شبیه خوانی در روستای شایق / سرعین

شبیه خوانی در روستای شایق / سرعین

السّلام علیک یا ابا عبدالله وعلی الارواح الّتی حلّت بفنائک
تعریف شبیه خوانی :اجرای واقعه جانسوز کربلای حسینی در روز عاشورا بطور مختصر ومفید .
این نمایش مقدّس درروستای شایق ، سابقه ایی بسیار طولانی وکهن دارد ودرخون وگوشت واستخوان اهالی عجین شده است .دست نوشته های این سناریو مذهبی وتاریخی با استفاده از معتبرترین کتب مقاتل واشعار حماسی شعرای نامدار استان اردبیل به زبان آذری خودمان تهیه وتنظیم شده است .
برخود وظیفه می دانم با نثار سلام وصلوات بر ارواح انسانهای مومن ومتعهّد این دیار که به عشق امام حسین (ع)مکالمه نوشته اند ودراجرای این نقش های آسمانی هرکدام بنوعی ایفای دین کرده اند ودرروزگارانی که هیچ امکاناتی نبوده تا عکس وفیلم از این انسانهای پاک وشیفته عزای حسین (ع)ویارانش به تصویر کشیده می شد واکنون صاحب گنجینه ایی با ارزش  از هنر وذوق وفرهنگ عاشورای  می بودیم  درهر حال چون مدارک مستند ی دردست نداریم با صلوات وفاتحه بر روح این بزرگواران روحشان را شاد نماییم .
لازم به توضیح است که مجریان این نمایش به روستاهای اطراف هم می رفتند وبدون هیچ چشم داشتی وتوقعی این نمایش را بازی می کردند وموجب زینت عزاداری روستای همجوار هم می شدند .

افرادی چون :حاج سخاوت فرزانه -حاج قلی مهاجری -مشهدی حسن دشتی -کربلای یدالله دشتی -مشهد اسماعیل فرجخواه و… که ایفای نقش می کردندوصدای دلنشین این عزیزان هنوز هم دراذهان مان نقش بسته است و سبب گریه واندوه حضّار محترم می شدند. اکنون درقید حیات نیستند وبرای همیشه خاموش شده اند با ذکر صلوات وسلام یادشان را گرامی میداریم .

تصاویری از صحنه های شبیه خوانی  93/8/13روستای شایق تقدیم عزاداران عزیز:


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *