روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - حوزه علمیه دروار - دامغان

حوزه علمیه دروار - دامغان

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماکن مذهبی سمنان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: سه شنبه، 17 بهمن ماه ، 1391 23:29:31    موضوع مطلب: حوزه علمیه دروار - دامغان پاسخ همراه با اعلان

حوزه علمیه دروار - دامغان

در منطقه با صفا، خوش آب و هوا و کوهستانی ” دروار” در عصر صفویان و مقارن فرمانروایی ” شاه سلطان حسین اول صفوی ” و سال ۱۱۰۶هجری قمری نهادی آموزشی به نام ” حوزۀ علمیه دروار ” تأسیس شد که بنیان گذار و واقف آن شخصی به نام ” امیر علی اصغر الحسینی درواری ” بوده است .براساس وقف نامه ای که در اداره اوقاف ” دامغان ” موجود می باشد این نهاد آموزشی دارای موقوفاتی بوده که تماماً به طلاب و دانشجویانی که در این حوزه علمیه قصد ادامه تحصیل را داشته اند اختصاص داشته است . آنگونه که از متن وقف نامه بر می آید تولیت این حوزه در آغاز با خود واقف بوده و سپس تولیت مدرسه بعد از مرگ واقف به فرزندان او خواهد رسید و واقف یاد آور شده است چنانچه نسلی از احفاد ما منقرض گردد تولیت این حوزه به عهده علماء ” دروار ” خواهد بود . چون در دوران ” صفویان ” تشکیلات اوقاف به مانند امروزه وجود نداشته است وقف نامه مذکور از نسلی به نسلی دیگر انتقال پیدا کرده و با تأسیس وزارت ” معارف و صنایع مستظزفه ” به سال ۱۲۸۹ ( هجری شمسی ) تحویل اداره معارف و اوقاف شهرستان ” دامغان ” گردیده است .

لازم به ذکر است هرچه از دوره ” مغول ” تا پایان دوره ” قاجاریه ” به جلو می آییم متون تاریخی و نسخه های خطی و وقفنامه ها به لحاظ ممزوج شدن واژگان مغولی، ترکی، عربی و فارسی از دشواری بسیار زیادی برخوردار هستند ، و وقفنامه حوزه علمیه ” دروار ” نیز اینگونه است. کسانی که از اهالی ” دامغان ” و مردم ” دروار ” نسبت به مفاد و محتوای وقف نامه به سال ۱۱۰۶ ( هجری قمری ) شهادت داده اند و آن را تأیید و مهر زده اند عبارتند از : ” محمد علی صحی ” ، ” محمد ترشیزی ” ، ” فرامرز درواری ” ، ” محمد قاسم نجار ” ، ” خواجه شهاب دامغانی ” ، ” حسین الحسینی الدرواری ” و ” سلطان مراد حداد درواری ” بوده اند .

موقوفات حوزه علمیه دروار به شرح زیر قابل ذکر است :

۱- مزرعه ” کدوان ” – ۳ دانگ در جنب رباط ؛

۲- مزرعه “خرم آباد ” – ۳ دانگ به شراکت آقای محمد قاسم نجار؛

۳- مزرعه ” کهو ” – ۳ دانگ به شراکت آقای حاج میر شمس ؛

۴- مزرعه ” گشتی ذاب ” که مشهور به ” جعفر آباد ” در منطقه گیو تنگه ( تماماً ) ؛

۵- مزرعه ” تهو” – ۶ دانگ ما بین ” آب شرق ” و مزرعه ” ماهان ” ؛

۶- مزرعه ” مهر آباد ” – ۳ دانگ در مجاورت ” سرخ رباط ” در سمت جنوبی رودخانه ” دریان ” ؛

۷- باغ ” دراز خان ” در قریه ” صح ” – ۶ دانگ ؛

۸- باغ ” نوستوج ” واقع در قریه ” دروار ” ۶ دانگ ؛

۹- باغ مشهور به ” رودبار” ۲ در بند واقع شده در سمت غربی مسجد دروار ؛

۱۰- باغ ” علاء الدین آباد ” یک دربند در قسمت غربی باغ ” سلطان مراد ” ؛

۱۱- باغ ” تلو ” یک دربند ؛

۱۲- طاحونه ( واژه ای عربی است به معنای آسیاب ) معروف به ” عبادالدین ” یک حجره که در قسمت جنوبی معصوم زاده ( واجب التعظیم شاه شمس الدین ) قرار داشته است.
ضمناً مکانهای فوق الذکر با گذشت چند قرن دستخوش تغییرات اساسی گشته و ذکر اماکن فوق از جهت جغرافیایی تاریخی برای پژوهشگران محلی مفید و ارزشمند خواهد بود و برای ما این مطلب را روشن می سازند که به دوران صفویه چه اماکن و روستاهایی وجود داشته اند که امروزه هیچ اثری از آنها باقی نمانده است .

طلاب این مدرسه علمیه را ظاهراً بیشتر کسانی تشکیل می دادند که از روستاهای ” دهخدا ” ، ” تویه ” ، ” دروار” ، ” صح ” به این مرکز علمی و آموزشی می آمدند .از دیر باز تا به امروز مردمان منطقه ” تویه دروار ” طالب علم و دانش بوده اند به طوریکه امروزه بیشترین آمار تحصیل کرده ها و متخصصین مختلف در سطوح عالیه آموزش عالی از این ناحیه برخاسته اند و در گوشه و کنار” ایران ” از مقامات و صاحب منصبان هستند .

مردمان ناحیه ” تویه دروار” از شیفته گان ” اهل بیت ” و ” ائمه معصومین ” علیهم السلام هستند و مردمانی با فرهنگ و متدین و با تقوی و خدمت گزارانی صدیق و از هوش فراوان برخوردار می باشند.

علماء و دانشمندان زیادی از این حوزه علمیه فارغ التحصیل شده اند که از آن جمله می توان به آقایان “ملا محمد کاظم ملک جعفریان – عمو آخوند ” ،” شیخ علی اکبر وحید دامغانی ” ، ” حاج شیخ علی رضا وفائی نژاد ” ، ” حاج شیخ غلامحسین افضلی ” و ” حاج شیخ علی اصغر کلانتری ” اشاره کرد.

آقای ” وحید دامغانی ” که از پژوهشگران و محققین برجسته کشور به شمار می آید و سال های متمادی در سازمان حج و اوقاف کشور مسئولیت پژوهشی این سازمان را بر عهده داشته و اینک در ” تهران ” سرگرم تألیفات و تحقیقات در دایره علوم انسانی هستند برای نگارنده این چنین نقل می کرد : ” از مدرسان و بنیانگذاران این حوزه علمیه ما شخصی بنام ” کاووس ” باید یاد کرد که در این حوزه علمیه کرسی درس و بحث و مناظره داشته است و مدتی مدیریت حوزه علمیه ” دروار” با آقای ” شیخ علی اکبر وحید دامغانی ” بوده است ” .

حوزه علمیه ” دروار” هم اکنون فعالیت علمی ندارد ولی آثار این نهاد آموزشی و ساختمان قدیمی آن پا برجاست به طوری که آقای ” وحید دامغانی ” نقل می کردند چون این حوزه علمیه در چند سال اخیر تعطیل گشته موقوفات آن به یکی از تکایای ( حسینیه های شهرستان) دامغان انتقال داده شده است. (برگرفته از وب سایت تاریخانه)

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اماکن مذهبی سمنان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران