روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - قلعه تاریخی هوره - شهركرد

قلعه تاریخی هوره - شهركرد

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماكن سياحتي چهارمحال و بختياري

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: يكشنبه، 3 ارديبهشت ماه ، 1391 21:48:10    موضوع مطلب: قلعه تاریخی هوره - شهركرد پاسخ همراه با اعلان

قلعه تاریخی هوره - شهركرد


خبرگزاری مهر: قلعه تاریخی 700 ساله هوره به علت بی توجهی مسئولان مربوطه استان چهارمحال و بختیاری در حال ویرانی است. به گزارش خبرنگار مهر، قلعه تاریخی 700 ساله روستای هوره یکی از قلعه های تاریخی چهارمحال و بختیاری است که قرار گرفتن آن در منطقه بالای رودخانه زاینده رود و مشرف بودن به پل تاریخی هوره و درختان سر به فلک کشیده این منطقه اهمیت ویژه این قلعه را چندین برابر کرده است.
این قلعه درکنار روستای هوره ودر حاشیه زاینده رود قرار دارد واین جاذبه دیدنی به لحاظ قرارگرفتن درکنار رودخانه خروشان زاینده رود و وجود درختان سربه فلک کشیده به یکی از جاذبه های طبیعی استان تبدیل شده است.
قدمت این قلعه به بیش از700 سال پیش برمی گردد و از دوره صفوی است وگفته می شود این قلعه دردوره صفوی برای اخذ مالیات از مسافرین وکاروانها استفاده می شده است.
اما این گنجینه بزرگ که می توانسته در جهت جذب توریسم و درآمدزایی این روستا موثر واقع شود به علت بی توجهی مسئولان مربوطه استان چهارمحال وبختیاری هم اکنون در حال محو شدن است.
قلعه هوره یکی از بناهای تاریخی عهد صفوی دراستان چهار محال و بختیاری است و بیانگر تاریخ در این روستاست، در حال حاضر فقط دو برج از هفت برج آن باقی مانده و در آینده نزدیک با ادامه روند بی توجهی ها دیگر نه از قلعه و نه از تاریخ در این روستا چیزی دیگر باقی نخواهد ماند.
مسئولان گردشگری این استان با مرمت این قلعه می تواند روستای هوره را به لحاظ گردشگری با توجه به پتانسیلهای و استعدادهای دیگر همچون رودخانه، چمنزار، درختان سر به فلک کشیده، پل تاریخی هفت دهنه ای هوره و .... همتراز روستای گردشگری کشور همچون ماسوله قرار دهند.
نزدیک بودن به استان اصفهان پایتخت فرهنگی کشور و مرکز جذب توریسم از ویژگیهای دیگر این روستاست واگر زیر ساختهای گردشگری در این روستا لحاظ شود روستای مذکور به گفته کارشناسان گردشگری می تواند در ایران به یکی از روستاهای معروف کشور تبدیل شود و جذب توریسم در این روستا و منطقه افزایش پیدا کند و بیکاری مردم این روستاها را نیز از بین ببرد.
قرار گرفتن قلعه در بلندی و بالای رودخانه خود مبلغ این روستا است و با بازسازی این قلعه می توان گرشگران زیادی را که از استان اصفهان را به سمت قلعه و این روستا کشاند.
دهیار روستای هوره در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: قلعه و پل هوره از آثار تاریخی وبا ارزش استان چهار محال وبختیاری هستند.
علی اصغردرخشان با بیان اینکه این قلعه درموقعیت استراتژیکی قراردارد که مشرف به رودخانه وباچشم اندازی بکراست، افزود: از کنار قلعه می توان به رودخانه خروشان زاینده رود مسلط بود و از دور به تماشای درختها و منظره سرسبز زاینده رودچشم دوخت.
وی اذعان داشت: از این منطقه می توان پل هوره را نیز تماشاکرد و از جاذبه های طبیعی لذت برد.
وی تصریح کرد: با اینکه قلعه یکی ازآثارتاریخی با ارزش و با قدمت زیاد است که قدمت آن به بیش از700سال می رسد با وجود درخواستهای زیادی که ازسوی دهیاری به سازمان میراث فرهنگی شده این سازمان متاسفانه اقدامی برای جلوگیری تخریب این آثارباستانی نکرده است.
درخشان افزود: از این قلعه چند دیوار و دو برج در حال تخریب باقی مانده و در صورتیکه به آنها رسیدگی نشود و سازمان میراث فرهنگی اعتبار لازم را جهت بازسازی به این قلعه اختصاص ندهند حتما در آینده نه چندان دورچیزی از این قلعه در حال تخریب باقی نخواهد ماند.
یکی دیگر از اهالی روستا در گفتگو با خبرنگار مهر بیان داشت: مردم این روستا بسیار ناراحت هستند از اینکه میراث فرهنگیشان در حال نابودی است و از مسئولان کشوری درخواست دارند که با مرمت این اثر تاریخی به بقای تاریخ در این روستا، افزایش اشتغال و درآمدزایی این روستا کمک کنند.
وی تصریح کرد: درخواستهای مکرری نیز از سوی شورای اسلامی روستای هوره به سازمان میراث فرهنگی شده که تاکنون میراث اقدامی دراین خصوص انجام نداده است.
یکی دیگر از اهالی روستای هوره در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در زمان قدیم چون دزدان وسارقان زیاد بودند برای دفاع از روستا این قلعه در بیرون روستا ساخته شده که این قلعه دارای هفت برج وچندین نگهبان بوده است که از روستا محافظت می کرد اما از آن هفت برج تنها دوبرج درحال تخریب باقی مانده و سازمان میراث فرهنگی اقدامی دراین زمینه نکرده است.
بخشدار سامان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر قدمت این قلعه را افزون بر 700 سال عنوان کرد وافزود: به علت بی توجهی مسئولان فرهنگی استان این قلعه هم اکنون درحال تخریب است.
اصغر مظفری بیان داشت: وجود چشم اندازهای زیبا وطبیعت منحصربه فرد منطقه یکی از عوامل مهم جذب گردشگری درمنطقه است، قلعه تاریخی هوره مشرف به رودخانه دارای هفت برج قدیمی بوده که به علت بی توجهی پنج برج به صورت کلی تخریب ودو برج دیگر درحال ویرانی است.
وی اذعان داشت: قلعه نیز همانند پل هوره یکی ازکم نظیرترین ابنیه های تاریخی دراستان چهارمحال وبختیاری است که از آغاز امسال تاکنون افزون بر500 هزار نفراز پل دیدن کرده اند.
وی تصریح کرد: میراث فرهنگی با توجه به این آثار باعث جذب گردشگران فراوان در این منطقه می شود.

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماكن سياحتي چهارمحال و بختياري

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران