۱۸ هزار بازدید / نمایشگاه از بقیع تا کربلا

۱۸ هزار بازدید / نمایشگاه از بقیع تا کربلا

آئین‌های نهاوند در محرم

خبرگزاری تسنیم:

سرپرست تبلیغات اسلامی نهاوند گفت: از ابتدای ماه محرم تاکنون بیش از ۱۸ هزار عاشق حسینی از نمایشگاه "از بقیع تا کربلا" تکه نهاوند بازدید کردند.

آئین‌های نهاوند در محرم  
 
 سرپرست تبلیغات اسلامی نهاوند:

۱۸ هزار عاشق حسینی از نمایشگاه "از بقیع تا کربلا" نهاوند بازدید کردند

خبرگزاری تسنیم: سرپرست تبلیغات اسلامی نهاوند گفت: از ابتدای ماه محرم تاکنون بیش از ۱۸ هزار عاشق حسینی از نمایشگاه "از بقیع تا کربلا" تکه نهاوند بازدید کردند.

حجت الاسلام گروسی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در نهاوند، اظهار کرد: نمایشگاه از بقیع تا کربلای روستای تکه با همکاری جوانان عضو بسیج،کانون فرهنگی و هنری مساجد،کانون هلال احمر و اداره تبلیغات اسلامی در کنار گلزار شهدای این روستای برگزار می‌شود.

وی گفت: سال گذشته بیش از ۲۵ هزار نفر از نقاط مختلف ایران از این نمایشگاه زیبا و تاثیر گذار که بزرگترین نمایشگاه باز سازی واقعه کربلا به صورت ماکت و نمونک گلی است بازدید کردند که پیش بینی می شود امسال بیشاز ۲۵ هزار نفر از آن بازدید کنند.

گروسی افزود: کار ساخت این نمایشگاه توسط اعضای بسیج پایگاه شهدای روستای تکه با کمک کانون هلال احمر و اعضای کانون فرهنگی و هنری شهدای این روستای ۱۱روز مانده به شروع ماه محرم آغاز و در ابتدای محرم آماده بازدید عموم مردم می شود.

سرپرست تبلیغات اسلامی نهاوند اظهار کرد: برای ساخت این نمایشگاه به سبک معماری سنتی  تعدادی از جوانان روستا به مکه مکرمه و عتبات عالیات سفر کردند که در ایام ساخت آن بیش از ۸۰ نفربه صورت شبانه روزی و به مدت ۲۰ روز تلاش می کنند.

وی با اشاره به تاثیر گزاری این کار فرهنگی و مذهبی در بین مردم گفت: آن چه که باعث شد تا مردم، مسئولان و بخصوص نسل جوان توجه ویژه ای به این نمایشگاه داشته باشند شبیه سازی سه شهر کربلا، کوفه، شام و صحنه های کارزار ۷۲ یار امام حسین(ع) با لشگریان یزید  به صورت طبیعی با ماکت و نمونک گلی است.

گروسی بیان کرد: از دیگر نکات جالب توجه در نمایشگاه از بقیع تا کربلا ساخت قبرستان بقیع، حرم امام حسین(ع) و حضرت عباس (ع) مرکز خلافت یزید، نهر القمعه، حرکت کاروان اسرای کربلا، تل زینبیه، تنور خولی محل نگهداری سر امام حسین(ع)، مشک حضرت عباس گهواره حضرت علی اصغر(ع) و وصل کردن آنها به دفاع مقدس است.

 سرپرست تبلیغات اسلامی نهاوند اظهار کرد: وقتی مردم و مخاطبان نسل امروز وارد نمایشگاه می شوند، به خودی خود پس از پایان بازدید به این احساس می رسند که مابین قیام امام حسین(ع) و انقلاب اسلامی پیوندی نا گسستنی است و این همان هدفی است که مسئولان برگزاری نمایشگاه طراحی کرده اند.

وی عنوان کرد: برپایی نمایشگاه عکس کمتر دیده شده دوران دفاع مقدس در نمایشگاه روستای تکه و برگزار کردن آن در کنار گلزار شهدا با فضایی نزدیک به ۷۰۰ متر و رفتار مناسب اسلامی با مردم و پذیرایی های خیلی خوب باعث توجه ویژه مردم به آن شده است.

فرماندار نهاوند نیز در حاشیه بازدید از این نمایشگاه بی نظیر گفت: این کار جوانان روستای تکه که یک اثر ماندگار فرهنگی است را می توان برای سایر نقاط کشور الگو برداری کرد، زیرا وقتی نوجوان و کودکی وارد این نمایشگاه می شود خود به خود ذهن او به سمت مظلومیت شهدای دشت کربلا و جنگ تحمیلی می رود.

امامعلی عبدالملکی افزود: استفاده از ابزاری به سبک معماری قدیم که از خاک خشت، گل، چوب،  سنگ و  آجر که از جنس انسان است بیشتر در مخاطب اثر می گذارد به نحوی که استقبال پرشور مردم و سوال کردن کودکان از والدین خود حکایت از آن دارد که آنها علاقه مند به فلسفه قیام  عاشورا هستند.

فرماندار نهاوند اظهار کرد: در کنار برپایی نمایشگاه نصب عکس هایی  شهدای جنگ تحمیلی و بمباران های ارتش بعث عراق در نهاوند که برای اولین بار است که مردم آن را می بینند  در نوع خود بی نظیر  و بسیار جالب است که همه این کارها  باعث شده میهمانانی از استانهای تهران، البرز، کرمانشاه، زنجان، خوزستان، همدان، لرستان  و سایر نقاط کشوربه محل برگزاری  این نمایشگاه بیایند وخاطره خود را در دفتر نمایشگاه ثبت کنند.

عبدالملکی بیان کرد: از دیگر ظرافت های کاری در نمایشگاه ازبقیع تا کربلا استفاده مناسب از ابزار تبلیغی مانند رسانه ملی، نشریات، خبرگزاری ‌ها، سایت ها، سامانه پیامکی و تبلیغات شهری و میدانی است که مخاطب را به سوی خود می خواند.

وی گفت: حرکت جوانان روستای تکه نشان می دهد که چگونه می‌توان با هزینه ای کم و با استفاده از ظرفیت های موجود فرهنگی ومذهبی مردم را با فلسفه قیام عاشورا و دفاع مقدس آشنا کرد کاری که تا کنون بسیاری از مراکز فرهنگی ما انجام نداده اند و جای آن در جامعه خالی است.

فرماندار نهاوند افزود: بر اساس هماهنگی که با مسئولان نمایشگاه انجام شد مقرر گردید تا پایان محرم و سفر نمایشگاه برپا باشد تا علاقمندان بیشتری بتوانند از آن بازدید کنند بنابراین این نمایشگاه در جنب گلزار شهدای روستای تکه همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۲۴ شب در ۸کیلومتری نهاوند به سمت بروجر بعد از روستای فیازمان آماده بازدید عموم مردم است.

ارسال خبر:

خبرنگار روستای تکه / نهاوند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *