تبلیغات
شرکت زرین بافت کاشان

سایتها و وبلاگهای روستایی
  

دعای فرج

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

پیغام کوتاه

فقط کاربران عضو سايت ميتوانند پيغام کوتاه ارسال نمايند لطفا وارد سيستم شويد يا اينکه عضو شويد.

معرفی روستای جولرستان / فلاورجان / اصفهان

معرفی روستای جولرستان / فلاورجان / اصفهانمعرفی روستای جولرستان 

موقعیت:

روستای جولرستان در دو کیلومتری شهر اصفهان و پنج کیلومتری شهرستان فلاورجان در حاشیه اتوبان ذوب آهن قراردارد و با روستاهای کرسگان وحسین آباد و موسیان همسایه میباشد.از نظر جغرافیائی در موقعیت مدار 31 درجه عرض شمالی و 52 درجه طول شرقی در مدار کره زمین قراردارد.

این روستا از شمال به رودخانه زاینده رود وجزین واحمد آباد، از جنوب به موسیان، از شرق به کرسگان و اتوبان ذوب آهن و شهرجدید ابریشم و از غرب به روستای حسین آباد منتهی می شود. ضمن اینکه روستاهای حسین آباد، کرسگان وجولرستان با توجه به رشد جمعیت وساخت وسازهای جدید درحال حاضر بهم متصل و با یک نگاه از ارتفاع بالا یک محل مشاهده میشود .

جمعیت این روستا در سرشماری سال 1390بالغ بر 2900 نفر بوده که حدود 720خانوار میباشد.

آب وهوای این روستا بخاط عبور رودخانه زاینده رود از شمال و شمال غربی در فصول مشابه شهر اصفهان میباشد.

 

قدمت تاریخی:

این روستا حدود چهارصد سال پیش با چهار خانواده در قلعه ای به نام قلعه بخت شکل گرفته و پس از آن هر چند سال خانوارهای بیشتری به این روستا مهاجرت نموده اند در حال حاضر اثری از این قلعه نیست وتخریب شده وساختمانهای جدید جای آن را گرفته است. تقسیم آب زمان شاه عباس و شیخ بهائی با ساخت لتها برای این روستا وروستاهای حسین آباد وموسیان که بقایای آن هنوز موجود است گویای قدمت تاریخی این روستا میباشد نام اصلی این روستا جولرستان است که فکر میکنم از زمان پادشاهی شاه عباس نهاده شده است.

در سالهای 1150تا 1310  ه . ق بعد از حملات افغانها به اصفهان و اطراف وبا ورود اربابان (بنکدار و ابرقو و رجالی و ....)و روحانیون عالیرتبه (نجفیها و عاملیها)به این روستا واحداث باغهای و پرورش گل محمدی در طول چندین سال وتولید گل و گلابگیری نامهای گل آور، گاراور، وگالاور  را روی آن نهاده اند که جنبه ثبتی و عمومیت ندارد هنوز هم منطقه ای به نام باغ شیخ سر زبانها هست که متاسفانه هنوز هم بعضا از آنها یاد میکنند لیکن خبری از گل در این روستا نیست وبندرت در بعضی از منازل قدیمی بقایای آنها مشاهده میشود.

 ساکنین این روستا را بومیان اصلی یعنی فامیلهای قنبری فعلی تشکیل داده اند که حدود دو قرن از آن میگذرد در سالهای اخیر یعنی از سال 1304 شمسی به این طرف اقوام مختلف دیگری به این روستا برای امور کشاورزی عزیمت کرده اند مثل اقوام رضائی از دینان، اقوام حفیظی از درچه، اقوام زمانی از سودرجان، فامیل محمدی از کرتمان، و یکدسته از فامیل رضائی از گز وبرخوار و فامیلهای خلیلی ، براتی، ترکی، قاسمی و.... از محلهای دیگری به این روستا کوچ کره اند وساکنین این روستا را تشکیل داده اند.

متذکر میگردد اموات این روستا بدلیل عدم وجود قبرستان در روستا در تخت پولاد اصفهان دفن میشدند از روی سنگ نوشته ها نیز میتوان قدمت آنرا بطور تقریبی مشخص نمود (مثال علیجان قنبری گاراوری). پس از اینکه در روستای حسین آباد زمینی برای دفن اموات در نظر گرفته شد بیشتر اموات جولرستان نیز در آنجا دفن می شدند.

یاد آور میباشد فامیلهای رضائی که از گز وبرخوار به این روستا آمدند حرفه اصلیشان حفر کانال وقنوات بوده وبه همین منظور و کشت و زراعت جهت اربابان آمدند وساکن شدند به همین جهت نام طایفه مقنیها را روی آنها نهادند و اکنون هم بر سر زبانها است.

در حال حاضر با توجه به رشد جمعیت وکم آبی، زمینهای کشاورزی در حال تغییر کاربری است واکثرا تبدیل به خانه مسکونی و باغ شخصی شده است . کشاورزان در حال حاضر 20% جمعیت را تشکیل داده اند بقیه ساکنین کارگر، کارمند هستند که در ادارات وسازمانها وکارخانجات مشغول بکار هستند.

ساکنین این روستا 90% با سواد هستند که در بیرون از روستا  در ادارات وسازمانها وارگانهای شهر اصفهان، فلاورجان، شرکت ذوب آهن و پالایشگاه نفت و شرکت فولاد مبارکه( از بزرکترین کارخانه های فولاد سازی خاورمیانه)  ودهها شرکت دیگر ( در منطقه صنعتی اشترجان و سه راهی مبارکه و منطقه ویژه میمه و غیره )مشغول بکار هستند.

 

اقتصاد روستا:

در آمد 20% از ساکنین این روستا از تولید محصولات کشاورزی بدست می آید ومابقی از طریق شغلهای آزاد که شامل ترابری سنگین و سبک وکارهای فنی آزاد وکار در کارگاههای جنبی روستا وسایر نقاط استان و بخشی هم از طریق کار در ادارات بخش دولتی و خصوصی و کار در کارخانه های فولاد و غیره تامین میشود. در این روستا کارگاه صنعتی وجود ندارد که بتوان در آن ایجاد اشتغال نمود جوانان و جویندگان کار در این روستا باید برای بدست آوردن کار مناسب به سایر نقاط استان بروند وبرای خود کاری دست وپا نمایند که این هم باتوجه به تورم  بازار کاری بس دشوار است نرخ بیکاری در این روستا حدود 25% میباشد.بطور کلی مردم این روستا ثروتمند نیستند که بتوانند در امور عمرانی روستا کمک کنند در نتیجه منتظر تصمیمات هیات دولت و تخصیص بودجه برای عمران هستند. که این خواسته پس از 30 سال هنوز محقق نشده است.

 

کشاورزی و دامپروری:

کشاورزی در این روستا مثل سالهای قبل از انقلاب نیست ودر حال رکود است در حال حاضر محصولاتی از قبیل برنج، سیب زمینی، بادمجان، هویج، چغندر لبو، شلغم کشت میشود.

تنها مرکز دامپروری مربوط به دامپروری دکتر برجیان است که در جنوب غربی این روستا قرار دارد که بجز بوی بد و آلودگی محیط زیست چیزی برای مردم این روستا و دو روستای همجوار به ارمغان نمی آورد.

 

عمران روستا:

از نظر عمرانی ودر مقایسه با دیگر روستاها وشهرکها چندان توجهی به آن نشده علیرغم نزدیکی به چند شهر مثل اصفهان، فلاورجان، ابریشم وکلیشاد متاسفانه هنوز وضع مطلوبی ندارد نیاز به عمران اساسی دارد که باز هم متاسفانه از طرف فرمانداری شهرستان فلاورجان (شاید بخاطر عدم تخصیص بودجه کافی به استان و شهرستان) به آن توجه نمی شود هنوز با توجه به تراکم جمعیت در این روستا ودو روستای همجوار که جمعیتی بالغ بر ده هزار نفر را شامل میشود، سرویس عمومی ایاب وذهاب و دسترسی سریع به شهر را ندارند و مردم مجبور هستند با سرویسهای مینی بوس شهرستان فلاورجان بین راهی در جوار اتوبان ذوب اهن به اصفهان که دائما پر ازدحام هم هستند رفت و آمد کنند(که از نظر شرعی هم اشکال دارد زنان در وسط مینی بوس بایستند و مسافت پنج کیلومتری را تا اصفهان یا فلاورجان طی کنند) ویا از اتومبیل شخصی با توجه به ترافیک و شرایط سهمیه بندی سوخت استفاده کنند. لازم بذکر است بگویم مردم این روستاها 90% از خرید کالاها و مایحتاجشان را  و یا کارهای دیگرشان از جمله تفریح واستفاده از پارکها ومراکز تفریحی وغیره  را (بجز کارهای کشوری ولشکری مرتبط با تابعیت در فلاورجان) درشهراصفهان انجام می دهند.

سیستم فاضلاب شهری برای جمع آوری فاضلاب که از اهم واجبات در عمران محل هست، بی بهره ایم واین مشکل نه تنها برای روستا، بلکه باعث آلوده شدن آبهای سطحی منطقه ورودخانه زاینده رود که از کنار روستا میگذرد شده است.

نیاز به ایجاد یک پل روی رودخانه زاینده رود جهت ارتباط مردم این روستا ودو روستای دیگر با شهرستان درچه بشدت احساس میشد که با همت و پیگیری زیاد نماینده محترم شهرستان و همکاری فرمانداری شهرستان فلاورجان انجام شد. اما هنوز به بهره برداری نرسیده است احتیاج به ایجاد راه و خیابان برای دسترسی به آن میباشد.

ایجاد پارک برای تفریح و گذراندن اوقات فراقت مردم در این محل بشدت احساس میشود لیکن هیچ اقدام موثری تاکنون از طریق دهیاری  انجام نشده است.

راه دو کیلومتری این روستا و روستای حسین آباد هنوز دو طرفه و کم عرض است و احتیاج به آزاد سازی و صرف هزینه زیاد برای ایجاد بلوار میبباشد. که کمکی از طرف دولت تا کنون نشده است. بودجه دهیاری جوابگوی نیاز برای ایجاد بلوار نمی باشد کمک دولت را می طلبد. در این راستا با همت مالکین و پیگیری شورای محل و دهیاری 500 متر این راه آزاد سازی شد و پروژه بلوار آن  اجرا گردید و به بهره برداری رسید. امید است بزودی زود بقیه نیز آزاد سازی و ادامه بلوار اجرا گردد.

اصول شهر سازی و مهندسی در این روستا کامل رعایت نمی شود و با توجه به سخت گیریها از طرف بنیاد مسکن شهرستان فلاورجان ودهیاری در ارائه پروانه ساخت انجام می گردد، مردم بدون مجوز، ساخت و ساز میکنند که بعضا اصول مهندسی در آنها رعایت نمی شود.در اینجا یاد آور میباشد که بعضی از زمینها با توجه به خشکسالی و نبود آب نیاز به تغییر کاربری برای ساخت و ساز دارد که متاسفانه بنیاد مسکن وشهر سازی و فرمانداری فلاورجان همکاری نمی نمایند.

کارهای عمرانی انجام شده در سال گذشته 1394:

1 - آرادسازی بخشی از منازل و باغها و زمینهای اطراف بلوار وحدت و اجرای بلوار حدود 500 متر طول با همیاری و کمک مردم ، بخشداری فلاورجان دهیاری و شورای اسلامی محل و بنیاد مسکن .

2 - اجرای سنگ چینی بخشی از کانال آب اسلام آباد.

3 - حفاری و لوله گذاری خیابان شهید بهشتی در جهت جمع آوری آب باران و هدایت به کانال آب اسلام آباد .

4 - شیب بندی و آسفالت بخشی از گذرها در روستا و...

نیازهای روستا در جهت عمران

 1. پشتیبانی مالی دولت از این روستا با توجه به موقعیت آن.
 2. نگاه مثبت فرمانداری و بنیاد مسکن استان اصفهان و شهرستان فلاورجان به این روستا در خصوص عمران آن .
 3. مجوز تغییر کاربری برای بعضی از زمینهایی که در موقعیت ساخت منازل مسکونی قرار گرفته است توسط مشاورین و دست اندر کاران طرح های هادی روستایی.
 4. تهیه زمینی برای ایجاد فضای سبز و محلی برای تعبیه اسباب بازی کودکان.
 5. ایجاد شبکه فاضلاب و اتصال آن به شبکه فاضلاب اصفهان از طریق شهرک قدش.
 6. دائری خط تاکسی رانی از محل تا ایستگاه brt ندامتگاه اصفهان.
 7. احداث فرهنگسرا به توسط شهرداریهای شهر اصفهان و فلاورجان با توجه به اینکه 90% خرید اهالی این محل از این دو شهر انجام میگیرد و مالیات و ارزش افزوده خوبی برای دولت و شهرداریها دارد.بر اساس لایحه ای که چند سال پیش در مجلس شورای اسلامی در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد مطرح و تصویب شد مقرر گردیده بود که 20 % از درآمد شهرداریها به روستا های اطراف شهرها اختصاص یابد.از طریق نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی قابل پیگیری میباشد.
 8. احداث سالن ورزشی برای جوانان.
 9. ترمیم کوچه ها و خیابانها بالاخص کوچه دارالقران (وحدت 2) معروف به کوچه آسیاب و خیابان مطهری منتهی به کرسگان معروف به سی جریبی.
 10. جابجایی تیرهای برق که در معابر قرار گرفته.
 11. کمک گرفتن از فرمانداری در جهت پرداخت غرامت به کسانی که خانه آنها در جاده قرار می گیرد و تخریب میشود.
 12. ترمیم شبکه آب آشامیدنی محل و توسعه آن با توجه باینکه در بعضی از کوچه ها و خانه ها آب بطور کامل مخصوصا در فصل تابستان قطع میگردد.
 13. دایری یک کلینیک پزشکی در روستا
 14. و    ..

 

مذهب:

دین رسمی این روستا اسلام و مذهب ان شیعه میباشد مردم این روستا زن ومرد همه مسلمان واعتقادات مذهبی بالائی دارند. در زمان جنگ ودفاع مقدس جنگ جویان زیادی به جبهه ها عازم شدند وتا اخر دفاع کردند قریب 36 شهید ومفقد الاثر به انقلاب تقدیم نموده که در بین روستاهای استان اصفهان رکورد دار میباشد. فرماندهانی همچون سردارطلبه شهید محمود قنبری(فرمانده واحد تخریب لشکر مقدس امام حسین ع ) وسردار شهید حاج محمد علی رضائی(فرمانده خدمات مهندسی لشکر نجف اشرف) و سردار محراب قائدی (فرمانده گردان) را در را دفاع مقدس تقدیم انقلاب نموده است. روحشان شاد و یادشان گرامی باد.

 

تحصیل و علم: 

مردم این روستا بیش از 97% با سواد هستند  و جوانان این روستا اهل علم و تحصیل و با هوش میباشند و در دانشگاهها و مراکز علمی در حال تحصیل میبا شند بسیاری از آنها در مقاطع بالای تحصیل و علم قرار دارند در بین این جوانان تحصیل کرده تعداد قابل توجهی به درجه استاد دانشگاه و دکترا  رسیده اند که قابل تحسین است.

بهداشت روستا:

وجود مرکز خدمات بهداشتی در این روستا باعث گردیده که مردم از امکانات آن در جهت بهداشت فردی واجتماعی استفاده کنند و همگام با سایر نقاط  کشور در امر بهداشت قدم بر دارند.

 

امکانات روستا در حال حاضر شامل :

این روستا در حال حاضر دارای امکاناتی شامل برق، گاز، تلفن،آب آشامیدنی نیمه بهداشتی میباشد. همچنین دارای خانه بهداشت، دبستان پسرانه، دبستان دخترانه، مدرسه راهنمائی دخترانه، دبیرستان دخترانه، صندوق قرض الحسنه، انجمن خیریه چهارده معصوم (ع)، مسجد جامع، مسجد صاحب الزمان (عج) با کانون های فرهنگی المهدی و معراج ، کتابخانه و دهیاری و دفتر خدمات ارتباطی وپست، مهد کودک، دارالقران  میباشد.

 

نیازهای عمرانی روستا:

نیازهای عمرانی و اساسی روستا شامل : فرهنگسرا، یک شعبه از یکی از بانکهای کشور ، پارک کودک ونوجوان، مرکز تفریحی ، مجموعه اسباب بازی کودکان، سالن نمایش وهمایش، اتوبوس ایاب وذهاب به شهرها، تاکسی بین شهری ، باشگاه ورزشی، کلینیک پزشکی با امکانات لازم  ( شامل دکتر عمومی و دندانپزشک و بالاخص دکتر زنان میباشد) که ضروری و از نیازهای به حق ومسلم مردم این روستا و روستاهای همجوار میباشد.

از همه مهمتر نیاز به شهر شدن وتشکیل شهرداری در این سه روستا مشهود است و لازم است مسئولین استان اقدامی در این زمینه بعمل آورند.

توجه : در این نقشه که قدمت یکصد ساله دارد نام روستا با نام قدیمی (گارابر) مشخص شده است

 

موقعیت روستا در جغرافیای طبیعی استان

توجه : نام روستای جولرستان در نقشه فوق با توجه به الفاظ مردم در ان زمان با نام gerber گاربر ، گارابر درج شده است. حتما به این نکته توجه داشته باشید تا اذهان به سوی دیگری هدایت نشود.

کپی و استفاده از این مطالب فوق با ذکر منبع گرد آورنده برای عموم  مجاز است.

در ضمن اگر کسی اطلاعات تکمیلی دارد در بخش نظرات اعلام فرماید تا اصلاحات لازم انجام پذیرد. البته با مدرک.

از شورای محل و دهیاری تقاضا دارم اصلاحات خود را اعلام تا وبلاگ ویرایش گردد.

منبع:

ruosta.blogsky.com/1393/12/06/post-2کلمات کليدي : معرفی روستای جولرستان / فلاورجان / اصفهان
ارسال شده در مورخه : ، -78 فروردين ماه ، -621 توسط admin2  چاپ مطلب

مرتبط با موضوع :

 امامزادگان روستای اردهین / خدابنده / زنجان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 آبشار درونه / بردسکن  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 حموم کهنه روستای دره شور / زرین دشت فارس  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 کوه قاف و چلمه کوه / هزارجریب نکا  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 معرفی روستای واودین / هزارجریب نکا  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 ماسوله مازندران / روستای برد چهاردانگه  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای چی چی نی کوتی / لاهیجان  [، -78 فروردين ماه ، -621]

نام شما: [ کاربر جدید ]

عنوان:
 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**

کد امنيتي : hag64qod
تايپ کد امنيتي : [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 5
تعداد آراء: 1


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

اشتراک گذاري مطلب
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای ایران