روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - بوجاری

بوجاری

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> صنایع و مشاغل روستایی فارس

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: جمعه، 29 شهريور ماه ، 1392 20:09:11    موضوع مطلب: بوجاری پاسخ همراه با اعلان

بوجاری

بُوجار[1]: شخصی بود که در قدیم مسوول پالایش و تمیز سازی نهایی دانه های غلات و حبوبات ، پس از خرمن کوبی و باد اوسین[2] بود. به هنگام باد اوسین و خرمن کوبی، برخی از کاه و کلش ها که سنگین تر بودند و باد نیروی جداسازی آنها را نداشت به همراه سنگ و کلوخ های ریزتر در میان دانه های محصول باقی می ماند که به منظور پالایش نهایی محصول از این گونه زواید، آن را به بوجار می سپردند و بوجار به کمک الک ها و غربیل هایی که داشت این کار را انجام می داد.

هر غربیل با سوراخ هایی متناسب با دانه ی غله یا حبوبات ساخته می شد و مورد استفاده قرار می گرفت؛ مثلا غربیل بوجاری برنج با لوبیا – بدلیل تفاوت اندازه ی دانه های دو محصول - تفاوت داشت.

بوجار چنان دانه های محصول را در غربیل می چرخاند تا ریگ و کلوخ ها ی ریز به گوشه ای کشانده شوند و یا از سوراخ های غربیل فرو افتند. نهایتا بوجار با مهارتی مخصوص – که در طی سالیان زیاد بدست آورده بود – دانه ها را به هوا پرتاب می کرد تا جریان باد کاه و کلش های احتمالی باقیمانده را جدا سازد. دانه ها پس از پرتاب شدن به هوا، دوباره به غربیل باز می گشتند و پالایش می شدند. اکنون بوجار دانه ها ی پالایش شده را در گونی یا تاچه[3] میریخت و صاحب محصول هم می آمد و دانه های تمیز شده را به خانه منتقل می کرد و در خمره ها و ظرف های مخصوص نگهداری غلات و حبوبات نگاهداری می کرد.به مجموعه ی عملیات پالایش و جداسازی کاه و کلش و زواید از دانه های محصول، بوجاری[4] می گفتند.

[1] bowjāār

[2] Bāād – owsēn: اوسین، چنگگ مخصوص جمع آوری یا جابجایی علوفه و کاه و کلش کشاورزان است که سه یا چهار شاخه و دارای دسته ی بلندی همچون بیل است. هنگام خرمن کوبی که کشاورزان خوشه های گندم، جو و ... را به کمک چارپایان می کوبیدند، برای جداسازی نهایی دانه از کاه و کلش، می بایست منتظر وزش باد شوند تا به کمک « اوسین» کاه و کلش های آمیخته با دانه غلات، حبوبات و ... را در مسیر جریان باد به هوا پرتاب کنند؛ تا دانه ها به سمتی بریزد و کاه و کلش به سمتی دیگر. به این عملیات در خرمن کوبی، « باد – اوسین» می گفتند.

[3] tāčče

[4] Bowjār- ē

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> صنایع و مشاغل روستایی فارس

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران