع: کویر در قطب

--------------------------------------------------------------------------------
ترجمه چکیده مقاله ای درباره توتن
مترجم آقا محمود آدمین تالار دریا و کویر
این مقاله مربوط میشه به دانشگاه La Molina و در مرکز تحقیقات سرزمینهای خشک آن منتشر شده است.
چکیده
نیزارهای دریاچه ی هامون نقش اقتصادی مهمی در سیستان(زابل) ، ایران دارند.
توزیع این گونه در محیط های آبی و نمناک شمال ایران و کم آب شمال غربی ایران و مناطق خشک جنوب شرقی ایران می باشد.
هامون دریاچه کم عمقی در سیستان (ایران و افغانستان) شده است.نیزارها پهنه ی وسیعی را در دریاچه ی هامون در بر گرفته اند ، اما دریاچه از چند سال پیش (1996) رو به خشکی نهاده است و درحال حاضر منطقه ، بیابانی خشک است.در چنین وضعیتی نی ها نسبتا کم می رویند.از آنجاییکه خشکی قسمت ایرانی دریاچه ی هامون به صورت پریودیک بوده است (درسالهای 1969-1975) ، به نظر می رسد دریاچه ی هامون شانس دوباره برای احیا شدن داشته باشد.
بومیان بسیاری از روستاهای اطراف دریاچه هامون هنوز به این نیزارها وابسته هستند و از آنها برای ساخت "پرده" استفاده می کنند.بنابراین آنها این نی ها را از قسمت افغانستانی دریاچه هامون تهیه می کنند.
وقتی دریاچه هامون آب دارد بسیاری از مردم به ماهیگیری و شکار پرندگان وحشی می پردازند.آنها همچنین نوعی قایق (توتن) برای این منظور از نیزارهای دریاچه هامون می سازند که درحال حاضر می توان آن را در تعداد محدودی موزه ی محلی یا در مناطق ساحلی دریاچه قدیمی یافت.
مرسوم است مردمی که اطراف دریاچه هامون زندگی می کنند قایقهایی را با استفاده از نیزارهای دریاچه هامون بسازند که توتن نام دارد.اگرچه قایق رانی در پی خشکی دریاچه هامون اکنون رایج نیست ، اما بیشتر مردم منتطقه هنوز می دانند که چگونه قایق را می سازند.به طور عمومی ، ساخت و کاربرد قایق سیستانی توتن تا 7-8 سال پیش که قسمت ایرانی دریاچه آب داشته است خیلی رایج بوده است. (این مقاله مربوط به سال 2004 است) .ساخت قایق سیستانی توتن خیلی آسان و راحت بوده است وهرکس می توانسته برای استفاده ی خودش یکی از آنها را بسازد.این نوع قایق وسیله ای ایده آل برای قسمت های کم عمق دریاچه هامون بوده است ، برای شکار پرندگان وحشی ، ماهیگیری و همچنین انتقال بار.مردم از نی های بلند و ضخیم "توت" برای ساختن توتن استفاده می کرده اند. پاروی پهن "پاچو" از قسمت ضخیم گیاه گز بریده می شود و هر توتن فقط یک پاچو دارد که قایقران به وسیله آن قایق را کنترل می کندو این کار به صورت ثابت از طریق فشردن آن به کف دریاچه هامون میسر است.طول پاچو به 5 الی 6 متر می رسد.
طول هر توتن بین 3.5 تا 5 متراست و پهنای آن بین 0.7 تا 1.5 متر که بستگی به کاربرد آن دارد.معمولا توتنی که برای شکار و ماهیگیری استفاده می شده است کوچکتر و مناسبتر برای دونفر با تجهیزاتشان بوده است و توتن های ضخیم برای حمل و نقل بارهای بزرگتر استفاده می شده است.
یک قایق توتن سیستانی کوچک از سه "بلیمه" و قایق بزرگ آن از پنج بلیمه ساخته می شود.هر بلیمه از یک دسته ی بلند وضخیم نی "توت" ساخته می شود که بوسیله ی "چیلک" که نی تازه روییده است ، بهم بسته می شوند.
دوتا از بلیمه های باریک که به آن "چنگک" گفته می شود در دوقسمت توتن به عنوان دستگیره استفاده می شود.عمر توتن ها خیلی کوتاه و درحدود یکماه است.


منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> صنایع و مشاغل سیستان و بلوچستان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران