روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - معرفی ایل شکاک و طوایف آن

معرفی ایل شکاک و طوایف آن

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اقوام آذربايجان غربي

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: دوشنبه، 15 خرداد ماه ، 1391 11:47:03    موضوع مطلب: معرفی ایل شکاک و طوایف آن پاسخ همراه با اعلان

معرفی ایل شکاک و طوایف آن


از آنجائیکه بیشتر مردم زیندشت از ایل شکاک هستند بهتر است شمارا با این ایل تا حدودی آشنانمایم .البته تعدادی خانوار روستا از ایل جلالی نیز از سالها پیش به این روستا مهاجرت کرده اند که خود من نیز از همین ایل هستم که راجع به ایل بزرگ جلالی نیز صحبت خواهیم کرد . :

ایل شکاک از دو تیره بزرگ تشکیل شده است :

1ـ کارداری

2ـ عبدویی

اما در بین شکاکها دودسته دیگر با آنها زندگی می کنند که در بین تیره های دوگانه شکاکها جای نمی گیرند .ولی با آنها بوده و هستند یکی کرمانج ها و دیگری سادات


تیره کارداری 12 طایفه زیر از ایل شکاک را در برمیگیرد:

1ـ پزاقا کارداری 2ـ کچلی 3ـ مامدی کاردار 4 – بوتی 5 – پاچیک 6 -خدری 7 – خلیفی 8- دلان 9 – فنک 10 – گورک 11 – مقری 12 – نیسانی

مردم این تیره از شکاک ها در منطقه شپیران سلماس ، انزل ارومیه بخش مرکزی ارومیه، صومای و برادوست سکونت دارند. عمر خان شریفی ریاست این تیره را پس از مرگ اسماعیل آقا بر عهده داشت .

تیره عبدوی 9 طایفه را در بر می‌گیرد:

1 – اطمانی 2ـ پزاقا عبدوی 3ـ دِری 4ـ هناره ـ 5 – چرکویی 6 – شکری 7 – مامدی عبدویی 8- نعمتی 9 -ایوری

مردم این تیره نیز در دهستان کردوان و بخش مرکزی سلماس صومای ارومیه شپیران و اطراف شهرهای ارومیه وسلماس ساکن می باشند .

کرمانج ها

منظور از کرمانج در اینجا غیر از اصطلاح کلی است که به لهجه ای بزرگ از زبان کردی اطلاق می شود بلکه منظور بخشی از مردم ایل شکاک که در زمان حکومت های قاجار و پهلوی از خود آب و ملکی نداشتند و روی املاک اربابی کار می کردند گفته می شود .خیلی از آنها نیز صاحب ملک شخصی بوده اند مانند کرمانج های منطقه شپیران سلماس که بیشتر این کرمانج ها در اصل از عشیره پنیانشی می باشند .

سادات که از اولاد پیامبر اسلام (ص ) می باشند در بین شکاک ها زندگی می کنند ودر نزد مردم از احترام خاصی بر خوردار ند محل سکونت عمده آنها در شهرستان سلماس ( برقزن ، شنتال ها ، حاجی جفان ، سید آوا ، تمر آوا ، دراب ، خورخورا ، کوزه رش ، ودر صومای برادوست ( خرگوش ، کورانه ، زنگه کان ، سوره بان ، شیخان ، حصار و مافران ) می باشد .

در زیندشت مردم طوایف مختلف همچون دلان ، فنک ، خلوفی ، عبدوئی ، شمسکی، و از ایل جلالی (قلی کانلو و بلخکانلو ) و چندین طایفه دیگر نیز زندگی می کنند .هر یک از طایفه های ایل شکاک یک سرپرست دارد. سرپرستی تیره عبدوی در گذشته با اسمعیل آقا (سمکو ) بود که در ضمن ریاست ایل را نیز به عهده داشت . سرپرستی تیره کاردار نیز تا چند سال پیش با عمرخان شریفی بود .سرپرستی در ایل شکاک موروثی است و از پدر به پسر ارشد می رسد اگر پسری پس از مرگ پدر صلاحیت و شایستگی سرپرستی ایل را نداشته باشد و بزرگان و ریش‌سفیدان یکی از پسران سرپرست در گذشته را (در صورتی که پسران او متعهد و بالغ باشند) که لیاقت بزرگی و سروری دارد بر می‌گزینند. در غیر این صورت یکی از مردان کاردان و لایق ایل را انتخاب می کردند . درحدود پایان قرن نوزدهم لااقل سه رئیس برای بدست گرفتن ریاست کلی شکاکهارقابت می کردند احتمالا قوی ترین آنها علی آقا عبدوئی ، پسران و نوه هایش بوده است . (مشهور ترین آنها جعفر آقا و سمکوی معروف میباشند )رئیس دوم عمر آقا مامدی که طایفه مامدی را رهبری میکرد و سومی مصطفی آقا بوده است او از تیره کاردار بوده است . در هر حال در طول آن سالها تغییر و تبدیل بسیاری در سطح روئسا وجود داشت .

با تشکر از برادر ارجمندم جناب آقای شکاک زاده که در تکمیل شدن مطالب فوق تذکراتی داده بود .ومن آنها را اصلاح کردم باز هم مشتاقم دوستان برای کامل شدن مطالب یاری و مساعدت فرمایند. ضمنا عمرآقای مامدی با عمرخان شریفی فرق می کند .

————————————————

ایل شکاک (شه‌کاک) به‌دلیل گستردگى خود یکى از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین ایلات استان به‌شمار مى‌رود. تعداد جمعیت متمرکز در این ایل بر اساس تخمین عشایر بالغ بر ۸۰،۰۰۰ نفر مى‌باشد. این ایل با ایل میلان نقطهٔ مشترک خویشاوندى دارد و از تبار آنان به حساب مى‌آید. عشایر ایل شکاک عموماً در مناطق چهریق، شیپران، شینتال، گردیان، کره‌سنی، صوماى برادوست، دول، مرحمت‌آباد، شهر ویران آذربایجان غربى و بناجوى مراغه پراکنده هستند قسمت کثیرى از آنان از طریق اقتصاد شبانى امرار معاش مى‌نمودند.

به نقل از: که سکه سور

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اقوام آذربايجان غربي

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران