روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - آرامگاه حمدالله مستوفی

آرامگاه حمدالله مستوفی

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماکن سیاحتی قزوین

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: جمعه، 13 آبان ماه ، 1390 11:02:09    موضوع مطلب: آرامگاه حمدالله مستوفی پاسخ همراه با اعلان

آرامگاه حمدالله مستوفی

یكی از آثار كم شناخته قزوین آرامگاه حمدالله مستوفی است . مقبره حمدالله مستوفی، دانشمند بزرگ، جغرافیدان و تاریخ نگار مشهور در سمت مشرق قزوین و در محله پنبه ریسه این شهر قرار دارد. در ورودی این محوطه در سمت جنوب غربی میدانگاه قرار دارد و حصاری گرداگرد بنا در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی برای جلوگیری از خرابی بنا ساخته شده است.

محوطه كنونی آرامگاه بیش از ۳۸۰ متر مربع مساحت دارد كه ۳۰ متر از آن، زیربنای برج و بقیه حیاط آرامگاه است. این آرامگاه به صورت برجی است كه در قرن هشتم هجری قمری ساخته شده و از بناهای باشكوه اواخر دوره مغول به شمار می رود. مقابل در این بنا، راه پله ای وجود دارد كه به سردابی منتهی می شود و قبر درون سرداب قرار گرفته است. نقشه بنا در خارج در قسمت پائین به صورت مربع و در قسمت بالا هشت ضلعی و سپس به استوانه تبدیل می شود و گنبد روی آن قرار دارد. این آرامگاه به «گنبد دراز» نیز معروف است. در بنا در جانب غربی قرار دارد و از چوب ساخته شده و خود بنا آجری است كه فاصله آجرها نیز بندكشی شده است.

در قسمت های بالاتر و جایی كه بنا به استوانه تبدیل شده، كتیبه ای از كاشی لاجوردی قرار دارد كه با خط نستعلیق شرح زندگی حمدالله مستوفی به اختصار بیان شده است. «حمدالله مستوفی مؤلف ظفرنامه، تاریخ گزیده، نزهت القلوب، دانشمند معروف سده هشتم هجری قمری است».

بالای كتیبه و دور تا دور زیر گنبد مقرنس كاری شده و روی آن گنبد فیروزه ای مخروطی شكلی قرار گرفته كه پیش از این آجری بوده است و همین امر موجب شده تا این بنا از دیگر آثار تاریخی شهر ممتاز شود. داخل بنا نیز آثار تاریخی زیبایی وجود دارد و به شكل اتاق چهارگوشی ساخته شده كه كف آن با كف حیاط برابر است و سطح آن صاف و با سنگ های معمولی سنگفرش شده است.

در جانب شرقی این اتاق و بالای ازاره فضای طاقچه مانندی وجود دارد كه دری دو لنگه در آنجا قرار داشته است. سقف اتاق به شكل گنبد است و در قسمت زیر پایه های گنبد، دور تا دور كتیبه ای است كه در آن سوره ای از قرآن كریم به خط نسخ گچبری شده و در سال های بعد با مرمت بنا، این كتیبه رنگ آمیزی نیز شده است.

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماکن سیاحتی قزوین

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران