روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - بنگدانه

بنگدانه

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> گیاهان دارویی

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: جمعه، 25 شهريور ماه ، 1390 20:42:27    موضوع مطلب: بنگدانه پاسخ همراه با اعلان

بنگدانه

نام محلی : TATULE نام علمی : HYOSCY AMUS MIGER گیاهی است علفی ، دو ساله ، دارای ساقه استوانه ای شکل ، خمیده در ناحیه رأس و به ارتفاع شصت تا هشتاد سانتیمتر که در کنار جاده ها ، ویرانه ها ، قبرستانها و نواحی بایر غالب نقاط اروپا مانند یوگوسلاوی ، منطقه مدیترانه و نقاط مرکزی و غربی آسیا مانند ایران و شمال افریقا می روید .این گیاه ، ریشه ای راست و دراز و نسبتاٌ ضخیم دارد . برگهای آن متناوب ، مثلث شکل ، نوک تیز و در قسمت انتهایی ساقه معمولاً فاقد دمبرگ می باشد ، رنگ برگ های آن سبز مایل به سفید است و به مجرد دست زدن به انگشتان می چسبد . گل های آن در فاصله ماههای اردیبهشت و خرداد ظاهر می شود ، رنگ زرد روشن دارد و شبکه ای از خطوط ظریف به رنگ ارغوانی نیز آنها را زینت می دهد . میوه آن پوشینه و دارای ظاهری شبیه دیگ دهانه دار و محتوی چهار صد تا پانصد دانه کوچک است .قسمت مورد استفاده این گیاه برگ و دانه آن است . برگ های این گیاه را معمولاً در زمانی که ظاهر می گردد می چینند و به سرعت خشک می کنند . دانه این گیاه را باید پس از رسیدن کامل میوه ، جمع آوری کرد . اندازه این دانه ها یک میلیمتر است . پوسته ای مشبک به رنگ قهوه ای روشن یا خاکستری غبار آلود نیز آن را از خارج می پوشاند . باید توجه داشت که این گیاه سمی و سم آن نیز از بسیاری جهات شبیه بلادون می باشد با این تفاوت که کمتر کسی از آن مسموم می شود ، زیرا اولاً میوه آن درون کاسه ای با دندانه های نوک تیز جای دارد و کمتر کسی به آن نزدیک می شود ، ثانیاً برگ و اعضای گیاه چسبنده است و بوی بد دارد که خود باعث می گردد همواره از آن دوری کنند . ثالثاً اگر برگ تازه آن به اشتباه با برگ خوراکی گیا هان مختلف مخلوط گردد ، ضمن پخته شدن مقداری از سم آن کاسته می شود .

خواص درما نی

بنگدانه اثر ضد تشنج ، آرام کننده درد ، مخدر ، باز کننده مردمک چشم و خواب آور دارد و چون در عین حال آرام کننده و خواب آور است از آن در مواردی که نتوان تریاک تجویز کرد و همچنین در معالجه بیماری ها ی که منشاء عصبی و اختلالات دماغی دارند استفاده می گردد . در بیماری های دستگاه تنفسی مانند سرفه های تشنجی ، سیاه سرفه ، سل ، برونشیت های مزمن ، درد های عصبی مخصوصاً مربوط به عصب تری ژومو ، درد مفاصل ، روماتیسم ، نقرس ، احساس چنگ زدگی در معده ، قولنج ها ، درد های منشاء ورم روده ، آنژین دوپواترین ، تحریکات مغزی ، هیستری ، صرع ، بیماریهای دماغی همراه با هیجانات ، بی خوابی و به علت دارا بودن هیوسین نسبتاً زیاد در بیماریهای رعشه از آن استفاده می شود .از برگ بنگدانه در رفع دردهای عصبی ( اعصاب سطحی ) به صورت ضماد یا بخور و یا مالیدن روغن دانه یا پماد می توان نتیجه فوری گرفت . سردردهای عصبی و میگرن ، با گذاشتن برگ له شده بنگدانه در محل درد ، فوراً تسکین می یابد .

صور دارویی

برگ های بنگدانه به صورت گرد و به مقدار ده درصد تا پنجاه درصد گرم ( حداکثر مصرف آن بیست درصد گرم در یک دفعه و شصت درصد گرم در بیست و چهار ساعت ) عصاره الکل به مقدار پنج درصد تا ده درصد گرم به صورت حب و تنطور الکلی 10/1به مقدار پنجاه درصد تا سه گرم در بیست و چهار ساعت برای اشخاص بالغ ، ولی سه قطره بر حسب هر یک سال از سنین عمر در کودکان مصرف می شود . حداکثر مصرف این تنطور یک گرم برای یکبار و چهار گرم در بیست و چهار ساعت برای اشخاص بالغ است .یکی از موارد موثر بنگدانه هیوسین یا اسکوپولامین، الکا لوئیدی است بسیارسمی که در عده ای از گیاهان تیره سیب زمینی یافته میشودهیوسین دارای خاصیت آرام کننده سلسله اعصاب با اثر بسیار قوی است و از آن برای تسکین ناراحتی های عصبی ، فلج های هیجان انگیز ، رفع لرزشهای زمان کهولت و رفع تحریکات شدید دیوانگان استفاده می شود . ضمناً خواب آور است و می توان با به کار بردن آن اثر مرفین را تقویت کرده ، موجب خواب راحت ده ساعته بیمار شد .هیوسین یا اسکوپولامین اثر بی حس کننده عمومی نیز دارد و می توان در جراحی ها دو ساعت قبل از بیهوش کردن با کلروفرم از آنرا به بیمار تزریق کرد .

نسخه برای رفع سرفه :

عصاره بنگدانه پنج درصد گرم

عصاره تریاک دو درصد گرم

برای یک حب و به تعداد یک تا چهار حب در روز

نسخه برای رفع ناراحتی های روماتیسم :

عصاره بنگدانه پنج گرم

لدانم دوسیدانهام ده گرم

روغن بنگدانه صد گرم

برای مالیدن روی عضو برای رفع درد و ناراحتی های روماتیسم .

نسخه برای رفع دردهای عصبی :

عصاره بنگدانه پنج درصد گرم

عصاره والرین ده درصد گرم

برومیدرات کینین ده درصد گرم

برای یک حب و به تعداد دو تا چهار حب در روز .

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> گیاهان دارویی

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
پاسخ سريع:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow
                 افزودن امضاء به مطلب ارسالي (امضاء كاربر در بخش ويرايش مشخصات كاربر قابل تغيير است .)


 

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران