روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - آقاعلی عباس- بادرود

آقاعلی عباس- بادرود

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماکن مذهبی اصفهان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: چهارشنبه، 4 آبان ماه ، 1390 20:25:12    موضوع مطلب: آقاعلی عباس- بادرود پاسخ همراه با اعلان

آقاعلی عباس- بادرود


موقعیت جغرافیایی

بارگاه ملکوتی این دو بزرگوار از سلاله پیامبر اکرم (ص) درشهرستان بادرود و 38 کیلومتری شمال غربی نطنز بوده و تا جاده ترانزیت تهران - جنوب 12 کیلومتر فاصله دارد ،بارگاه این دو بزرگوار دارای بزرگترین گنبد خاور میانه می باشد .

شرح حال امامزاده آقا علی عباس (ع) و شاهزاده محمد (ع)

حضرت امامزاده آقا علی عباس و شاهزاده محمد (ع)از فرزندان بلافصل امام موسی کاظم هفتمین امام ما شیعیان می باشند کنیه مبارک حضرت آقا علی عباس (ع)،ابا ایوب و کنیه مبارک حضرت محمد(ع) ، ابا اسحاق است.

در رابطه با نحوه ورود این دو بزرگواران به بادرود و نیز شهادت آنان

چنین روایت شده است:

پس از قبول ولیعهدی اجباری حضرت امام رضا (ع)، هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت در نزد مامون خلیفه عباسی ،عده ای متشکل از یاران و اصحاب حضرت از جمله حضرت آقا علی عباس و شاهزاده محمد (ع) از مدینه به قصد زیارت آن امام همام عازم طوس شدند که پس از ورود به ایران خبر شهادت مظلومانه امام هشتم توسط مامون و دستور این ملعون و جنایتکار مبنی بر به شهادت رساندن سادات هاشمی هر کدام از اصحاب و یاران حضرت به سوئی رفته تا از گزند دشمنان از خدا بی خبر و نابکار در امان باشند.

این دو بزرگوار ( حضرت آقا علی عباس و شاهزاده محمد«ع») که از داغ مرگ برادر خویش سوگوار بودند پس از طی نمودن چندین شهر و روستا وارد کاشان شده و سپس به شهر بادرود (باد قدیم) آمدند.

این دو بزرگوار پس از چهل شبانه روز به نیابت انتقام خون به ناحق ریخته شده امام رضا (ع) به اتفاق اصحاب و یاران ،راه کویر را در پیش گرفتند و به قصد عزیمت به مشهد مقدس حرکت نمودند،هنوز مسافتی از کویر طی نشده بود که در جنگی نابرابر به دست سپاهیان ملعون مامون،مظلومانه به شهادت رسیدند و پیکر مطهرشان توسط زنان خالدآباد تشییع و به همت مردان منطقه در همان مکان جنگ تدفین گردیدند.


منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: جمعه، 14 بهمن ماه ، 1390 13:17:12    موضوع مطلب: آقا علی عباس(ع) نگینی در دل کویر پاسخ همراه با اعلان

امامزاده آقا علی عباس(ع) نگینی در دل کویر


آستان مقدس آقا علی عباس وشاهزاده محمد(ع) در دل کویر و در جوار شهر بادرود قرار دارد فاصله این آستان مقدس تا شهر نطنز حدود ۳۵ کیلومتر و تا مرکز استان اصفهان مسافتی حدود ۱۳۸کیلومتر فاصله دارد و در۶۰ کیلومتری شهر کاشان قرار دارد. روز تاریخی این امامزاده، روز ۲۸صفر است که در محله به عنوان «چهل وهشتم» (۴۸روز بعداز شهادت امام حسین(ع)) مشهور است که در این ایام سیل عظیم زائران به این آستان سرازیرمی‌شوند.


وجود شن‌های تثبیت شده در حاشیه بیرونی امامزاده به همراه درختان گزوتاق ،هنر خاصی به منطقه داده است واوج غرور زائر زمانی است که چشم او به گنبد سر به فلک کشیده‌ای که همچون نگینی در دل کویر می‌درخشد می‌‌افتد و وجودش غرق تماشای هنرنمایی اعجاب انگیز دو لاله پرپر از گلستان فاطمه (س)و دو مروارید درخشان از دریای بی‌کران‌علی‌(ع) می‌‌شود.

نمای داخلی گنبد وبارگاه ملکوتی امامزاده با مهارت بسیار و با طرز زیبا آینه کاری و گچبری شده است .نوشته شدن آیاتی از قرآن مجید برکتیبه ها در اطراف ساختمان حرم مطهر وترکیب بند زیبای محتشم کاشانی از دیگر تزئیات این بنا است.

همه چیز برای رفاه زائران
از مجموع شش صحن بسته در طرح جامع دو صحن جنوبی در جلوی حرم وشمالی در پشت حرم وجود دارد که در اطراف این دو صحن حدود ۴۰۰ باب زائر سرا با ظرفیت‌های مختلف در دو طبقه ساخته شده است. راه‌های ورودی به صحن مطهر از طریق شش درب میسر می‌‌باشد. در ورودی اصلی که روبه‌روی حرم می‌‌باشد در «آقا علی عباس و شاهزاده محمد» نام دارد که در سال ۸۲ این درب تخریب شد و در حال بازسازی به سبک سنتی اسلامی می‌‌باشد باب الرسول، باب علی، باب الزهراء باب الحسن و باب الحسین از دیگر راه‌های ورودی شش گانه به داخل صحن است.
گنبد بزرگ و کاشی‌کاری شده با ارتفاع بیش از ۴۵متر ارتفاع و قطر ۲۳ متر به صورت دو جداره می‌‌باشد. ارتفاع هر مناره از کف بام تا کلاهک ۱۰متر و قطر آن ۵/۲ متر است‌.

شرح حال امامزاده آقا علی عباس وشاهزاده محمد(ع)
در روز چهار شنبه هفتم ربیع الاول سال ۲۰۳ هجری خبر شهادت برادرشان، امام رضا (ع)به این دو بزرگوار رسید از این خبر این دو بزرگوار عمامه خود را از سر برداشته وگریبان‌های خود را چاک زدند وبه عزاداری قیام نمودند. پس از چندی توقف در قلعه باد افشان «باد امروزی» عزیمت مراجعت به وطن خود نمودندکه منافقان به سمع مأمون رسانیدند که برادران امام رضا (ع) اراده خروج دارند وجمع کثیری هم با آنها هم پیمان گشته تا به طوس آمده و انتقام خون برادر خود را بگیرند، مأمون از شنیدن این خبر وحشت کرد و فرمان داد در هر کجا سادات علوی خصوصاً اولاد حضرت موسی بن جعفر را یافتند، به قتل برسانند.

وقتی که امامزاده‌گان از قریه باد افشان در حال کوچ بودند لشکر مأمون رسیده وچندین شبانه روز آن بزرگواران را در محاصره داشتند وآب و نان را از ایشان و اصحابش منع کرده و تیغ‌های آتشبار کشیده و اصحاب را به شهادت رساندند.
آن دو بزرگوار در نیمه شب از قریه باد افشان بیرون آمدند تا از شر لشکر مأمون رهایی یابند و به وطن خود باز گردند، اما راه را گم کرده و صبح دم خود را پشت حصار قلعه باد افشان دیدند در این لحظه آن دو بزرگوار فرمودند انا لله وانا الیه راجعون

جسد مطهر این دو بزرگوار چندین شبانه روز در آن بیابان روی ریگ افتاده و کسی جرأت نمی کرد آنها را دفن کند تا اینکه زنان خالد آباد به تدفین آن دو بزرگوار پرداختند و مردان هم تعصب نموده و به کمک آنها شتافته و آن دو عزیز را در بقعه‌ای که اکنون بارگاه مجلل ایشان است به خاک سپردند.

وجود پر خیر و برکت این دو امامزاده در این مکان همچون نگینی در دل کویر گرم وخشک، عامل خیر و برکات و رونق این منطقه بوده وباعث افتخار و روشنی دل مردمان صمیمی آن است؛ جای شک نیست که این امامزاده منسوب به امام هفتم (ع)می باشد و پیوسته محل ظهور کرامات و مرکز استجابت دعاوشفای بسیاری از مریضان بوده و هست، ومشتاقان زیادی را به سوی خود کشانده و از راه‌های دور و حتی کشور‌های خارجی جهت زیارت این دو بزرگوار به این بارگاه ملکوتی قدم می‌‌گذارند‌.
منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماکن مذهبی اصفهان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
پاسخ سريع:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow
                 افزودن امضاء به مطلب ارسالي (امضاء كاربر در بخش ويرايش مشخصات كاربر قابل تغيير است .)


 

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران