مردم روستاهای نوشهر/ دعا می کنند باران نیاید

مردم روستاهای اطراف نوشهر با مشکل گل آلود شدن آب دست و پنجه نرم می کنند

مردم برخی روستاهای نوشهر/دعا می کنند باران نیاید!

به گزارش خبرنگار بلاغ از نوشهر، باران که می بارد، مردم روستاهای اطراف نوشهر با مشکل گل آلودی آب دست و پنجه نرم می کنند و باید برای تامین آب شرب مصرفی آب معدنی خریداری کنند.

گل آلودی آب شرب روستاها مشکل تازه ای نیست، بلکه مشکل کهنه ای‌ست که همواره یکه تاز است و فکری هم برای آن نمی شود، چرا با اینکه این پدیده چیز تازه ای نیست و مردم روستاها در فواصل بارندگی با این مشکل روزگار می گذرانند، چاره ای اندیشیده نمی شود؟

یکی از اهالی روستای ملکار در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ با اشاره به اینکه در فصل بارندگی همیشه مشکل گل آلود بودن آب را داریم، گفت: چند هفته پیش هم که باران آمد، باز مشکل قطعی را داشتیم که بعد از وصل شدن هم، آب تا حدی گل آلود بود که نمی توانستیم از آن استفاده کنیم.

وی افزود: مشکلات آب روستای ما خیلی طولانی شده، مردم محل از مشکل آلودگی و قطعی آب رنج می برند، از مسئولین می خواهم که اقدامات جدی برای حل این مشکل انجام دهند، چون مشکل آب باعث مهاجرت برخی از اهالی به شهر شده است.

عسکری، یکی از اهالی روستایی انارور نوشهر هم با بیان اینکه باران رحمت خدا است، ما باران را دوست داریم ولی دعا می کنیم نیاید، اظهار داشت: وقتی باران می آید تمام آب شرب روستا گل آلود می شود و ما باید برای تهیه آب، آب معدنی خریداری کنیم.

وی مشکل جدی روستا را قطع آب آشامیدنی دانست و خاطرنشان کرد: زمانی که علت را جویا می شویم، به ما می گویند علت گل آلودی و قطع شدن آب ورود گل و لای و سنگ از قسمت های بالادست به سمت لوله است که باعث بروز مشکل آلودگی و قطعی می شود.

امکانات برای تصفیه خانه آب وجود ندارد

علی اوسط بالی نوری، دهیار دهستان انارور گفت: در زمان سیل و بارندگی علت گل آلود بودن، بارندگی و سیل چشمه دودگر در سنگسر است که پنج روستای حمزده علیا و سفلی، ملکار، سنگسرا و انارور از این چشمه آب خود را تامین می کنند.

وی افزود: در زمان سیل تمام آب شرب گل آلود می شود، متاسفانه امکانات برای تصفیه آب وجود ندارد.

بالی نوری در مورد مشکل قطع شدن آب، بیان داشت: یک مخزن کوچک برای تامین آب وجود دارد و وقتی مسافران می آیند حتی ۲۰ درصد آب قطع می شود، متاسفانه به شدت روستا نیاز به سیستم مجهز تصفیه آب دارد.

عده ای از مردم روستا در بی آبی کامل

یکی از اعضای شورای حمزه ده در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ درباره مشکل آلودگی آب ابراز داشت: متاسفانه کوچک‌ترین بارانی که می آید، آب گل آلود می شود، در تابستان هم مشکل کم آبی و قطعی آب داریم، ۱۰درصد محل چه در تابستان و چه در زمستان آب ندارند، بیشتر مردم هنوز هم از آب چاه خودشان استفاده می کنند.

عبدالله افریدون درباره تصفیه خانه افزود: چشمه دودگر تصفیه خانه و دستگاه ژنراتور ندارد.

وی با اشاره به کلر زنی آب، خاطرنشان کرد: کلرزنی انجام می شود، ولی خیلی کم است، آبدار داریم ولی متاسفانه کسی که به صورت شبانه روزی به عنوان سرایدار باشد و کلرزنی دائمی انجام دهد، نداریم.

در  روستاها مشکل قطع شدن آب وجود ندارد

رئیس آب و فاضلاب روستایی نوشهر گفت: چشمه دودگر آب شرب مصرفی پنج را تامین می کند، چون این چشمه در یک گودی واقع شده و منبع تغذیه این چشمه در اطراف جنگل است، در ایام سیل با کدورت نسبی آب مواجه هستیم، اما طوری نیست که قابل شرب نباشد.

خلیل اسماعیلی درباره وضعیت قطع شدن آب روستا نیز افزود: خوشبختانه مشکل قطعی آب نداریم، این چشمه علاوه بر اینکه آب این روستا را تامین می کند، برای کشاورزی نیز استفاده می شود، حتی در گرمای شدید تابستان، مشکل کم آبی وجود دارد اما بی آبی نه.

وی گفت: ما توانسته ایم با ایجاد مدیریت مصرف، تنش ها را برطرف کنیم، سال قبل با ۳ تانکر آب آبرسانی کردیم.

اسماعیلی درباره ایجاد تصفیه خانه اذعان داشت: برای مجتمع ملکار پکیجی طراحی شده که کدورت آب را برطرف کنیم، در اصل پکیج کدورت زدایی ایجاد شده ولی به واسطه کم بودن اعتبارات، فعلاً پروژه نهایی نشده است.

رئیس آبفار نوشهر با اشاره به دستگاه کلرزنی پیشرفته روستایی خاطرنشان کرد: دستگاه کلرزنی برقی و گازی داریم و همیشه هم کلرزنی انجام می شود، بیشتر جاها از کلززنی جامد استفاده می کنند ولی ما از دستگاه کلرزنی گازی برای گندزدایی قوی استفاده می کنیم

منبع:
www.bloghnews.com/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *