روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - شلغم و خواص دارویی آن

شلغم و خواص دارویی آن

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> گیاهان دارویی

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

Mehdi
مدیر سایت
مدیر سایت

وضعيت: آفلاين
29 اسفند ماه ، 1389
تعداد ارسالها: 18
امتياز: 569400
تشکر کرده: 0
تشکر شده 1 بار در 1 پست


ارسالارسال شده در: شنبه، 9 ارديبهشت ماه ، 1391 10:14:27    موضوع مطلب: شلغم و خواص دارویی آن پاسخ همراه با اعلان

خواص شلغم در درمان بیماریها
با توجه به شروع شدن فصل سرما و لزوم دانستن اینکه استفاده از چه گیاهان برای جلوگیری از ابتلا به سرما خوردگی و یا در صورت ابتلا به این قبیل بیماریها مصرف آنها مفید می باشد از بخش گیاهان دارویی میوه جات و خوراکیهایی را به شما معرفی خواهیم کرد که هم با خواص آنها بیشتر آشنا شوید و هم از خواص اعجاب انگیز آنها استفاده کافی را برده و سلامتی را با مصرف گیاهان دارویی از آن خود نمایید.
در ضمن برای اطلاعای بیشتر درباره داروهای گیاهی و گیاهان دارویی می توانید به بخش های مربوطه مراجعه نمایید و ما را با نظرات سازنده خود راهنمایی نمایید.
در این مقاله شما را با شلغم بیشتر آشنا خواهیم کرد.
شلغم TURNIP
نام علمی Brassica Napus
گياه شناسي
شلغم گياهي است با برگهاي ناصاف و بريدگيهاي زياد به رنگ سبز و سفيد . ريشه آن غده اي و به شكل هاي گرد و يا دراز به رنگ سفيد با لكه هاي بنفش مي باشد .
ميوه شلغم مانند غلافي باریك و دراز است كه در آن چند دانه سياه وجود دارد . شلغم در هواي سرد بسيار خوب رشد مي كند و شايد علت آن باشد كه براي درمان بيماريهايي كه در فصل سرما زياد است و بيماريهاي تنفسي بكار مي رود .
خواص داروئي:
شلغم از نظر طب قديم ايران گرم و تر است
خواص شلغم آنقدر زياد است كه مي توان گفت اين گياه براي هر دردي درمان است و اگر مردم مي دانستند كه اين گياه چقدر فايده درد تمام باغچه هاي خانه خود را شلغم ميكاشتند و هر روزه از آن استفاده مي كردند .
1)شلغم مقوي است
2)شلغم اشتها آور است
3)شلغم ضعف جنسي را درمان كرده و اسپرم را زياد مي كند
4)شلغم سرفه را تسكين مي دهد
5)ترشي شلغم بهترين نوع ترشي است زيرا مقوي معده و روده ها و اشتها آور است
6)آب شلغم قند خون را پائين مي آورد
7)تخم شلغم را اگر سرخ كرده و بخوريد براي ضعف جنسي موثر است
Coolاگر گلو درد داريد آب پخته شلغم را قرقره كنيد
9)خوردن آب شلغم درمان كننده جوش صورت است
10)آنهايي كه حافظه ضعيف دارند حتما بايد شربت بخورند زيرا ثابت شده است كه شلغم حافظه را تقويت مي كند
11)شلغم شب كوري را درمان مي كند
12)شلغم بعلت داشتن ويتامين B1 علاج كم خوني است
13)شلغم براي رشد و نمو استخوانها مفيد است بنابراين زنان باردار وشیرده حتما بايد از آن استفاده كنند .
14)زن حامله اي كه در مدت بارداري شلغم خورده باشد بچه اش زودتر رشد كرده ، زودتر حرف مي زند و حتي زودتر راه مي افتد و در مقابل امراض مقاومت بيشتري خواهد داشت .
15)آنهايي كه غده تيروئيدشان كم ترشح مي كند بايد حتما شلغم بخورند زيرا شلغم بعلت داتشن يد فراوان ترشحات غده تيروئيد را تنظيم مي كند .
16)شلغم مهمترين گياه ضد سرطان است و حتي گسترش سرطان را متوقف مي كند .
17)شلغم درمان بسياري از بيماريهاي پوستي است
1Coolشلغم پخته بهترين دارو براي برونشيت است
و بالاخره سعي كنيد كه در فصل زمستان براي پيشگيري از سرماخوردگي و بيماريهاي تنفسي اقلا چند بار در هفته شلغم بخوريد شلغم پخته بهترين صبحانه است . بدن را تميز كرده و مواد سمي را ازبدن خارج مي سازد .همانطور که در بالا گفته شد آب شلغم خام خواص بيشتري از شلغم پخته دارد بشرطي كه معده شما را ناراحت نكند .
خواص شلغم از نظر احادیث :
هیچکس نیست مگر آنکه رگی از جذام در او است و شلغم آنرا ذوب میکند و روایت شده که آن را در فصلش بخورید که هر دردی را از شما میبرد
21- تخم شلغم از نظر تمام خواص و اعمال ، از شلغم مفيدترو قوي تر است. شيوه و مقدار مصرف آن نيز به اين گونه است که در هر دقيقه حدود6 گرم آن را همراه با عسل يا شربت، براي معالجه امراض ياد شده مي خورند.
22- مصرف شلغم در درمان کم خوني ، تجويز شده است ، زيرا در افزايش گلبول هاي قرمز خون ، بسيار موثر است.
23- براي معالجه سرما خوردگي ، ورم لوزه ها و آنژين شديد و گلو درد مي توان از شربت شلغم استفاده کرد.
24- شربت شلغم براي معالجه سياه سرفه بچه ها مفيد است و مصرف اين شربت هيچ ضرري براي بچه ها ندارد.
25-شلغم داراي ارسنيک و روبيديم است. اين دو عنصر با کمک گوگرد در جلوگيري از مرض جذام نقش مهمي دارند.
شربت شلغم
روش تهيه شربت شلغم به اين ترتيب است که : ابتدا وسط يک شلغم را خالي مي کنند و در آن کمي شکر مي ريزند . پس از مدتي آب در آن جمع مي شود . آب را با قاشق برداشته و مصرف مي کنند.هشدار : کساني که از نظر هضم غذا يا معده دچار اشکال هستند و يا روده هاي ظريفي دارند ، بايد از مصرف شلغم خودداري کنند .
فوايد دارويي
علاوه بر ضد سرطان بودن اين گياه در درمان تنگي نفس نيز کاربرد دارد. شلغم درد مفاصل و دردهاي معضلي ناشي از نقرس را تسکين مي دهد. شلغم يا شلم ريشه متورم گياهي از تيره شب بو است، شلغم داراي آب، پروتئين، کلسيم، فسفر، آهن، تيوسيانات، يد، گوگرد و ويتامين هاي A و B و C است. شلغم اشتها آور، ملين مزاج است و ترشي شلغم تقويت کننده دستگاه گوارش و هضم کننده غذا است، شلغم پخته ، نرم کننده سينه و درمان کننده تنگي نفس، سرفه، سياه سرفه، برونشيت و ديگر اختلالات تنفسي است. شلغم کليه ها را تقويت مي کند و دفع کننده سنگ مثانه و درمان کننده ناراحتي هاي مجاري ادرار است. همچنين شلغم درد مفاصل و دردهاي مفصلي ناشي از نقرس را تسکين مي دهد. خلاصه آنکه شلغم گياهي مفيد و دارويي موثر در درمان اختلالات تنفسي، کليوي، پوستي، گوارشي وناراحتي هاي مفاصل است. شغلم از گسترش بيماري جذام جلوگيري نمود و اين بيماري را درمان مي کند، اين درحالي است که شلغم در درمان کم خوني، عفونت هاي دهان و گلو بسيار موثر است، آب شلغم درمان کننده مرض قند بوده و سرشار از انسولين است.
خواص داروئي:
شلغم از نظر طب قديم ايران گرم و تر است ، خواص شلغم آنقدر زياد است که مي توان گفت اين گياه براي هر دردي درمان است و اگر مردم مي دانستند که اين گياه چقدر فايده دارد تمام باغچه هاي خانه خود را شلغم مي کاشتند و هر روز از آن استفاده مي کردند. مهمترين خواص شلغم عبارت است از:
1- شلغم مقوي است.
2- شلغم اشتها آور است.
-3 شلغم ضعف جنسي را درمان کرده و اسپرم را زياد مي کند.
4- شلغم سرفه را تسکين مي دهد.
5- ترشي شلغم بهترين نوع ترشي است زيرا مقوي معده و روده ها و اشتها آور است.
6- آب شلغم قند خون را پائين مي آورد.
7- تخم شلغم را اگر سرخ کرده و بخوريد براي ضعف جنسي موثر است.
8- اگر گلو درد داريد آ ب پخته شلغم را قرقره کنيد.
9 -خوردن آب شلغم درمان کننده جوش صورت است.
10- آنهايي که حافظه ضعيف دارند حتما بايد شربت بخورند زيرا ثابت شده است که شلغم حافظه را تقويت مي کند.
11- شلغم شب کوري را درمان مي کند.
12- شلغم بعلت داشتن ويتامينB1 علاج کم خوني است.
13- شلغم براي رشد و نمو استخوانها مفيد است بنابراين زنان باردار وشيرده حتما بايد از آن استفاده کنند.
14- زن حامله اي که در مدت بارداري شلغم خورده باشد بچه اش زودتر رشد کرده ، زودتر حرف مي زند و حتي زودتر راه مي افتد و در مقابل امراض مقاومت بيشتري خواهد داشت.
15- آنهايي که غده تيروئيدشان کم ترشح مي کند بايد حتما شلغم بخورند زيرا شلغم بعلت داشتن يد فراوان ترشحات غده تيروئيد را تنظيم مي کند..
16- شلغم مهمترين گياه ضد سرطان است و حتي گسترش سرطان را متوقف مي کند .
17- شلغم درمان بسياري از بيماريهاي پوستي است.
18- شلغم پخته بهترين دارو براي برونشيت است.
و بالاخره سعي کنيد که در فصل زمستان براي پيشگيري از سرماخوردگي و بيماريهاي تنفسي اقلا چند بار در هفته شلغم بخوريد شلغم پخته بهترين صبحانه است . بدن را تميز کرده و مواد سمي را ازبدن خارج مي سازد . البته آب شلغم خام خواص بيشتري از شلغم پخته دارد به شرطي که معده شما را ناراحت نکند.
مضرات
مضرات خاصي براي آن بيان نشده است .

شلغم خوب داراي سه نشانه است .

1 ـ شلغم بايد سفت و تازه باشد ، بنابراين اگر وسط آن شل بوده و با فشار انگشت فرو برود ، پلاسيده و مانده است و چنانچه پخته و مصرف شود ، در روده ها توليد نفخ مي کند .
2ـ پوست خارجي آن بايد براق و شفاف باشد .
3 ـ شلغم بايد سنگين باشد و وقتي وسط آن را بريديد، درونش را روشن و شفاف ببينيد .
نکات مفيد :

ـ مقداري از شغلم را به صورت خام بخوريد ، پختن شلغم سبب از بين رفتن « گلکوسينوليت » آن مي شود .
ـ شلغم يکي از بقولات بسيار مقوي و مغذي است که به سبب دارا بودن ده درصد مواد قندي و سرشار بودن از املاح مفيدي مانند کلسيم و منيزيم ا زمواد غذايي بسيار با ارزش به حساب مي آيد . شلغم خون ساز است و همانطور که گفتيم ، املاح کليسم و منيزيم و ساير مواد موجود در آن موجب جلوگيري از ابتلا به بيماري هاي خطيري مانند سرطان مي شود .
ـ بايد دانست که از برگ شلغم خواه به صورت پخته يا خام در سوپ يا سالاد يا خوراکهاي ديگر استفاده مي شود . علاوه بر آنکه در برگ شلغم مقدار زيادي کلسيم وجود دارد ، اين گياه حاوي مقادير زيادي آهن و مس هم مي باشد که سبب ازدياد خون و مخصوصا هموگلوبين مي شود . هر اندازه رنگ برگ شلغم تيره تر باشد ، يد بيشتري در آن وجود دارد . همچنين ويتامين «آ» ، « ب » و « ث » که در برگ و ريشه ي آن موجود است ، نقش موثر و مهمي در حفظ تعادل عصبي و تغذيه اي ايفا مي کند .
کاربرد شلغم :

ـ شلغم ، اثر مفيد و موثري در درمان بيماري هاي دستگاه تنفسي دارد . براي اين منظور از آش يا سوپ آن استفاده مي شود . همين طور مي توان عصاره ي آن را به دست آورد . براي اين کار شلغم را با وزن مساوي شکر سرخ در کمي آب ريخته و به ملايمت حرارت مي دهند . طريقه ي ديگر آن است که وسط شلغم بزرگي را خالي کرده ، شکر سرخ را در آن ريخته ، پر مي کنند و مي پزند . شکل سوم آن است که شلغم را به حلقه هاي گرد بريده و پياز را نيز به همين شکل در بياورند . سپس در ظرف گودي ، طبقات شلغم و پياز را بر روي حرارت بگذارند . وقتي گرم شد ، به تدريج شربت آن جدا مي شود . اين شربت براي درمان سرماخوردگي و گلودرد بسيار نافع است و از آن مي توان به عنوان غرغره در هنگام گلودرد استفاده کرد .
ـ براي درمان دمل ، کورک و هر نوع کانون التهابي و تورمي يا چرکي ، ضماد شلغم را روي موضع بگذاريد .
ـ ترب سياه هم تمام خواص شلغم را دارد و حتي در برخي مواقع ، از شلغم غني تر است . بهتر آن است که ترب سياه و شلغم خام را رنده کرده ، به شکل خام ميل کنيد تا از خواص آنها به طور کامل بهره گيريد . مي توان از اين دو همراه با سبزي هاي ديگر به صورت سالاد استفاده نمود .

فوايد شلغم :

1 ـ بر طرف کننده ي سرفه است .
2 -نرم کننده ي سينه ، معده و روده است .
3ـ اشتها را تحريک مي کند .
4 ـ براي معالجه ي سرماخوردگي ، ورم لوزه ها يا آنژين شديد و گلودرد ،شربت شلغم مفيد است .
5 ـ به علت داشتن ويتامين هاي «آ» ، « ب » و « ث » نور چشم و قوه ي بينايي را زياد مي کند .
6 ـ ريشه ي آن ، اثر نرم کنندگي دارد و در رفع سرفه ، سياه سرفه و آسم ، به صورت جوشانده هاي غليظ و مخلوط با عسل ، مورد استفاده قرار مي گيرد .
7 ـ داراي يک ماده ي ضد عفوني قوي است و به همين جهت در درمان سرماخوردگي و بيماري ها ي عفوني تاثير بسيار زيادي دارد .
8 ـ حاوي فسفر ، کلسيم ، آهن و ويتامين هاي « ب » و « ث » است و سبب افزايش نيروي جنسي و تقويت عمومي بدن مي شود .
9 ـ شلغم براي رشد و استحکام استخوان بندي بسيار مفيد است .
10 ـ اگر ريشه هاي نازک و باريک روي شلغم ، خشک و ساييده و با عسل مخلوط شود ، براي سختي ادرار مفيد خواهد بود و بسياري از امراض مجاري ادرار را درمان مي کند .
11 ـ فسفر موجود در شلغم موجب تقويت سلولهاي عصبي مي شود .
12 ـ آب شلغم پخته را مي توان در انواع گلودرد و به خصوص عوارض سرماخوردگي غرغره کرد .
13 ـ اگر شلغم را در ظروف سربسته يا درون خمير بپزيد ، چون آب و اسانس هاي آن خارج نمي شود ، زياد شدن اشتها را به همراه خواهد داشت .
14 ـ آب شلغم به سبب داشتن انسولين گياهي و ويتامين هاي مفيد براي درمان مرض قند و سنگ مثانه مفيد است .
15 ـ براي جلوگيري از ناراحتي هاي پوستي به ويژه جوش صورت ( غرور ) ، شلغم بسيار سودبخش است .
16 ـ شلغم به علت داشتن ويتامين «ث» از رقيق شدن خون جلوگيري مي کند و به دليل وجود همين ويتامين ، مانع از خونريزي مي شود و خستگي را بر طرف مي کند .
17 ـ ريشه هاي نازک شلغم ، ورم طحال و سوزش ادرار را بر طرف مي کند ، بدين منظور بايد ريشه هاي باريک شلغم را تميز شسته و پس از خنک کردن ، بسایيد و همراه با کمي عسل ميل کنيد !
18 ـ ترشي شلغم ، مقوي احشاء ، اشتهاآور و بدون نفخ است .
19 ـ شلغم به سبب داشتن ويتامين «آ» براي تسکين خارش و دردهاي مفصلي ، سرمازدگي ، نقرس و معالجه ي ترک به صورت استعمال خارجي مفيد است ؛ براي اين منظور بايد شلغم را در مقدار کمي آب پخته و به صورت مرهم در محل مورد نظر قرار دهيد .
20 ـ براي التيام بيماري نقرس و درد مفاصل ، يک عدد شلغم را پخته و نرم کنيد و به شکل فرني درآوريد و مانند مرهمي روي مفاصلي که درد مي کند ، بگذاريد .
21 ـ تخم شلغم در تمام خواص و اعمال ، از شلغم مفيدتر و قوي تر بوده و مقدار مصرف آن در هر دقيقه 6/25 گرم است که همراه با عسل يا شربت ، براي معالجه ي امراض ياد شده مي خورند .
22 ـ مصرف شلغم در مورد درمان کم خوني ، تجويز شده است . زيرا در افزايش گويچه ها ( گلبول هاي ) قرمز خون ، بسيار موثر مي باشد .
روش تهيه ي شربت شلغم به اين ترتيب است : ابتدا وسط يک شلغم را خالي مي کنند و در آن کمي شکر مي ريزند . پس از مدتي آب در آن جمع مي شود . آب آن را با قاشق برداشته و مصرف مي نمايند .
24 ـ شربت شلغم به طريقي که گفته شد برا ي معالجه سياه سرفه ي بچه ها مفيد است و مصرف آن هيچ ضرري براي آنها ندارد .
* هشدار : کساني که از حيث هضم غذا يا معد دچار اشکال هستند و يا روده هاي ظريفي دارند ، بايد از مصرف شلغم خودداري نمايند .
* توصيه : اگر مي خواهيد از شلغم در موارد درماني استفاده کنيد ، حتما با پزشک خود مشورت کنيد .


منبع:هنرآشپزی،شماره5

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> گیاهان دارویی

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
پاسخ سريع:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow
                 افزودن امضاء به مطلب ارسالي (امضاء كاربر در بخش ويرايش مشخصات كاربر قابل تغيير است .)


 

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران