کاروانسرای لات شاه عباسی گلسرک / رشت

کاروانسرای لات شاه عباسی گلسرک / رشت
کاروانسرای لات شاه عباسی

در مسیر جاده اصلی ارتباطی شمال کشور به مرکز ،در نزدیکی شهر رشت و در روستای سرسبز گلسرک ، کاروانسرای قدیمی و معروف به کاروانسرای لات قرار گرفته است.همجواری بنا با آزاد راه رشت قزوین از یک طرف و نزدیکی آن به منطقه زیارتی و سیاحتی امام زاده هاشم به اهمیت آن افزوده است.

تاریخچه بنا

با توجه به شواهد و قراین موجود در معماری بنا ، به نظر می رسد این بنا به دوره صفویه و کاروانسراهای همان دوره تعلق داشته باشد . لیکن بر اساس روایت برخی از سفرنامه ها ، زمانی متأخرتر یعنی یعنی به دوره منوچهرخان معتمدالدوله در دوره قاجاریه نیز منتسب شده است.الکساندر خودزکو به سال ۱۸۳۴ میلادی به حضور در مراسم کندن پی یک کاروانسرا در منطقه امام زاده هاشم-سراوان اشاره نموده است.پژوهش های باستان شناختی در این زمینه راهگشا خواهد بود.

توصیف اثر :

 لات در لغت به معنی زمین صاف و هموار کنار رودخانه است و به نظر می رسد چون این کاروانسرا در اراضی هموار کنار سفیدرود ساخته شده به این اسم شهرت یافته است.این بنا به کاروانسرای شاه عباسی نیز معروف بوده و به لحاظ سبک شناختی نیز متأثر از معماری این دوره تاریخی می باشد.

اندازه اضلاع شرقی و غربی در محیط  54.2 متر و دو ضلع شمالی و جنوبی ۵۰.۲ متر بوده و حیاط آن مستطیل شکل به طول ۲۹.۲ و ۲۶.۲ متر است.در چهار ضلع بنا از داخل حجره هایی که محل اقامت موقت یا دائم مسافران بوده جانمایی شده است.در کنج های کاروانسرا نیز مکانی برای بارانداز ( مالبند ) تعبیه گردیده است.مصالح بکار رفته در بنا از آجر و سنگ بوده و ملات آن را ماسه آهک و ساروج تشکیل می دهد.

 منبع:اداره کل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلانمنبع:

goolsarak.blogfa.com/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *