ملات بومی "گل گویی" / روستای اتو / سوادکو

ملات بومی "گل گویی" / روستای اتو / سوادکوه

(وبلاگ روستای اتو سوادکوهآرمان طالبی اتوییAtoo.blogfa.com ):ملات بومی "گل گویی"مردم روستا در سال‌های نه‌چندان دور در ماه‌های پایانی سال با توجه به فرا رسیدن سال جدید دل به جنگل زده و از مناطق بالا دست رودخانه‌ها گل رس زرد تهیه کرده و به‌همراه کاه و کلش حاصل شالی برنج و فضله ی گاو و دیگر مواد لازم ملاتی مقاوم به‌نام « گل گویی» یا همان کاه گل امروزی آماده و خانه‌های گلی قدیمی-را که هنوز در بخشی از مناطق سوادکوه به چشم می‌آید و مشتریان خاص خود را می‌طلبد-تزیین و بازسازی می‌کردند.البته این کار هنوز هم رایج است.

خانه ای در اتو که نمی دانم متعلق به کیست شما می دانید بفرمایید.

 

این ملات،ملات مستحکم و پایداری است که علاوه بر مقاومت،عایق رطوبتی و حرارتی خوبی برای روزهای سرد زمستان و ایجادکننده خنکای خاصی برای گرمای تابستان است.مردمان هر منطقه با توجه به اقلیم و طبیعت موجود در همان منطقه برای ساخت و ساز بهره می بردند.برای نمونه در مناطق کوهستانی سنگ،در منطقه ی ما که جنگلی است،چوب و در مناطق بیابانی خشت و گل استفاده میشده است.

خانه ای دیگر در ارتفاعات آلاشت.

 

البته "گل گویی"کشیدن دیوارها تنها در موسم نوروز انجام نمی شده و هنگامی که نیاز به جلا دادن خانه ها میشده نیز صورت میگرفته است. آیا شما خوانندگان در این کار به خانواده یاری می رساندید؟ 

یک خانه ی روستایی دیگر در اتو که اگر شما می دانید بفرمایید. 

منبع:

atoo.blogfa.com/

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *