ساخت مسجد با پول یارانه / روستای تکه / نهاوند

پایگاه خبری تکه  گزارش می دهد:

اهالی روستای تکه نهاوند با پول یارانه خود مسجد می سازند

 

 

پایگاه خبری تکه  گزارش می دهد/

اهالی روستایی تکه با پول یارانه خود مسجد می سازند

 

اهالی روستایی  مذهبی و ولایت مدار تکه  نهاوند  که بیشتر آنها کشاورز و از قشر زحمتکش  و کم در آمد جامعه هستند با توجه به خشکسالی و سرمازدگی محصولات امسال کشاورزی و باغ های خود تصمیم گرفتند با پول یارانه مسجد روستا را بسازند.

 

به گزارش پایگاه خبری تکه  از نهاوند، روستای تکه واقع در۸کیلومتری بخش مرکزی نهاوند به سمت جاده بروجرد واقع شده این روستا دارای ۸۰۰نفر سکنه که حلقه اتصال چندین روستا می باشد و همسایگان آن روستاهای فیازمان، قلعه ذرتی، امیر آباد،دره ابراهیم و بیان می باشند، شغل اصلی مردم روستا باغداری، کشاورزی و مشاغل دولتی وخدماتی است تکه در لغتنامه مرحوم دهخدا به معنی تکوین وتکویر و روستایی در حال رشد نام برده شده این روستا دارای ۳شهید شاخص ورزشی ،فرمانده جنگ و بسیجی ۲ آزاده و بیش از ۴۰ رزمنده، جانباز و ایثارگر می باشد.

 

مردم روستای تکه در زمینه مذهبی و دینی نمونه اند

 

حجت الاسلام حسین گروسی رئیس اداره تبلیغات اسلامی نهاوند می گوید: مردم روستای تکه قبل و بعد از انقلاب در تمامی عرصه ها بخصوص مذهبی، فرهنگی و ورزشی  در بین روستا های نهاوند پیشتاز بوده اند به طوری که طراحی نمایشگاه نمونک گلی ویژه ماه محرم و صفر این روستا در کشور بی نظیر است و بیش از ۲۵ هزار نفر از آن بازدید می کنند.

 

وی افزود: شغل بیشتر مردم کشاورزی، دامداری، باغداری و مشاغل خدماتی و دولتی است که امسال به دلیل خشکسالی و سرمازدگی باغات دارای محصول کمتری بودند اما با این حال زکات خود را پرداخت کردند که هرسال بستگی به میزان محصول دارد و به طور میانگین هرسال بین ۲ تا ۴ میلیون تومان پرداخت می کنندسال گذشته اهالی روستای تکه از محل پرداخت زکات و کمک مالی خود با ۹۰ میلیون ریال سالن ویژه ای را در محل گلزار شهدای روستا برای اجرای برنامه های مذهبی روست احداث کردند.

 

مسجد کوچک روستای تکه   جواب گوی نماز گزاران نبود

 

رئیس اداره تبلیغات اسلامی نهاوند اظهار کرد: مردم روستا دارای مسجدی کوچک  بودند که جواب گوی جمعیت روستا نبود که چند نفر از خیران روستا زمینی را به مساحت ۳۸۰ متر در کنار مسجد را برای توسعه آن اهدا کردند بزرگان روستا به همراه هیات امنا مسجد تصمیم گرفتند امسال مسجد را توسعه داده و بزرگتر کنند برآورد هزینه آنها توسط کارشناسان بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان بود.

 

وی بیان کرد: تا کنون افراد خیر روستا نزدیک به ۳۰ میلیون تومان کمک کرده اند ولی این مبلغ کفاف ساخت مسجد را نمی دهد بنابراین  بیشتر مردم روستا که از قشر زحمتکش و کم در آمد جامعه هستند تصمیم گرفتند که یارانه خود را تقدیم مسجد کنند که تا کنون نزدیک به ۸۰ درصد روستا یارانه ۲ تا ۵ ماه خود را برای ساخت مسجد تحویل هیات امنا و بزرگان داده اند که متاسفانه با این پول ها هم همچنان نیمه کاره می ماند و نیازمند کمک افراد خیر دیگر است.

 

گروسی گفت: به تازگی هیات امنای این مسجد اقدام به چاپ قبض کمک و تبلیغات در وبلاگ و سایت ها کرده است و چند بنر جذب کمک را نیز طراحی و نصب کرده اند که اگر کمک افراد خیر برسد مردم این روستای مذهبی تا پایان سال داری مسجد می شوند.

  

پیرمرد۸۵ ساله یارانه ۵ ماه خود را برای ساخت مسجد اهداکرد

  

حاج نورمراد پیرزادی که یارانه ۵ ماه خانواده خود را به ساخت مسجد امام حسین (ع) روستا اهدا کرده می گوید:  نزدیک به ۸۵ سال از خدا عمر گرفته ام نام مسجد هم که مشخص است که حصاب و کتاب ما با کی است  اگر شیعه علی و پیرو مکتب امام حسین (ع) هستیم امروز روز امتحان همه ما است تا در ساخت خانه خدا در روستای تکه مشارکت کنیم.

 

وی گفت: در راه آباد کردن خانه خدا و امام حسین(ع) یارانه که بسیار ناچیز است اگر جان هم بخواهند دریغ نخواهیم کرد درست است که امسال کشاورزی و باغات ما دچار مشکل سرمازدگی و خشکسالی شدند ولی شاید این هم امتحان الهی باشد تا بداند ما که دم از خدا و ائمه می زنیم آیا در این موقع حساس نیز کمک می کنیم.

 

عضو هیات امنای مسجد تکه افزود: ۴۰ سال است به عشق امام حسین(ع) در روستا مداحی و مولودی می خوانم از خدا و امام شهیدم می خواهم بزرگی و زیبایی مسجدش را ببینم زیرا با همتی که از مردم سخاوتمند و عاشق اهل بیت و با ایمان روستای تکه سراغ دارم می دانم به زودی این مسجد را با پول یارانه و کارگری خود می سازند.

 

 

 احمد علی پیرزادی برادر شهید  می افزاید:  مردم ولایت مدار تکه با جمع آوری کمک های نقدی و اهدا یارانه خود نمی گذارند که کار ساخت خانه خدا معطل بماند شاید در این مقطع خشکسالی و بی پولی احداث این مسجد برای اهالی روستای تکه امتحان الهی باشد.

 

پیرزادی گفت: شغلم کشاورزی و کار کردن روی ماشین نیسان وانت است ۳ماه یارانه را برای رضای خدا کمک کردم و قسمتی از در آمدم را هم اختصاص دادم  اگر خدا قبول کند چند روزی است که در اینجا با کمک سایر اهالی به صورت رایگان و صلواتی برای شادی روح برادر شهیدم  کارگری می کنیم.

 

هاشم سهرابی یکی دیگر از اهالی روستا که همسایه مسجد است می گوید: خانه خدا همسایه ماست چند ماه پول یارانه خود را کمک کردم  به خاطر ناقص نشدن دیوار مسجد ۳متر عقب نشینی کردم و حیاط خودم را کوچک کردم تا حیاط مسجد بزرگتر شود.

 

تمامی اهالی روستا تکه همت و کمک کرده اند

 

وی افزود: تمامی اهالی روستا همت و کمک کرده اند حتی بعضی از افراد با توجه به فقر مالی و کم در آمدی کارگری می کنند و یارانه یک ماه خود را اختصاص داده اند به طوری که هر روز جوانان و بزرگسالان برای پرداخت یارانه و ثبت نام برای کارگری و کار ساختمانی مراجعه می کنند.

 

محمد حسن گودرزی یکی از مردم روستای تکه که در نزدیکی مسجد مغازه دار است اظهار می کند پیرمرد وناتوان هستم یارانه ۴ ماه و مقداری پول کمک کردم ای کاش جوان بودم و می توانستم کارگری کنم زیرا همسایه بودن با مسجد افتخار بزرگی است که خداوند نصیب من کرده.

 

هادی سهرابی خیر روستا می گوید: به همراه مشهدی صحبت الله ظفری، اردوان سهرابی،حسن سهرابی،حسین سهرابی و جمعی دیگر از اهالی مغازه و زمین خود را که در بهترین نقطه روست به دلیل این که در مسیر پر تردد چند روستا و از جمله امام زاده ابراهیم قرار داشت برای توسعه مسجد کمک کردیم و می دانیم خداوند عوض آن را چند برابر به ما می دهد.

 

برای ساخت مسجدتمامی اهالی روستای ما مورد امتحان الهی قرار گرفتند 

 

وی افزود: تمامی اهالی روستای ما مورد امتحان الهی قرار گرفتند  که خوشبختانه از پیر تا جوان زن و مرد همه با کمک خود و اهدا یارانه نقدی از یک تا ۵ ماه برای کمک به مسجد اقدام کردند و افرادی هم که کم در آمد هستند در قسمت های مختلف ساخت و ساز کمک می کنند.

 

سهرابی بیان کرد: از نکات جالب و مهم در کار احداث این مسجد کمک دانش آموزان بعد از تعطیلی مدرسه است و بعضی از آنها پول تو جیبی خود را کمک کردند همچنین تعدادی از زنان روستا نیز طلا و زیور آلات خود را اهدا کردند.

 

فرماندار ۳۵۰ کیسه سیمان برای ساخت مسجد تکه اهداکرد

 

امامعلی عبدالملکی فرماندار نهاوند در محل بازدید از نحوه پیشرفت کار این مسجد ضمن اهدا ۳۵۰ کیسه سیمان گفت: با توجه به اهمیت خود یاری مردم در اجرای پروژه های مختلف در سطح شهرستان  و لزوم تسریع پروژه های عمرانی مانند مساجد و مکان های مذهبی از جمله روستای تکه با همیاری، هم فکری و هم خوانی اعضای هیات امنای مسجد و بزرگان، دهیاری روستا و مردم در حوزه عمران کمک های بسیار خوبی با پرداخت یارانه نقدی انجام شد که جا دارد به عنوان یک روستای نمونه در شهرستان نهاوند و استان همدان شناخته شود.

 

وی  گفت: مردم روستای تکه تا کنون برای ساخت  این مسجد بیش از ۳۰ میلیون تومان کمک جمع آوری کرده اند که بخشی به صورت جمع آوری نقدی و الباقی از طریق عدم دریافت یارانه و واریز به یک حساب خاص و یا تحویل هیات امنای مسجد شده است.

 

فرماندار نهاوند اظهار  کرد: اهالی روستا اعلام کرده اند که تاکنون بیش از ۱میلیارد تومان از طرف دولت برای آب رسانی توسط کانال بتونی بین مزارع روستا هزینه شد و در صورتی که دولت در پروژه های عمرانی و اشتغال زایی ورود پیدا کند و زیرساخت ها را فراهم کنند اهالی روستا نیز در تمامی مراحل همکاری لازم را انجام می دهند.

 

این مسجد  با فضای قدیمی در مساحت ۸۰۰ متر مربع احداث می شود که پیش بینی می شود بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان برای ساخت فاز اول  آن هزینه شود  هیات امنای مسجد  روستای تکه از عموم هم و طنان عزیز  از سایر نقاط ایران درخواست دارند که کمک های نقدی خود را به شماره حساب۲۲۷۴۹۷۲ قرض الحسنه بانک سپه میدان امام(ره)  نهاوند و یا به شماره تلفن ۰۹۱۸۹۵۱۷۰۸۹ در خصوص نحوه کمک تماس حاصل نمایند.

ارسال خبر:
خبرنگار روستای تکه / نهاوند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *