عاشورا در روستای ورآباد / خمین

عاشورا در روستای ورآباد / خمین

در این روز مردم برای نماز صبح به مسجد جامع روستا می روند تا همراه جماعت نماز را به پا دارند و زیارت عاشورا را همراه با صد لعن و صد سلام قرائت کنند. پس از خواندن دعا و خوردن صبحانه به خانه هایشان می روند تا برای عزاداری آماده شوند.

پس از اندکی دسته سینه زنی از مسجد صاحب الزمان (عج) و دسته زنجیرزنی از مسجد جامع حرکت می کنند. همچنین افرادی در مسجد جامع نخل را که نماد تابوت امام حسین (ع) است را آماده می کنند و به سمت میدان عاشورا روستا حمل می کنند.

میدان عاشورا مکانی است که همه در آنجا جمع می شوند و شروع به عزاداری می کنند . در این مکان دسته دیگری هستند که دور چوبی به نام علم حلقه می زنند و شروع به سینه زنی می کنند. مردم در اینجا نذری های خود را برای پخش کردن و گوسفندهایشان را برای ذبح کردن جلوی دسته ها و نخل می آورند.مردم همچنین با دود کردن اسفند فضای زیباتری به عزاداری می دهند.

پس از انتهای مراسم دسته ها یک به یک به سمت گلزار شهدای روستا برای ادای احترام به شهدا و قرائت زیارت اهل قبور می روند. در آنجا افرادی که نخل را حمل می کنند به کمک یکدیگر آن را بلند کرده تا دیگر عزاداران از زیر آن رد شوند.

از اینجا دسته سینه زنی به دو گروه کوچک تقسیم می شوند که به نوبت تا مسجد جامع مدیحه سرایی می کنند تا هنگام اذان ظهر بدون هیچ وقفه ای همه در مسجد جمع شوند و برای نماز ظهر عاشورا آماده شوند.

نمازی که در آن روز برپا میشود نمازی دیدنی و پرشکوه است که در ایام سال مانندی ندارد. به طوری که طبقه همکف مسجد مخصوص آقایون می شود و خانوم ها در حسینیه بزرگ مسجد و طبقه بالا مسجد به طور فشرده برای نماز می ایستند. به طوری که در دهه اول محرم تنها طبقه همکف برای نماز خانومها و اقایان استفاده می شود. در اینجا مراسم ها در ظهر تموم می شوند تا مراسم شب شام غریبان برگزار گردد .


منبع:
www.varabad93.blogfa.com/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *