ثبت ملی معنوی مراسم محرم / روستای رهن گناباد

ثبت ملی معنوی مراسم محرم / روستای رهن گناباد

مراسم محرم و نخل بردانی و نخل گردانی روستای رهن بعنوان یک اثر میراث معنوی به ثبت رسید

این مراسم ۲۲ آذر ماه در محمود آباد مازندران برگزار شد

IMG 2703

در ششمین اجلاس سراسری شورای عالی ثبت کشور علم‎گردانی در نوغاب و مراسم محرم در روستای رهن گناباد در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسید.

 

همزمان با ایام محرم: شله مشهدی در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسید
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: سنت طبخ شله مشهدی که هر ساله همزمان با ایام محرم و صفر در شهر مشهد شاهد برگزاری آن هستیم به عنوان میراث معنوی خراسان رضوی در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسید.
به گزارش روابط عمومی این اداره کل حسین عباس‎زاده با بیان این مطلب، افزود : در ششمین اجلاس سراسری شورای عالی ثبت کشور علاوه بر نذری محرم و صفر (شله ) ، ۷ مورد از میراث معنوی خراسان شامل آیین عزاداری ۲۸ صفر و سالروز شهادت امام رضا (ع) ، علم گردانی در روستای نوغاب ، مراسم محرم در روستای رهن گناباد ، آئین پرده خوانی خلیل آباد در ایام محرم ، آئین نخل بندان و نخلگردا نی در شهرستان بجستان و آئین علم گردانی در نظام آباد بردسکن ثبت ملی معنوی شدند .

وی اظهار داشت : همچنین آئین های عاشورا در صد خرو سبزوار ، سوگواری دهه اول محرم در بردسکن و مراسم دسته بنی اسد در فدافن کاشمر و تعدادی دیگری از پرونده های آماده در هفتمین جلسه اجلاس سراسری شورای ثبت کشور که ماه آینده در سمنان برگزار می شود ، به ثبت خواهند رسید.

عباس زاده با اشاره به ثبت غذای سنتی مشهد اظهار داشت : شله یکی از غذاهای منحصر به فرد سنتی مشهد است که هر ساله مخصوصا ماه های محرم و صفر با آداب و رسوم خاص معنوی طبخ و در فضایی ملکوتی از عزاداران و هیات های عزاداری پذیرایی می شود، در حقیقت ثبت شله مشهدی با تکیه برهمین آداب و رسوم و معنویاتی است که که در تهیه مواد اولیه و پختن آن صورت می گیرد تا شله را دیگر غذاهای سنتی مستثنی کند.

ارسال کننده:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *