تاسوعا در روستای ورآباد / خمین

تاسوعا در روستای ورآباد / خمین

در این روز مردم روستا همچون سایر محبین اهل بیت (ع)کارهای عادی و روزمره خود را کنار گذاشته و به عزاداری و کارهای مربوط به نذری می پردازند.
افرادی از صبح زود شروع به پختن کلوچه های نذری در همان اتاقک های قدیمی نون پزی می کنند. افرادی دیگر مشغول آماده کردن ناهار برای عزاداران وپذیرایی از آنها در خانه هایشان و یا پخش کردن نذری ها بر در خانه ها هستند. علاوه بر این مسجد جامع هم طبق آداب دیرینه خود آماده پذیرایی عزاداران پس از نماز جماعت ظهر است.
پس از اتمام نذری همه اقشار به سمت روستای امازاده یوجان که در نزدیکی روستا وراباد است می­روند و آقایون از همان ابتدای روستا به دو گروه سینه زنی و زنجیرزنی تقسیم می شوند.
در اینجا افراد روستای امامزاده یوجان به استقبال می آیند و با دادن شیر، چای و شربت از عزاداران اباعبدالله (ع) پذیرایی می کنند و این دو دسته تا خود بارگاه شاهزاده اسماعیل (ع) می روند و پس از طواف امامزاده و قرائت زیارتنامه به دیگر عزادارانی که از روستاهای همجوار به انجا برای عرض تسلیت به شاهزاده اسماعیل (ع) آمده اند ملحق می شوند و بعد از مراسم به روستا بر میگردند و سرانجام برای اقامه نماز جماعت مغرب و عشا و مراسم شب عاشورا آماده میشوند._________________
همیشه منتظر پرشور شما و نظرات گرانبهاتان در وبلاگ روستای ورآباد هستم.

منبع:
www.varabad93.blogfa.com/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *