معرفی روستای اسکارد / دهستان چهاردانگه ساری

معرفی روستای اسکارد / دهستان چهاردانگه ساری

روستای اسکارد در کنار جاده اصلی مازندران – سمنان در دهستان چهاردانگه بخش چهاردانگه شهرستان ساری و در   ۵۷ کیلومتری جنوب ساری در ۵۳ درجه و ۲۶ دقیقه و ۱۳ ثانیه شرقی ، ۳۶ درجه و ۱۶ دقیقه و ۱۸ ثانیه شمالی واقع شده است. بر اساس سر شماری سال ۱۳۹۰ ، روستای اسکارد ۱۳ خانوار و ۲۵ نفر جمعیت دارد.

 

اسکارد روستایی از دهستان چهاردانگه سورتچی ساری است ( سازمان جغرافیایی نیرو های مسلح – ۱۳۴۵)

 

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید.

 

eskard

 

وجه تسمیه اسکارد:

ریش سفیدان و مطلعین محل در مورد وجه تسمیه این روستا معتقدند؛ با توجه به موقیعت مکانی و جغرافیایی محل و وجود آب فراوان و مناسب آشامیدن و اینکه در مسیر اصلی سمنان به ساری قرار داشت، در گذشته ها که رفت و آمد و تجارت و تهیه مواد غذایی و امکانات اولیه ی مردم با اسب و قاطر و امثالهم انجام می گرفت، کاروان ها در این محل اتراق و استراحت می کردند به همین دلیل در بین رهگذران و مسافرین این مکان به عنوان استراحت گاه و به مرور زمان در اثر فرسایش کلمات به ایستگاه و در پی آن به اسکارد تغییر نام و شهرت یافت.

 

مختار عظیمی در کتاب پژوهش در نام آبادی های شهرستان ساری پیرامون وجه تسمیه اسکارد چنین نظر دارد:

 

۱- روستای محل سکونت پیک های سواره یا پیاده برای امور نظامی به توجه به اینکه در مسیر ساری سمنان قرار گرفته احتمال سکونت پیک ها در این نقطه بود.

 

۲- محل نگهداری اسب های سپاه که به مرور به محل سکونت نگهبانان اسب ها بدل شد. (عظیمی ، ص ۱۸۹)

 

مدرسه:

مدرسه ابتدایی سپاهی دانش اسکارد در سال ۱۳۴۸ تاسیس شد و اولین معلم آن محمدرضا دانش بود. دانش آموزان آن در بدو تاسیس عبارت بودند از:

 

پایه اول ابتدائی: سید حسن ساداتی ، سید ابراهیم خواجه اختران ، خانم زیور قنبری ، علی بابا قدبنان  و خاتون گلی

پایه دوم : شعبان گلی

 

دبستان اسکارد به علت مهاجرت مردم در سال ۱۳۸۱ تعطیل و مدسه آن نیز فروخته شده است. ( خلیلی ، شریعت نژاد ، تاریخ آموزش و پرورش چهاردانگه ،ص ۹۸))

 

نویسنده: حامد خلیلی ازنی

منبع:

۴dangehnews.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *