تبلیغات
شرکت زرین بافت کاشان

سایتها و وبلاگهای روستایی
  

دعای فرج

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

پیغام کوتاه

فقط کاربران عضو سايت ميتوانند پيغام کوتاه ارسال نمايند لطفا وارد سيستم شويد يا اينکه عضو شويد.

روستای زرقری / رشتخوار / خراسان رضوی

سایتها و وبلاگهای روستای زرقری
شهرستان رشتخوار / استان خراسان رضوی
http://asmellmohmadnea.persianblog.ir
اطلاعات عمومی روستای زرقری

موقعیت جغرافیایی وکلیات بخش

موقعیت جغرافیایی وکلیات شهرستان رشتخوار

 

 

مقدمه :

با توفیقات الهی ودر پی رخداد معجزه آسای قرن یعنی پیروزی انقلاب اسلامی وتشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی وهمت دولت خدمتگذار وعدالت محور به منظور توسعه عدالت وبهره مندی مناطق محروم از مزایا وخدمات عمومی ، روستای زرقری باجمعیتی بالای 1000 نفر ساکن و حدود 100 نفر مهاجر که در سایر نقاط کشور اقامت دارند ودر مجموع بیش از 1000 نفر جمعیت خالص ونا خالص وجود دارد. این روستا دارای مردمانی مومن ، متعهد وانقلابی می باشد که کار نامه موفقی در رویدادهای انقلاب وبعد از آن از خود به جای گذاشت اند از قبیل تقدیم 3 شهید عالی قدر به نظام جمهوری اسلامی ایران و چندین نفر جانباز بوده.

که شهیدان این روستا عبارتند از:

شهید عالیقدر محمد رضا غفاری زرقری

شهید عالیقدر علی احمدی زرقری

شهید عالیقدر علی اسد نیا زرقری

 

و در این دوره از انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا مردمان این دیار 3 نفر را با این عنوان انتخاب کردند که عبارتند از:

1-نام:محمدرضا غفاری زرقری

نام پدر:غلامرضا

میزان تحصیلات:دیپلم

2-نام:اصغر محمدنیای زرقری

نام پدر:اسماعیل

میزان تحصیلات:سیکل

3-نام:علی محمد نیای زرقری

نام پدر:اکبر

میزان تحصیلات:دیپلم

دهیار:حسین مسعودی فر

نام پدر:علی

میزان تحصیلات:لیسانس


 

 

 

صفحه1

1-     مشخصات عمومی

 

1-1   – نام روستا :

زرقری

2-1 –وجه تسمیه :

روستای طلا= به دلیل حاصل خیز بودن خاک این روستا

3-1 –تابعیت :

جمهوری اسلامی ایران  -استان خراسان رضوی – شهرستان رشتخوار

4-1 – موقعیت :

در منتهی الیه شرقی شهرستان رشتخواراز شمال به روستا امین ابادو فتح اباد  از جنوب به روستای فاردق واز شرق به روستاهای سعادت اباد و از غرب به شهرستان رشتخوار وروستای حسین اباد محدود می باشد.

 

5-1 – فاصله تامراکز سطوح تقسیماتی :

 فاصله تا مرکز شهرستان رشتخوار  6 کیلومتر و تا مرکز استان   268کیلومتر

 

6-1 – نام پیشنهادی : ندارد

7-1 -  وجه تسمیه نام جدید : ندارد

 

2        – وضعیت طبیعی

 

1-2 – توپو گرافی منطقه :

 

 از نظر زمین شناسی این منطقه در حد فاصل توده لوت در جنوب وحوزه رسوبی البرز واقع شده وبیشتر از سری سنگهای آذرین وسنگهای رسوبی پوشیده شده است.این منطقه درمسیر گسلهای زلزله واقع است اما تاکنون خوشبختانه تلفات جانی وخسارتهای مالی درپی نداشته است.

 

 

صفحه2

 

2-2 – اقلیم ونوع آب وهوا :

 

 هوای منطقه در تابستانها تحت تاثیر هوای گرم وخشک کویری جنوب تایباد در شرق منطقه ( معروف به باد باخرز ) می باشد .ودر زمستانها از سیکلونهای هوای سرد کوهستان شمالی (معروف به باد نیشابور ) متاثر می شود . اقلیم منطقه از نوع نیمه خشک وکوهستانی است اما به علت واقع شدن در دره بین کوهها تا حدودی هوا معتدل است یعنی از تاثیر هوای گرم تابستان وسرد زمستان می کاهدو حد اکثر درجه حرارت 43  وحداقل آن 22-  درجه سانتی گراد گزارش شده است.

 

3-2 – بارندگی – رطوبت نسبی -  یخبندا ن :

 

 متوسط بارندگی در 28 سال گذشته بر مبنای اندازه گیری در ایستگاه هواشناسی تربت حیدریه 267 میلیمتر بوده است و رطوبت نسبی هوا 45 درصد ودوره یخبندان محدود به ماههای بهمن ودی  می باشد.

 

4-2 – منابع آب شرب :

 

 آب شرب روستا از پروژه آبرسانی پیامبر اعظم (ص) با داشتن یک حلقه چاه عمیق ودو مخزن زمینی  ذخیره با گنجایش 700میلیون متر مکعب  تامین می شود . ضمنا یک  حلقه چاه  در خود روستا حفر شده است.

 

5-2 – منابع آب :

 

 رودخانه ها: ( که فصلی می باشد ) که شامل  2 رودخانه ومیباشد که در سالهای که بارندگی نسبتا خوب باشد این رودخانه ها جریان پیدا میکنند و با احداث  پنج دهنه بند خاکی  با گنجایش یک میلیون ودویست هزار متر مکعب احداث  گردیده است که در حد فاصل بین روستای امین اباد و زرقری قرار دارد. که به دلیل خشک سالیهای اخیر تنها یک بند از پنج بند مذکور پر میشود وتقریبا40 در صد آب رود  خانه های منطقه مهار می شود.

 

چشمه :ندارد 

قنات : روستا دارای یک  قنات بوده که طول هر قنات از مادر چاه تا مظهر قنات از پانصد تا هزار متر بوده وعمق متوسط مادر چاه 20 متر می باشد که در روستای عشرت اباد قرار دارد .که آبدهی آن بستگی به بارندگی سالیانه دارد و میزان آبدهی آنها از 50 - 10 لیتر بر ثانیه متفاوت است . که متاسفانه چند سالی است به دلیل اینکه این قنات از زیر شهرک صنعتی رشتخوار میگذشت و با احداث کارخانه فولاد موجب ریزش و در نتیجه مسدود شدن  این قنات گردید است و مردم روستا از این مسائله رنج میبرند وخواستار توجه مسولین مربوطه میباشند.

 

چاه : روستا دارای 3حلقه چاه نیمه عمیق می باشد که مجموع آبدهی آن از  100لیتر بر ثانیه تجاوز نمی کند.

صفحه3

 

6– 2 -  نوع خاک :

 

از نوع سبک رسی – شنی وبسیار حاصلخیز بوده که به علت داشتن عناصر معدنی مفید از قبیل پتاس ،روی ،آهن ، فسفروغیره برای کاشت انواع درختان میوه وهمچنین زعفران بسیار مناسب می باشد.

 

 

7– 2 – پوشش گیاهی :

 

 از نقطه نظر پوشش گیاهی ، از پر بها ترین سرمایه های حیاتی مردم به شمار آمده ومنبع تولیدات پروتئینی ودامی روستا را تشکیل می دهند ، اما وفور آن بستگی به میزان بارندگی سالیانه وکانونهای آبگیر دارد. برخی از این گیاهان خاصیت دارویی داشته وگونه هایی نیز برای خوراک انسان وچرای دام  مناسب است که از جمله این گیاهان باید به کنگر، گوینه ، سوسن ، بوزره ، لاله ، کنجد بلگ ، کما ، گوش بره ، لاشوق ، اورس ، گیچی ، گل گاو زبان ، شاتره ، ریواس ، زرشک ، خار سفید وخار سیاه ، گون ، سپنج ، تلخک ، گل ختمی ، درمنه ، خارشتری ، کلپوره و آویشن اشاره کرد.

 

 

3        – وضعیت اجتماعی و فرهنگی :

 

1         – 3 –ترکیب قومی وزبانی :

 

تمامی سکنه از قوم پارس بوده وبا زبان فارسی ( لهجه رشتخواری ) تکلم می نمایند .

 

 

2-      3 – دین ومذهب :

 

تمام ساکنین دارای دین اسلام ومذهب شیعه اثنی عشری می باشند.

 

3-      3 – امکانات اداری و رفاهی – آموزشی وخدماتی روستا :

 

روستا دارای - پایگاه بسیج –یک  باب خانه بهداشت – مرکز خدمات درمانی روستایی – دفتر دهیاری –– فروشگاه شرکت تعاونی روستایی – یک باب نانوایی – یک  آموزشگاه ابتدایی ( دخترانه و پسرانه ) – یک آموزشگاه راهنمایی  ( دخترانه وپسرانه ) – دو باب مسجد ویک حسینیه  میباشد.

صفحه4

 

4-     وضعیت اقتصادی :

 

1-      4 – ترکیب اقتصادی جمعیت :

 

تقریبا تمامی ساکنین کشاورز ودامدار می باشند و روستا دارای یک هزار راس دام سبک و 50 راس دام سنگین و یک واحد مرغداری صنعتی می باشد .همچنین از طریق تولیدات کشاورزی به خصوص کاشت زعفران که به علت اقلیم ویژه روستا از باز دهی ومرغوبیت بالایی برخوردار می باشد ،باعث افزایش سطح در آمد اهالی گردیده است مضافا تعدادی از افراد در شهرهای  مجاور به کارگری پرداخته تعدادی هم در روستا به کارهای صنعتی وتجاری اشتغال دارند ودر مجموع با وجود جمعیت بالا وسطح اندک اراضی قابل کشت  متوسط در آمد ماهیانه اهــــالــی 500 – 300 هزار تومان است .

 

3-      4 – میزان مبادلات با شهر ها وروستاهای مجاور :  

سکنه روستا مقدار زیادی از تولیدات کشاورزی ودامی خویش را در شهرها وروستاهای مجاور به فروش می رسانند این تولیدات عبارتند از محصولات باغی و ، زعفران ، گیاهان دارویی ومحصولات دامی از قبیل گوسفند ،پشم ولبنیات ومتقابلا بعضی از نیاز های خود را از قبیل وسایل خانگی ، مصالح ساختمانی ، اقلام خوراکی و... رااز شهرها وروستاهای مجاور تامین می نمایند .

5 – بافت  فیزیکی  و کالبدی :

1 – 5 – وضعیت معابر :

 چون توسعه روستا بعد از ترسیم نقشه طرح هادی بوده اکثر معابر طبق معابر پیش بینی شده عریض می باشند و تقریبا در تمامی نقاط روستا امکان تردد خود رو سبک وسنگین وجود دارد .

 

2         – 5 – بنا های مسکونی ونوع مصالح :

 

به طور تقریبی 10 درصد خشت خام وگل – 15 درصد آجر و ملات گل - 35 درصد آجر وملات سیمان و  40 درصد مقاوم سازی ( سازه های بتنی ، شناژ افقی ، اسکلت آهنی و شناژافقی عمودی ).و در مجموع روستا به علت این که اکثر بناها نوساز وبا ملات وآستر سیمان می باشد نمایی زیبا ونو دارد.

صفحه5

 

 

    3    – 5 – جهت و وضعیت شرایط توسعه آتی شهر پیشنهادی :

 

با توجه به ارزش اراضی کشاورزی در تامین معیشت اهالی واینکه اراضی شمالی روستا اغلب کشاورزی می باشد پیشنهاد می گردد توسعه آتی شهر در سمت شرقی که فاقد مزیت فوق می باشد در نظر گرفته شود هر چند در مجموع توسعه آتی شهر بستگی به نظر کارشناسان مربوطه دارد.

 

4        – 5 – انواع وتعداد راههای ارتباطی موجود به شهر ها وروستاهای مجاور :

 

راه آسفالت به شهرستان رشتخوار  به طول 6 کیلومتر –تربت حیدریه  به طول 45 کیلومتروراه شوسه به شهر دولت اباد به طول 40 کیلومتر وهمچنین راه آسفالت به شهرستان خواف به طول 60 کیلومتر می باشد.

 

 5        – 5 – وسعت بافت کالبدی ومیزان کاربری اراضی :

 

وسعت بافت کالبدی پنج ونیم کیلومتر مربع و حدود هفتاد درصد کاربری مسکونی ، بیست درصد فضای سبز وباغ و ده درصد فضاهای آموزشی ، ورزشی ، اداری وتجاری می باشد.

 

6– وضعیت جمعیت ( تعداد جمعیت و نوع تراکم ) :

 

طبق پیوست شماره دو می باشد.

 

1 -6 -   حوزه جذب و نفوذ :

 

حوزه نفوذ شامل دو نوع جمعیت خالص وناخالص می باشد که جمعیت خالص آن به تعداد 1003 نفر که از نظر ترکیب سنی وجنسی ومیزان موالید (نوزادان کمتر از یکسال ) جدول پیوست شماره دو گویای آن بوده ونرخ رشد جمعیت با احتساب 10 الی 15 نفر فوتی تقریبا 5/1 درصد می باشد .

صفحه6

 

تحصیلات اهالی در فاصله سنی 10 الی 40 سال تقریبا 20 درصد بیسواد 45 درصد پایان دوره  

راهنمایی 25 درصد دیپلم و10 درصد تحصیلات دانشگاهی می باشد . وجمعیت مهاجر در حدود 100 نفر می باشد که بدنبال کار ویا اینکه مستخدم دولت هستند از روستا مهاجرت نموده که در صورت تبدیل شدن این روستا به شهر امکان برگشت 60 درصد از آنها به روستا وبرگشت 50 درصد از 40درصد باقی مانده در دوره باز نشستگی به روستا وجود دارد .

 

    پایانکلمات کليدي : روستای زرقری
ارسال شده در مورخه : ، -78 فروردين ماه ، -621 توسط admin2  چاپ مطلب

مرتبط با موضوع :

 روستای میرهاشم / تفت / یزد  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای باباپیرعلی / تویسرکان / همدان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای شعبان / شهرستان نهاوند / استان همدان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای گوکه / لاهیجان / گیلان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای طاقچه داش / مشگین شهر / اردبیل  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای اردهین / خدابنده / زنجان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای بنماران / کوثر/ اردبیل  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای اغچه کهل رجبانلو / بستان اباد / آذربای  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای منیخ / خرمشهر / خوزستان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای دینارسرا / تنکابن / مازندران  [، -78 فروردين ماه ، -621]

نام شما: [ کاربر جدید ]

عنوان:
 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**

کد امنيتي : fat09yey
تايپ کد امنيتي : [ بازگشت ]
جانم فدای رهبرم سیدعلی
سایت مقام معظم رهبری
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 5
تعداد آراء: 2


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

اشتراک گذاري مطلب
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران