روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - امامزاده سیدابوالحسن- کچورستاق

امامزاده سیدابوالحسن- کچورستاق

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماکن مذهبی اصفهان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: چهارشنبه، 23 شهريور ماه ، 1390 20:36:39    موضوع مطلب: امامزاده سیدابوالحسن- کچورستاق پاسخ همراه با اعلان

امامزاده سیدابوالحسن- کچورستاق-اردستان


امامزادگان ، (انوار پراکنده )
از دیر باز اماکن متبرکه و زیارتگاهها مورد توجه اساسی مردم ساکن دیندار و صاحب مذهب به ویژه مذهب تشیع بوده است در اعتقادات ما طلب شفاعت و رفع گرفتاری و دستگیری از ما توسط اولیای دین و امامزادگان واجب التعظیم امری جا افتاده می باشد آنگاه که برای یکی از اعضای خانواده بیماری پیش می آید مخصوصا زمانی که از همه جا قطع امید می شوند مردم خود را به در خانه اهل بیت و اولاد و فرزندان آنها می برند و تجربه نشان داده که این درخواست ها و این کمک خواستن ها بدون پاسخ نمانده و اهل بیت و امامزادگان از مردم دستگیری نموده اند و به اذن خداوند بزرگ مشکلات تشیع را مرتفع نموده اند.
امامزادگان بسيارى در شهرها و روستاهاى كشور بزرگ اسلامي‌مان آرميده‌اند، كه مزارشان تجلى‌گاه عواطف انسانى و پناهگاه روحى مردم است. دوستداران اهل بيت عليهم السلام مزار امامزادگان را درى گشوده به سوى آسمان معنويت و معرفت مى‌دانند و هرگاه حاجتى داشته باشند، با توسل به روح ملكوتى اين بزرگواران و با تقديم سلام به آستان متبرك يادگاران عترت و خواندن زيارتنامه، آرامش روحى خود را بازمى‌يابند.
ضريح‌هاى امامزادگان جوششگاه عواطف و احساسات پاك مردان و زنانى است كه با ادب خاص در برابر مشاهد منور فرزندان حضرت فاطمه سلام الله عليها و با پيمودن راه‌هاى دور و نزديك، احترام و ارادت قلبى خويش را به فرزندان حضرت زهرا سلام الله علیها و كاروان پراكنده كوثر ابراز مى‌دارند
.
بسيارى از امامزادگان پرستوهاى مهاجرى بودند كه براى رساندن پيام ایمان درروستاهای دورافتاده وفراز کوه ها و دردل کویرها ،زندگی را مخفیانه ومظلومانه سپری کردند
یکی از این امام زادگان «سید ابوالحسن محمد»، ازنوادگان امام حسن مجتبی علیه السلام است که تربت پاک او در فاصله 7 کیلومتری شهرستان اردستان - روستای کچورستاق محل زیارت خاص و عام است.
اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی یا سَیِّد ابُوالحَسَن مُحَمَّدِ بنِ اَحمَدِ بنِ حَسَنِ بنِ عَلِیِّ بنِ اَبِی طالِب ( عَلَیهِمُ اَلسَّلامُ ) وَ رَحمَهُ اللهِ وَ بَرَکاتُهُ.

ان شاءالله که ما بتوانیم از کرامات و فیوضات این امامزادگان مکرم بهره معنوی کافی ببریم .

شخصیت امامزاده سیدابوالحسن محمدعلیه السلام

( 258-322 ق 250-313ش)
ابوالحسن محمد بن احمد بن محمد بن احمد بن ابراهیم طباطبا، از محققّین علما و بزرگان شعرا است كه در دوره غیبت صغرى در اصفهان مى‏زیسته.
ابوالحسن محمدبن احمدمعروف به << ابن طباطبا>> ازنوادگان ابراهیم طباطبا در سال 258 ق 250 ش در پابه عرصه وجودگذاشت ،مادرش را ام ولد وهمسرش را ام ابیها دخترحسین بن قاسم بن اسید از قبیله بنی احجم خراعی دانسته اند.
در میان شعرای نا می عرب زبان، هر گاه بگویند: ابن طباطبا، منظور اوست. آیت¬الله بروجردی از وی سخن گفته¬اند. سید ابوالحسن محمدجد بیست و سوم آیت¬الله بروجردی فقید است.
عالم، ادیب، شاعر، و محقق. در اصفهان متولد شد. در همان جا تحصیل كرد و تا پایان عمر در همان شهر زیست، از این رو به ابن طباطباى اصفهانى شهرت یافت. گرچه در عصرى مى‏زیست كه بازار سیاست گرم بود، اما او یكسره به كارهاى علمى و ادبى و شعر و شاعرى پرداخت و عمرى را دراین راه سپری کرد وازرفاه ودارایی بسیار نیز بهره مند بود.
درکتابهای تاریخی وشخصیت نگاری ،شخصیت اورا درردیف عالمان ،ادیبان ،شاعران ،محققان ونویسندگان ترسیم کرده اند
اوبه حدت ذهن ،زیرکی ،ذوق سرشار،هوش بالا،دیانت وعفت نفس ،موصوف بود . بیشترین شهرت او از رهگذر توجه به شعر و شاعرى به زبان عربى است. تاجایی که شعراورا درنهایت خوبی وصف کرده اند.
ابن عنبه صاحب كتاب « عمدة الطالب » درمدح ونيكي شعر سيد رضي ( 406 ق394ش . ) كه سرآمد شعراي بني هاشم بوده وبه او اشعر شعراي قريش گفته اند مي نويسد : « براي آگاهي تو خواننده كافي است كه بداني سيد رضي توانا ترين شاعر قبيله اي است كه دراول آنان كساني مانند حارث بن هشام و هبيرة بن ابي وهب وعمربن ابي ربيعه و ابو دهبل و يزيدبن معاويه قرارداردند و درآخر آنها افرادي مانند محمد بن صالح حسيني و علي بن محمد حماني ( 260 ق . ) وابن طباطباي اصفهاني ( ابوالحسن محمد بن احمد شاعر اصفهاني ) و علي بن محمد صاحب زنج واقع هستند » .
ابن طباطبا ازدوستداران و مدافعان حريم ولايت اهل بيت ( ع ) بود و علامه اميني ، او را دررديف اديباني ذكر نموده كه واقعه غدیر خم رابه نظم کشیده اند.
يا من يسر لى العداوه ابدها
و اعمد لمكروهى بجهدك اوذر
لله عندى عاده مشكوره
فيمن يعادينى فلا تتحير
انا واثق بدعاء جدى المصطفى
لابى غداه " غدير خم " فاحذر
و الله اسعدنا بارث دعائه
فيمن يعادى او يوالى فاصبر
" اى كسانى كه در نهان به دشمنى ام پردازى، يا اظهار كن و تا مى توانى به آزارم برخيز، يا مرا رها كن ".
" سوگند به خدا من با دشمنانم خوى پسنديده اى دارم، شما از آن به شگفت نيفتيد "
"من به دعاى جدم مصطفى نسبت به پدرم، روز غدير خم، اطمينان دارم، شما هشيار باشيد "
" خداوند ما را از ميراث دعايش درباره دشمنان و دوستان او سعادتمند كند، شما بايد تحمل كنيد "

شرح بارگاه امامزاده سیدابوالحسن محمد (ع) روستای کچورستاق

بارگاه مطهر حضرت امامزاده سید ابوالحسن ( علیه السلام ) در روستای کَچورُستاق از توابع شهرستان اردستان در استان اصفهان واقع گردیده است.
زائرین و ارادتمندان این امامزاده عظیم الشأن (ع) ، اهالی منطقه و کوچک و بزرگ آبادی ، احترام خاصی برای این امامزاده بزرگوار (ع) قائلند و چه بسیار حاجت ها که با نذر و نیاز و توسل به ایشان ، و شفیع قرار دادنشان در پیشگاه باری تعالی ، برآورده گردیده است.
کَچورُستاق ؛ منطقه ای کویری اما از نوع کویر سرسبز است که اهالی و مردمان باصفای این روستا ، وجود حرم پاک این امامزاده واجب التکریم (ع) را چشم و چراغ منطقه و آبادی می دانند و بر این باور و اعتقادند که ؛ وجود این سید بزرگوار (ع) ، موجب برکت و رونق کشاورزی و سرسبزی روستا شده است.
جاده ای که روستا را به بارگاه شریف امامزاده سید ابوالحسن (ع) متصل می کند ، دارای سرسبزی خاص و بسیار زیبا و چشم نوازی است ، به طوری که یک طرف آن را درختان زیبای انار و طرف دیگر آن را هم ، درختان زیتون احاطه نموده است.
بنای بقعه متبرکه این امامزاده (ع) ، به همت اهالی خود روستا ، در حال مرمت و بازسازی می باشد.
به این ترتیب که ؛ هر نفر از اهالی روستا ، با عضویت در دفتر آستان مطهر امامزاده سید ابوالحسن (ع) ، براساس توانایی و بضاعت خود ، مبلغی ( ماهانه ) را تعیین و طبق قرارداد و توافق صورت گرفته ، به صورت ماهیانه ( به عنوان « بیمه امامزاده (ع) » ) پرداخت و در این امر خداپسندانه شریک و سهیم می شوند.
مبلغ پرداختی ماهیانه اهالی کَچورُستاق به حرم مطهر امامزاده سید ابوالحسن (ع) ، به عنوان « بیمه امامزاده (ع) » مرسوم و مشهور است.(1)
بنای قدیم ساختمان با مصالح خشت و گل بوده که طبق شواهد قدمتی 1000 ساله داشته که روی سنگ مزار نام امام زاده روی آن نوشته شده است. این بنا در تاریخ 1380 توسط هییت امناء و اداره اوقاف شهرستان اردستان و مهندسین اوقاف استان اصفهان بازسازی و در حال ساخت می باشد. این بنا در حال حاضر گنبدی به ارتفاع 30 متر داشته و در اینده دارای گلدسته هایی به ارتفاع 50 متر خواهد گردید. زیربنای ساخت این زیارتگاه نیز بالغ بر 2000 متر خواهد بود که شامل 2 رواق و حرم و شبستانهای اطراف آن می باشند. در داخل حرم ضریحی فلزی به در ابعاد 3×3 روی سنگ مزار قرار دارد که در طرح جدید ساختمان، تعویض خواهد گردید. بقیه فوق هم اکنون فاقد هرگونه تزیینات گچ بری، کاشیکاری و یا آیینه کار می باشد.(2)
اَلسَّلامُ عَلَیکَ اَیِّهَا الشَّخصُ الشَّریفُ اَلطّاهِرُ الکَریمِ اَلعالِمُ اَلعارِفُ العابِدُ الشَّهیدُ ؛
السَیِّد ابُوالحَسَن ، مُحَمَّدِ بنِ اَحمَدِ بنِ حَسَنِ بنِ عَلِیِّ بنِ اَبِی طالِب ( عَلَیهِمُ اَلسَّلامُ )
همانگونه که در زیارت نامه حضرت امامزاده سید ابوالحسن (ع) هم می خوانیم ؛ این امامزاده بزرگوار (ع) ، یکی از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی (علیه السلام ) ـ دومین امام شیعیان جهان ـ می باشند.
براساس اسناد موجود در کتاب « عمدة الطالب » و همچنین عیناً ؛ نوشته بر روی سنگ قبر ( اَلعالِمُ اَلعارِفُ العابِدُ الشَّهیدُ ؛ السَیِّد ابُوالحَسَن، مُحَمَّدِ ... ) ، این بزرگوار ، از فرزندان حسن به حسن معروف به حسن مثنی ـ که در واقع کربلا در عاشورای سال 61 هجری قمری ، مجروح گردیده ـ می باشند.
هر سال ، در روز عاشورای حسینی (ع) ، بقعه متبرکه حضرت امامزاده سید ابوالحسن (ع) ، میزبان عزاداران امام حسین (ع) از روستا و همچنین هیأت های روستای هم جوار می باشد که در این مکان ، به روضه خوانی ، نوحه خوانی ، زنجیر زنی ، سینه زنی و سوگواری در عزای جانسوز حضرت سید الشهداء (ع) و شهدای سرافراز کربلا می پردازند.
همچین در مجاورت حرم شریف امامزاده سید ابوالحسن (ع) ، مزار پاک و نورانی 4 شهید عزیز روستای کَچورُستاق نیز جلوه دیگری به این فضای معنوی بخشیده و در اطراف هم ، قبور مؤمنین و به خاک آرمیدگان را می بینی که هر شب جمعه در انتظار خیرات بازماندگان و همچنین دعا و فاتحه ای از زائرین این امامزاده عظیم الشأن (ع) هستند.
آدرس : اصفهان- اردستان - فاصله 7 کیلومتری شمال اردستان روستای کچورستاق – در مسیر زواره - کاشان
شجره نامه امامزاده ابوالحسن محمد

نسب شریف امامزاده سیدابوالحسن محمد(ع) با هفت واسطه به امام حسن مجتبی (ع) منتهی میشود که از قرار ذیل است:
<< هو السید ابوالحسن محمد بن احمد بن محمد بن احمد بن ابراهیم طباطبا بن اسمعیل الدیباج بن ابراهیم الغمر بن حسن المثنی بن حسن بن على بن ابى طالب علیهم الاف التحیه والثناء >>.
اعقاب و بازماندگان ابو محمد امام حسن بن علی بن ابی طالب علیهم السلام، به دو شاخه منشعب می¬شوند: شاخه اول، بازماندگان زید بن الحسن و شاخه دوم، بازماندگان حسن بن حسن، که به وی حسن مثنی می¬گویند خاندان حسن مثنی هم به پنج شاخه منشعب می¬شوند:
1 - خاندان عبدالله محض.
2 - خاندان ابراهیم غمر.
3 - خاندان حسن مثلث.
4 - خاندان جعفر بن حسن مثلث.
5 - خاندان داود بن حسن مثلث.
خاندان ابراهیم غمر هم سرانجام به سه شعبه منشعب می¬شوند:
اول - آل طباطبا: که ابراهیم بن اسماعیل دیباج پسر ابراهیم غمر باشد.
دوم - آل تج: تج یعنی ابو جعفر محمد بن حسن بن حسن بن اسماعیل دیباج پسر ابراهیم غمر است.
سوم - آل معیه: آنها از اولاد ابو القاسم علی بن حسن بن حسن بن اسماعیل دیباج پسر ابراهیم غمر می¬باشند. معیه زنی از انصار به نام ام علی نامبرده در سابق است که فرزندان وی به نام او شناخته می¬شوند.
آل طباطبا هم به سه شعبه منشعب می¬گردند:
اول - خاندان قاسم رسی پسر طباطبا.
دوم - خاندان حسن بن طباطبا.
سوم - خاندان ابو عبدالله احمد رئیس پسر طباطبا.
خاندان احمد از آل طباطبا هم دو شاخه هستند:
1 - بازماندگان ابو اسماعیل ابراهیم بن احمد.
2 - بازماندگان ابو جعفر محمد بن احمد.
احمد رئيس، پسر ديگر ابراهيم كه جد اعلاي سادات طباطبايي ايران و از اجداد دودمان مدرسي به شمار مي‌رود به ايران راه سپرد و چون چراغي روشني‌افزا آسمان ايران را روشني افزود.
نويسنده عمدة الطالب مي‌نويسد: احمد رئيس فرزند ابراهيم طباطبا دو پسر داشت، نام فرزندان او محمد و ابراهيم بود و از نظر اين نسابه دانشور، تمام بازماندگان احمد رئيس، به ابوالحسن، شاعر اصفهاني يعني محمد بن احمد بن محمد بن احمد باز مي‌گردند.
ابوالحسن شاعر اصفهاني از نياكان دودمان مدرسي و از نوادگان ابراهيم طباطبا است كه با هفت واسطه به امام حسن مجتبي(ع) نسبت به هم مي‌رسانند.
نويسنده«تاريخ اردستان» مي‌نويسد: آنچه از مطالعه سلسله انساب سادات طباطبا معلوم مي‌گردد، سادات طباطبايي اصفهان و اردستان و زواره و نطنز و نايين و كاشان و يزد و قم و بروجرد و قهپايه و آذربايجان و خلاصه تمام شهرهاي ايران از احفاد احمد بن ابراهيم طباطبا ملقب به رئيس و مكنا به ابوالعباد، كه در اصفهان متولد گرديده محسوب مي‌شوند.
از آنجا كه شهرهاي زواره و اردستان در سده‌هاي نخست اسلامي موقعيت ويژه و آباداني داشته، اندك اندك سادات طباطبايي ساكن اصفهان كه از نسل طاهر بن علي نواده ابوالحسن شاعر اصفهاني بودند بدان جا روي مي‌آورند و آنجا را براي سكونت انتخاب مي‌كنند.
عامل مهم ديگري كه سادات طباطبايي از نسل طاهر را بدان سوي راهنمون كرد موقوفاتي بود كه حاكم عالم دوست و متمكن اصفهان(احمد بن محمد بن رستم قرشي) براي آنان در زواره در نظر گرفته بود. در اينجا ذكر حكايتي از حاكم اصفهان كه برخي تواريخ از آن گزارش شده‌است خالي از لطف نيست.
حاكم اصفهان كه مردي نابارور بود، نذر مي‌كند كه اگر خداوند فرزندي به او عنايت كند او را با يكي از سادات طباطبا پيوند دهد و از اين‌رو خداوند دختري به نام«فاطمه» بدو عنايت مي‌كند و فاطمه به حباله نكاح شهاب الدين علي درمي‌آيد و ثمره اين ازدواج طاهر است كه با نه واسطه به امام حسن مجتبي(ع) نسبت مي‌رساند.
فرزندان طاهر و فاطمه را سادات زواره‌اي نامند. سادات زواره‌اي در شهر زواره كه به خاطر مركزيت آن براي سادات به«مدينة السادات» نيز معروف شده‌بود و تا اوايل قرن هفتم هجري به آسودگي، امنيت و آرامش مي‌زيستند. اما اين آسايش ديري نپاييد و آن روشن‌انديشان كه كوهي از دشواري را پشت سر نهاده‌بودند ديگربار مصيبتي سهمگين را پيش رو داشتند. چرا كه اين شهر چون ديگر شهرهاي ايران در اثر حمله مغول در اوايل قرن هفتم رو به ويراني نهاد و به ناچار ساكنان آن در اطراف زواره و نايين پراكنده شدند، هم‌چنين حمله افاغنه از عوامل اساسي ديگري بود كه سادات آن ديار را به ديگر شهرهاي ايران كوچ داد، ازجمله شهر يزد.(1)
(1) اقتباس از نسل نور نوشته محقق دانشمند حضرت حجت الاسلام و المسلمين حاج سيد محمد كاظم مدرسي (مد ظله العالي)
- عمدة الطالب، ص 174.

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماکن مذهبی اصفهان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
پاسخ سريع:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow
                 افزودن امضاء به مطلب ارسالي (امضاء كاربر در بخش ويرايش مشخصات كاربر قابل تغيير است .)


 

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران