تصاویر چشم نواز از پاییز در پوروا / نکا

تصاویر چشم نواز از پاییز در پوروا / نکا / مازندران

درختان انجیلی – مفاخر طبیعت ایران

حتما تاکنون برای شما اتفاق افتاده که در فصل پائیز، حین گذر از جنگل‏های شمال ایران با درختی روبرو شده باشید که به طور شاخص و متفاوت به رنگ‏های مختلف، صورتی، قرمز، نارنجی درآمده باشد ؛ نام این درخت، انجیلی (Anjili) است که یکی از مفاخر طبیعت ایران محسوب می‌شود.

درخت انجیلی - پوروا - هزارجریب - نکا - مازندران - کمیل مقدسی

نخستین ویژگی بسیار شاخص این درخت که آن را بسیار زیبا و مشهور ساخته، خزان رنگارنگ (Foliage) بی‏‌نظیر آن است. به نحوی که همزمان در یک درخت می‌توان شاهد برگ‏های زرد، نارنجی، بنفش، قرمز و صورتی بود.

از دیگر زیبایی‏‌های این درخت، فرم‏‌های بسیار زیبای تنه‏ آن است. تنه و شاخه‏‌های این درخت به طرز جالبی پیچ و تاب و گاه در برخورد با یکدیگر جوش می‏‌خورند و طرح‏‌هایی زیبا در قالب یک شبکه پدید می‏‌آورند.

درخت انجیلی - پوروا - هزارجریب - نکا - مازندران - کمیل مقدسی

شکوفه‏‌های این درخت نیز استثنائی است. شکوفه‏‌ها در اوایل اسفند همانند یاقوت‏‌هایی بر شاخه‌های انجیلی نقش می‏‌بندد. این شکوفه‏‌ها گلبرگی ندارند و رنگ قرمزشان را وامدار پرچم‌ها هستند.

جذابیت‏‌های فراوان انجیلی ‏ سبب محبوبیت فراوان آن شده و به عنوان یکی از درختان بسیار جذاب برای باغ‏‌سازی و طراحی مناظر در اروپا استفاده می‏‌شود. امروز یک نهال کوچک انجیلی در اروپا حدود ۵۰-۱۰۰ یورو است. این درحالی است که ما در ایران کمتر آنچه داریم را می‌‏شناسیم. شاید اگر روزی بنا باشد گیاهی را به عنوان سمبل ایران معرفی کنیم، درخت انجیلی یکی از بهترین گزینه‌‏ها برای این کار باشد. (البته اگر تا آنموقع نسلش منقرض نشود!)

من نوشته‌ی زیر رو چند وقت قبل خونده بودم :

"نسل این درخت در جنگل‌های اروپا و امریکا منقرض شده و فقط و فقط در شمال ایران موجود میباشد. و محققین داخلی و خارجی در حال آزمایش نمونه‌هایی از این درخت در مرکز علمی واقع در اصفهان می‌باشند."
 
 
درخت انجیلی - پوروا - هزارجریب - نکا - مازندران - کمیل مقدسی  درخت انجیلی - پوروا - هزارجریب - نکا - مازندران - کمیل مقدسی
درخت انجیلی - پوروا - هزارجریب - نکا - مازندران - کمیل مقدسی  درخت انجیلی - پوروا - هزارجریب - نکا - مازندران - کمیل مقدسی
                    عکس‌ها : علی علیزاده ، رضا ابراهیمی
منبع:
www.pourva.ir/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *